c-p
”Kel Onni on – sen kätkeköön” [1. Ehkä siksi tämä onni on niin harvinaista, kun on piilotettuna kateellisten [2 huomioilta. Toisaalta eräät sanovat, että toisen kasvoista loistaa onni! Sitä ei siis oltu kätkettykään.
Miten onnea [3 annostellaan, kun se lopulta on aivoissa tapahtuvaa mielihyväkemioiden sähköjännitteellistä sekoitusta – ja ilmentyy koktailina niin monin eri tavoin- eri ihmisissä, kulttuureissa, uskonnoissa ja filosofioissa.
…
HS: Meitä on huijattu: Mitään onnelaa ei ole olemassa
[Mielipide | kolumni – HS-toimittaja Jaana Savolainen]
Kommentti: Ilkka Luoma 13.7.2018 - 3:50
"Älä tee niin kuin minä teen, vaan siten, kuten minä sanon" - vanhan papin viisaus Liperistä. Tuttua toteamuksena, kuten jutun kirjoittaja ylläolevan linkin alta kertoo: "Lapsen kasvatus on tärkeämpää kuin kännykän räpläys", jota muuten teen tässä minäkin Suomen suvessa lomalla varhain perjantaiaamuna kello 3:30, kun uni ei tule.
"Olemme viisaita puheissamme, mutta ajattelemattomia teoissamme" -voisimme myös näin apostoloida. Eloamme jäytää kiihkeys saada "enemmän, koska se on parempi" (lainaus eräästä nykyisestä mainoslööpistä). Elämme näyttö- ja vertailutaloudessa*.
Vanhan kiinalaisen sanonnan mukaan "puutarhan hoito on tärkeintä, mutta lopulta sekään ei ole niin tärkeää" -jatkamme näin apostolointia. Päätämme tämän hymistelyn puhkikuluneeseen toteamuslohdutukseen käärinliinoista, joissa ei ole taskuja.
…
HS ~ https://www.hs.fi/mielipide/art-2000005753306.html -
[* ~ http://ilkkaluoma.puheenvuoro.uusisuomi.fi/250179-naytto-ja-vertailutalous-mita-se-on -
…
Evoluutio oli viisas sattumanvaraisessa [?] ohjauksessaan, jonkin meille tuntemattoman ohjelmarakenteen myötä – suunnitteli synapsiverkoston, joka luo onnea, surua ja mielipahaa – vihapuheita ja kehuja unohtamatta. Miksi näin on käynyt?
Mielihyvä kumpuaa vain yhdestä juurisyystä – se rakkaus, joka on rakentunut jälleen vain yhden tavoitteen vuoksi – lisääntymisen varmentamiseksi.
Evoluutio halusi tehdä itsestään kuolemattoman ja nyt se on toiminut jo noin reilut miljardi vuotta – keskeytymättä, pojasta polveen ja tyttärestä tyttäreen – näin tasa-arvoisen maailman kunniaksi, joka ei todellisuudessa ole koskaan ollut yhtäläinen onnenkantamuksissaan kaikille – eikä tule olemaankaan, koskaan. Näin on säädetty, kun prototyyppejä kehitellään.
…
Viitteet:
[1 – kateus voimistaa ja kehittää! ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2006/11/kateus-ja-nyttmisenhalu-moottoroi-mys.html -
[3 ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2014/11/onni-happyness.html -
Mitään Onnelaa ei ole olemassa!
Rothovius
1
193
Vastaukset 1
- Viljoonainen
Pysäyttävä kirjoitus!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1061344Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91807- 54696
Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35691Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja124604Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat30551Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32526Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö185519Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔31517- 60505