Viking Buffet ala-arvoinen

EiEnää

Viking XPRS laivalla Helsinki-Tallinna ja MS Viking Grace laivalla Turku-Tukholma matkat teimme perheen kanssa ja on sanottava että buffet on ala-arvoinen. Täysin identtiset ruuat molemmissa ja todella paha pettymys aiemmin totuttuun verrattuna. Gracella vielä ruuanhakupisteet on niin huonosti sijoitettu että jonottajat ei tahdo tietää missä on jonon päät ja ruuan haettuaan joutuu menemään läpi ruokajonojen. Grace on sentään iso ja uudehko laiva, joten miksi buffet-tilojen suunnittelu on kusassut kokonaan ja ahdettu ruokapisteet niin pieneen tilaan? Viking Line voisi edes hieman koittaa saada buffettinsa Siljan tasolle, josta ei ole ollut valitettavaa.

Päätimme perheemme kanssa että jos vielä Viking Linea käytämme jatkossa, niin buffettia emme enää käytä vaan ostamme erilliset ateriat, jolloin todennäköisesti saa edes yhtä laatua hyvää ruokaa eikä tätä arvatenkin pakasteena maista suurkeittiöstä tuotettua buffetin halparuokaa, joka on maultaan ja koostumikseltaan melkoista s-taa.

13

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tramontana

      Tää on sitä maailman menoa, 30 vuotta sitten oli ruotsinlaivoilla kunnon sapuskat, aika entinen ei koskaan enään palaa !https://youtu.be/EfNU-WLa68E

    • Köyhät-kyykkyyn

      Buffet on tarkoitettu karvalakkiporukalle. Köyhät saavat mennä jonossa kuin varattoman talon porsaat.

      Äverikköjä palvelvellaan annosravintolassa.

    • Hyvää-on

      Ihan hyvää syötävää, parempaa kuin kotona.

    • Anonyymi

      Ruoasta voi aina napista jos ei muuta keksi. Se kun on makuasia eikä siitä voi kiistellä.

      • Anonyymi

        Makuasiat ovat niitä, joista voi kiistellä. Faktoista kun on turha kiistellä, ne on todeksi osoitettuja.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Makuasiat ovat niitä, joista voi kiistellä. Faktoista kun on turha kiistellä, ne on todeksi osoitettuja.

        Mitkä faktat? Ainoa esitetty fakta oli opasteiden puutokset. Mutta kun sillä ei ole vaikutusta aamiaisen laatuun.


      • Anonyymi
        valokuvaaja_natu kirjoitti:

        Mitkä faktat? Ainoa esitetty fakta oli opasteiden puutokset. Mutta kun sillä ei ole vaikutusta aamiaisen laatuun.

        Edelleen, makuasiat ovat niitä joista voi kiistellä. Ei voi kiistellä vaikkapa siitä, maksoiko ruoka 30 eueroa vaiko 32 euroa. Siitä voi kiistellä ,oliko ruoka hyvä vai ei.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Edelleen, makuasiat ovat niitä joista voi kiistellä. Ei voi kiistellä vaikkapa siitä, maksoiko ruoka 30 eueroa vaiko 32 euroa. Siitä voi kiistellä ,oliko ruoka hyvä vai ei.

        Vastasit faktakysymykseen unohtamalla faktat.
        Tyypillistä foorumikeskustelulle. Kysy mitä vaan ja vastataan ihan mitä vaan, mutta ei esitettyyn juttuun.


    • Anonyymi

      Asunut Ruotsissa 40 vuotta, matkustanut Vilinglinella vähintään 2 kertaa vuodessa Helsinki

      Tukholma. Mielestäni buffe illallinen huonontunut koko ajan, Aivan outo nykyisin.

    • Anonyymi

      Koska se olisi ollut edes siedettävä ostoryhmä Ålannissa ostaa jostainsyystä lähes kaiken Ruotsista ja lihat Göteborista on kai jotain.........? Olen reissannut väliä jo 40 v

    • Anonyymi

      Tai sitten kyse olikin nyt sapuskan noutajien ala-arvoisuudesta. Kun itse ei osaa käyttäytyä, tuntuu, kuin ne muut eivät osaisi, vaikka itse toimii kuinka hienosti.

    • Anonyymi

      Kyllä samaa mieltä siitä että buffetien taso on laskenut Viking Linella, mutta on kyllä taso laskenut Siljan laivoillakin. Laivojen buffeteissa hanajuomien tankkaaminen on nykyään monelle tärkeämpää kuin ruoan taso. Valitettavasti.

      Kaipaan vanhaa buffaa, missä hintaan kuului vain ruoka, ja se ruoka oli hyvää. Viinit ja oluet sai ostaa erikseen, kuka niitä halusi. Ei se viinipullo laivan buffetissa ennenkään niin kovin paljoa maksanut. mutta kun pitää erikseen osta, niin se karsii pois ne, jotka juovat kaksin käsin kun hintaan kuuluu.

      • Anonyymi

        Sattu siinä viinipullon ostossa pikkanen lipsahdus. Otimme Mateus Rosen. Sitten ihmettelin, että sitähän tuntui riittävän.

        Sehän on litran pullo. Eipä tuossa mitään vahinkoa sattunut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      66
      2211
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      6
      1836
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      238
      1354
    4. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      216
      987
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      980
    6. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      90
      967
    7. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      935
    8. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      766
    9. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      760
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      729
    Aihe