Philips 42 taulutelkkari ja Topikka 1400 toimivat muuten yhdessä hyvin, mutta muutaman kerran illan aikana telkusta häviää virta . Katkos on vain n 1-2 sekuntia eli palautuu aina . Onko täällä tietoa, mikä voisi aiheuttaa noita katkoja. Paikka on kerrostalo ja kaapeli. Telkku on 6-7 vuotta vanha. Joskus häviää ääni , mutta kuva näkyy, ja sekin noudattaa tuota nopeaa 1-2 sekunnin aikaa, ja palautuu myös aina. Olisko jo aika uudelle telkkarille, vai kannattako näitä korjata? Mikä on ensimmäisten taulutelkkujen ikähaitari?
Digiboksi toimii hyvin eli ongelma on vain telkussa.
Virta poikki
3
198
Vastaukset
- 1400
Tarkoitatko todellinen, täydellinen virtakatko vai kuva ja ääni katoaa pariksi sekunniksi eli "pimenee"? Telkassa ei ole mitään merkkivalojakaan?
Olet tutkinut virtajohdot ettei murtumaa, jatkorasian kytkentä melkein irti tms. mahdollisuutta.
Tuollainen laitos olisi jo palovaarallinen ja heti ajokiellon arvoinen.
Tarkoittaako d-boxi toimii ok, että myös suorat ohjelmat näkyy sen kautta katkotta eli ei ole virransaannista kyse vaan kaapeliyhteyksistä? Irrota ja kytke kaikki signaalijohdot uudestaan.
Minulla Sony ja Toppari 1400 katkoi lähetystä ja aiheutti häiriötä telkalla suoraan katsottaessa. Boxin kautta toimi mallikkaasti. Vaihdoin vastikään jakokappaleen boxin takaa ja nyt näyttäisi toimivan ok. Hän oli vaan väsynyt.
Vanhalla jaolla joutui vian tullessa pyöräyttämään johtoja about 2 milliä jakokappaleessa, niin taas toimi. Kummallinen vika. Vika näkyi pari X/kk, mutta saattoi olla useamminkin, kun hirveän harvoin katson lähetyksiä suoraan. - spju
Eka kysymykseen vastaus: Ruutu pimenee n 1-2 sekunnin ajaksi. Johdot ok. Outoa on se . että kun ääni katoa, niin kuva ei. Tämä katkos n 2 sek eli kaksi erillistä ongelmaa. Tämä tapahtuu vain parisen kertaa illassa. Boksin valot palaa katkon aikana. Johdot ok. Tallenteiden aikana en ole havainnut mitään katkoja. Tarkoitus on hankkia Smart telkku seuraavaksi.
- 1400
Kaikkein tärkeimpään kysymykseen jätit vastaamatta.
"""Telkassa ei ole ( katkon aikana ) mitään merkkivalojakaan?"""
Palavatko telkan merkkivalot, kun kuva ja ääni katoaa? Selostuksestasi ei saa ihan selvää tapahtuuko niin, että joskus kuva ja ääni katoavat samanaikaisesti ja telkan merkkivalot sammuu myös tai kuva tai ääni katoaa merkkivalojen palaessa.
Vastasit kyllä boxin merkkivaloista, mutta sitähän ei kysytty, "kun se toimii ok". Mutta nyt, kun puhuit boxin valoista ja "Philips 42 taulutelkkari ja Topikka 1400 toimivat muuten yhdessä hyvin, mutta....", niin tulee epäilys, että kuva tai ääni katkoo boxin kautta katsottaessa suoraa lähetystä.
Vastaa nyt tähän.
Älä kirjoita yhteen pötköön vaan jaa kappaleisiin, kun siirryt eri asiaan. Yhtään kirjaa ei ole koskaan kirjoitettu yhteen pötköön.
Onko telkan ja boxin välissä scart-kaapeli?
https://www.kauppasatama.fi/tuote/VLVP31990B/Scart-liitin-scart-uros-musta
Vai HDMI vai molemmat?
https://www.verkkokauppa.com/fi/product/5454/cthrs
Epäilen scart-kaapelin liitosta. Liitos voi näyttää hyvältä, mutta irroita kaapeli molemmista päistä ja kytke uudestaan huolellisesti. Sanoin senkin aikaisemmin, mutta et vastannut siihenkään.
HDMI:ssa on tätä vikaa harvemmin, mutta sekin mahdollinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun443106Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081907Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171890Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si771635- 181492
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431388- 261322
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901309Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1081123UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1071117