Skootterilla ajaminen

Kana1

Pääseekö skootterilla ylämäet hyvin

3

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jutustelija1

      Kuten muissakin laitteissa niin voima ratkaisee. Mutta varsinkin rajoittamattomat 2t skotterit sisään ajon jälkeen selviytyy mäistä ihan ok.

    • SuurinPiirteinNäin

      tietysti hyytymisen määrä riippuu nopeusrajoituksesta ja paljonko siinä on tehoreserviä jäljellä, 150 kuutioinen ei hyydy 80 alueella, mutta satasen alueella tekee tiukkaa päästä satasta edes tasaisella. 350 kuutioinen tai yli niin ei hyydy moottoritievauhdeillakaan.
      jos tässä puhuttiin moposkoottereista, niin kysymys taitaa olla viritysasteesta. virittämättä hyytyvät aina, täyskaasulla kun ajetaan jatkuvasti.

    • ihan_vain

      Kyllä ihan vakio 2t pääsee hyvin n.35asteen mäen ylös. jos on variaattori niin se jo vie tehoja yli 50% pois.. vauhti ei päätähuimaa mutta ylös menee.. pienillä kieroksilla, 4t skootteri vaatii melkein kaasun täysille että edes yrittää mennä ylös.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      181
      2466
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      183
      2034
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      177
      1905
    4. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      122
      1711
    5. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      31
      1615
    6. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      124
      1552
    7. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      178
      1229
    8. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      171
      1195
    9. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      66
      1159
    10. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      78
      1155
    Aihe