Ei ole tarkoitus puhua vain säästä, mutta sadetta, sadetta, sitä toivon. Tukahdumme pölyyn ja kuivuuteen. Miksi hesalaiset saavat sateenkin kaiken muun hyvän lisäksi ? Muun hyvän...noo...kuka tykkää mistäkin.
Risto Vilhunen on lahjoittanut valtavan ikonivarastonsa Kuopion ortodoksiselle museolle. Hieno ele se. Vilhusen taidetta ei taidettu arvostaa muinoin, ilmeisesti on kuitenkin tuottanut kohtuullisesti. Hyvä kun joku kerää ja osaa luopuakin.
Osaispa ihmiset ylipäänsä luopua tavarasta. Miksi kerätä varastoihin älyttömästi tavaraa jota ei halua joka päivä katsella tai käyttää?
Lenkkeily ei nyt oikein onnistu. On pakko kulkea hiekkateitä ja sielläkös tukehtuu autojen kulkiessa ohi. Metsäteille taas pitäisi mennä ensin autolla. Lintujen äänet alkavat vaimeta näillä päivin. Aamuisin vielä Kuovien hätäiset huudot herättävät kun ikkuna on auki. Joitakin mielilintujani ei näy ollenkaan tänä vuonna.
Risto Vilhunen on lahjoittanut valtavan ikonivarastonsa Kuopion ortodoksiselle museolle. Hieno ele se. Vilhusen taidetta ei taidettu arvostaa muinoin, ilmeisesti on kuitenkin tuottanut kohtuullisesti. Hyvä kun joku kerää ja osaa luopuakin.
Osaispa ihmiset ylipäänsä luopua tavarasta. Miksi kerätä varastoihin älyttömästi tavaraa jota ei halua joka päivä katsella tai käyttää?
Lenkkeily ei nyt oikein onnistu. On pakko kulkea hiekkateitä ja sielläkös tukehtuu autojen kulkiessa ohi. Metsäteille taas pitäisi mennä ensin autolla. Lintujen äänet alkavat vaimeta näillä päivin. Aamuisin vielä Kuovien hätäiset huudot herättävät kun ikkuna on auki. Joitakin mielilintujani ei näy ollenkaan tänä vuonna.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Niinpä.
Niin on kuin Heikun Blogi.
Laitahan sinne.
H.
Sorry, en ole lukenut rekkautuneiden blogeja. Koetan pysytellä "harmaalla" alueella ärsyttämättä.
Ruisrääkkä ja kurjet ääntelevät aamuin illoin, päivän huilaavat, kuuluvat äänet heillä.
Räystäspääskyn poikaset ovat kakkineet melkoisen kasan navetan seinän viereen, kun ei vaan kukaan astuisi päälle.
Pitää vissiin lapioida pois.
Naapuri sanoi eilen jättävänsä kotoa lähtiessään varaston oven auki, oikein toivoo että joku kävisi sen tyhjentämässä hänen puolestaan.
Tarpeettomat tavarat voisi koota tärkeän näköisiin paketteihin ja pitää peukkuja, että joku ne veisi.
Taivaanvuohi ja Käenpiika ovat tyystin poissa. Puhutaan linnuista joskus, nyt muuta ohjelmaa.
Iltaa vielä! Omalta maalta saa salaatteja ja pian kesäkurpitsaa. Jotkut kasvatit kärsivät kai kuivuudesta. Nurmikkokin on taas toisin paikoin kuollutta kuivuuden vuoksi.
Miksikähän jotkut aamut tuntuvat melkein alkusyksyltä? Aamupäivällä vallitsi hetkittäin täydellinen hiljaisuus, ei edes tuulenhenkäystä.
Tällä hetkellä on täälläkin hiiren hiljaista luonnossa,
mitähän se odottaa, ukkosta ja salamaa vai mitä...
Oletkos jo syönyt avomaakurkkuja omalta pellolta, saan vielä omiani odotan.
Sitten kun niitä saan, niin teen hälskykurkkuja. Nyt teen hölskykurkut kasvihuonekurkuista, hyviä nekin.
Pitäisikö uutta salaattia jo panna kasvamaan, en ole ehtinyt syömään ensi satoakaan vaikka kasvatan senkin pytyssä.
Jostain kumman syystä kurkut kasvavat hitaasti, kukkimisesta ei vielä tietoakaan. Sama oli viime vuonna.
Ostin vahingossa nauhasiemeniä osan, mutta säästyihän hiukan harventamiselta. Porkkanaa on kyllä pitänyt harventaa, mutta vähemmän. Ah kun pääsis omia perunoita syömään. Kaupan potut ovat paksukuorisia ja vetisiä.
Iltaa! Aamuyöllä viiden aikoihin tuulettelin raikkautta sisään. Nyt näin otsikot, että alkaa trooppiset yöt. Niin, että mistä sinä sen syksyntunteen sait? Kuulaat syysaamut, niitä odotellessa.
Heitänpä kysymyksen tähän harmaan alueen "blogiin".
Minkälaisissa kostyymeissä naisihmiset näin helteillä kulkevat. Siis viihtyvät, mitkä ovat hyviksi havaittu?
Itse tässä pähkäilen, kun nuo puuvillaiset mitkä vielä ovat "säällisessä" kunnossa, ovat sen verran paksua, että tuppaavat liimaatumaan iholle :(
Sellaista haikailen ohutta, ilmavaa kolttua. Johon pääsee tuulenvire sisälle (ja ulos;).
Ensiviikoksi on kolmeakymmentä plussaa luvattu ja jälkikasvun kanssa aikeissa rantautua veden äärelle aamuvarhain. Ihmisten ilmojen halki on mentävä.
Pisimpinä päivinä aamutaivas näytti erilaiselta ja aamutunne varhain oli erilainen. Ehkä varhainen kesän tulo on tehnyt luonnon jo vanhaksi.
Ah puuvillaa vaateiden olla pitää. Ihoni äksyilee nykyään muutenkin, vaikka ennen ei ongelmia ollut. Saiskohan jostain Suolaisen meren suolaa ostaa ? Pien pussi sitä on muistona. Sitten vain tarvittais palju johon suolaliemeen. Tämä ei ole lääkärien suositus, huom.
Niin niin, että luonto näyttää syksyiseltä. Puuvillaa minullakin pitää kaikki olla, ei tekokuitua missään. Minulle puhkesi kesän alussa maapähkinäallergia. Nyt lääkityksen ansiosta alkaa olla jo tolallaan.
Minulla olis pussi Himalajan suolaa. Ei vuorisuola varmaan samaa asiaa aja.
Joskus näistä on lovuttava, kauhistuttava ajatus, jos jotuu pilven reunalta katsomaan, miten näille minun tavaroille käy, ja niitä on monta rekkakuormallista.
Kyllä näin kuumat ilmat on liikaa, ainakin pumppuvaivaselle. Kaiken varulta oon nitron ottanu, kun jonkinmoisia tuntemuksia on ollut.
Nyt ei enää niin stressaavia hommia ole.
Jos minää saan tällä rekatulla kirjoittaa, kun oon niin kauan jo kirjoitellut, enkä ole ottanut näihin taisteluihin sinisten jamustien välillä osaa.
Mikset saisi kirjoittaa?
Eikö jokainen saa kirjoittaa mihin aloitukseen haluaa, eikä aloittaja ketään pois sulkenutkaan.
Turhia kränäämisiä on liikaa.
Huomenta! Heräsin tuulettelemaan asuntoa. Vielä on raikas ilma eikä aurinko osu ikkunoihin.
Minä en noita lintuja tunne. Tulin ihan vaan kertomaan siitä, kun tänä vuonna on noita leppäkerttuja niin paljon etten tähän ikääni, 65, ole niin paljon nähnyt. Muutama päivä sitten huomasin tienvierustalla takiaisia jotka aivan punaisenaan leppäkerttuja. Eilen tytär lähetti kuvaa lapsista, jotka pelastivat leppäkerttuja ennen kuin ruohonleikkuri alkoi ajelunsa.
Kuuma päivä näyttää tulevan, mutta aion lähteä sitä ilmavaa kolttua metsästämään.
Mukavaa kesäpäivää!
Eilen illalla katselin kun siili lyllersi vesiastialle ja läsähti sen viereen.
Ei se ollut pallo vaan lätsähtänyt piikkityyny. Se joi monta minuuttia ja jatkoi matkaansa. Jännää oli, että se tuli niin määrätietoisesti juomaan.
Voiko siili haistaa vesibaarin vai oliko se käynit siellä monesti aiemmin.
Ei helle tee helpoksi eloa eläimillekään.
Vetoan siis, että laittakaa juominkeja, missä on kuivaa.