Hei,
Onko muilla tullut estrogeenista sivuvaikutuksena pahoja nivelkipuja? Olen 56-v, kohtu ju munasarjat poistettu 2014. Käyttänyt 1 mg Estrenaa eli 2 pumppausta. 17.4 lisätty kolmeen pumppaukseen eli 1,5 mg:aan. Siitä n 3-4 viikon päästä alkoi oikean olkapään kipu, etenkin öisin, mikä valvotti. 13.5 otin estrogeenia 1,7 mg pari viikkoa. Myös vasen olkanivel alkoi sitten särkeä, etenkin öisin. Sitten kesäkuun alussa molemmat polvinivelet, yösärky kuin vasaralla hakattaisi, sitten toisen käden sorminivelet kipeytyivät. Aloin tutkia estradiolin sivuvaikutuksia, ja etenkin englanninkielisiltä sivustoilta löytyi paljon tietoa, sivuvaikutuksena polvikivut, nivelkivut, artralgiaa jopa 11 prosentilla. EstroGelin tuoteselosteessakin mainitaan kyllä niveloireet. Nyt tiputin vajaa viikko sitten annoksen takaisin 1 mg:aan ja odottelen, kuinka käy. Olen valvonut siis nämä pari kuukautta öisten nivelkipujen takia. Onko kellään muulla käynyt samaa?
Estrogeenista nivelkipuja sisuvaikutuksena
Väsynyt56
1
458
Vastaukset
- Auts
Kyllä. Niin totta. Tuu facen Menopaussi ryhmään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 843272
- 761304
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1821279Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401040Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103971Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310942- 95857
- 43849
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78835Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124825