Miten iso rako tulee olla väliovien alla?

mitta--hukassa

Onko olemassa mitään sääntöä tai suositusta minkä kokoinen rako (min/max) pitää olla sisäovien alareunassa jotta ilma kiertää kunnolla?

Moderneissa taloissa joissa koneellinen ilmanvaihtosysteemi, on jätettävä jonkinlainen rako väliovien alle, jotta ilma vaihtuisi. Liian tiivis ovi sekoittaa järjestelmän ja huoneeseen syntyy liian iso yli- tai alipaine, riippuen siitä onko siellä tuloilma- vai poistoilmaventtiili.

7

5870

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toimi_ennenkin

      Hiiri mahtuu karkuun muttei kissa perässä...

    • raotonmies

      Ainakin venttiili toimii,jää vedontunne lattialta.

    • vanhatimpuri

      Eipä niitä karminpäitä oikein voi nostaa lattiasta ylöskään, melkoinen teelmäs siitä niinkin syntyis, joten eiköhän se siitä suunnilleen tule luonnostaan., n 20mm. Ennen oli ovissa kynnykset, myös sisäovissa, eikä kukaan tukehtunut huoneeseensa sen takia. Kuntotarkastajat siitä olivat minunkin talossani maininneet, että on liian pienet, ne samat herrat, jotka löysivät raporttiin talostani kellarin, jota en vieläkään ole itse löytänyt, sekä ihmettelivät talvella katolla ollutta lunta, eivät voineet kattoa tutkia.

    • laatuaon

      Tämä on tätä suomalaista laatua. Puolen miljoonan kivitalossa(betoni) voi sujuvasti puhua paskahuussista ruokapöytään. Musiikki tai puhe kuuluu kaikkiin makuuhuoneisiin. Vanhassa rintamamiestalossakin on enemmän laatua.

      Kaikkiin uusiin taloihin kannattaa hankkia äänieristetyt siirtoilmalaitteet ja tiiviit ovet. Hintaa tulee muutama tonni, mutta on sen arvoista.

    • xcx

      Jos teillä on ovi 90 cm ja siellä on 1 cm rako niin aukko vastaa 9x10 cm aukkoa eli tommosesta aukosta pääsee varmasti ilma kiertämään.

    • Anonyymi

      Kannattaa kaataa etikkaa ilmanvaihtokanavaan kuukausittain. Piristää.

    • Anonyymi

      Vanha viesti, mutta vastaanpa silti.
      En ole oviraon kokoa miettinyt, vaan ajatellut sen olevan sopiva kunhan kynnyksenä on matala ns. tuuletuskynnys.
      Tavallinen kynnys, niin ilmanvaihto ei oikein toimi oven ollessa suljettuna. Ellei sitten ole tulo- ja postoilmaventtiileitä kaikissa huoneissa. Harvoin on, meilläkin makkareissa on vain tuloilmaventtiilit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      79
      4426
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      116
      4132
    3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      168
      3112
    4. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2557
    5. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      67
      2407
    6. 155
      2350
    7. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      56
      2199
    8. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      42
      2107
    9. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      20
      2093
    10. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      52
      2032
    Aihe