Toimiiko sellainen ulkoinen tv kortti boksi jollain pienellä omall antennilla ja onko sellaisia? Vai pittäkö siihen aina vetää antenninjohto seinästä?
Vielä TV kortista?
mitenkäs
4231
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
et saa pennin vertaa apua jos kysyt tv-kortista.
http://www.dvdplaza.fi/forums/forumdisplay.php?f=104
Tuolta ehkä saat.
Noissa pc:n digi-vehkeissä tuntuu olevan suoraan sanoen aika paskat virittimet, joten tarvitset aika vahvan antennisignaalin, eli asuinpaikasta toki riippuen, ei varmaan mikään pieni lelu-antenni riitä. Eli seinästä kannattaa vedellä.
En ole paljon tuolla ylläolevassa osoitteessa pyörinyt, mutta onko siellä jonkunlainen pällisuodatin, kun näyttää viestien taso olevan jotakin mitä täällä ei näe koskaan? Ei mitään teinejä vaan ilmiselvästi aivoilla varustettuja ihmisiä jotka esim. kiroavat alimpaan helvettiin kaikki kännykkärahastukset ja alpha-asteen-digisysteemit. Taidan siirtyä sinne.
rekisteröintyminen on se taikasana. tosin täällä pääsee pätemään selkeesti ohkaisemmilla tiedoilla; syy miksi käyn täällä :D
ja se että pääsee välillä nauramaan.
Ihan samaa antennia se TV-kortti/boksi käyttää kuin televisiokin. Eli sä voit ottaa sille joko kuvan taloyhtiön seinästä tulevasta keskusantennista, tai voit hommata sille erillisen sisäantennin. tosin mä melkeen veikkaisin, että ne erilliset antennit sopii lähinnä analogilähetysten vastaanottoon. Eikös digitaalivastaanotto vaadi jotain säätöä taloyhtiön antenniinkin?
Yaloyhtiön keskusantennin voi kuitenkin tietenkin halutessan jakaa usealle laitteelle, esim telkkarille ja tv-kortille. Tarvitset vain sellasisen pienen jakokappaleen. Eli et edes välttämättä tarvitse erillistä oma antennia tietokoneen tv-kortille.