Vinkkejä! Hyvä ompelukone etsinnässä!

Ompelijanainen

Osaako joku sanoa mikä ompelukone kannattaisi ostaa? Etsinnässä olisi varma laadukas kone, jonka kanssa ei tarvitsisi hermoja menettää. Koneesta pitäisi löytyä ainakin jousto-ommel, kaksoisneulalla ompelu, sen pitäisi pystyä ompelemaan joustavia kankaita ja paksujakin kohtia. Merkeistä olen ainakin Pfaffia ja Elnaa miettinyt.

Osaako joku sanoa jotain näistä malleista:
Elna eXplore 220
Elna 3210
Smarter by Pfaff 260c

3

1586

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LMV

      Onko parempia, sitä en tiedä. Itse ostin toukokuun alussa Bernina 330 koneen. en voisi tyytyväisempi olla. Toivomasi ominaisuudet löytyy. Ehkä muissakin koneissa on ominaisuus jossa voi valita jääkö neula ylös vai alas kun nostat jalan polkimelta. Itse en juurikaan antanut tälle ominaisuudelle arvoa, mutta käytössä olen huomannut miten hyvä ominaisuus se on. Kun neula jää alas (halutessa, myös ylös) kun nostan jalan polkimelta, on helppo taas asetella kangasta, eikä kangas karkaa paininjalan alta. Kuori muovia, mutta koneen runko metallia. Hyvä valo. Näppärä puolaus. Suosittelen lämpimästi.

    • toinenkotiompelija

      Missään nimessä elnaa en suosittele. Itse ostin pfaff smartin ja se on muuten ok. Mutta ruuveja on puolan päällä 2 ja ne on hankala avata ja sulkea. Kun putsaa konetta. Toisessa mallissa oli vain yksi. Taisi olla huqvarna ja kalliimpi. Että ottaisin sen jos ei oo niin nuukaa. Tota neula kiinni työhön toimintaa ei ole, mutta en oo osannu kaivatakaan. Peruspuolat ala tiger sopii.

      • Vanhakotiompelija

        Toinenkotiompelija, miksi et suosittele Elnaa, voisitko hiukan perustella?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      139
      3860
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      341
      2993
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      9
      1892
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1635
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1089
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      944
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      761
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      751
    Aihe