Apua ummikolle!!

Apuatarvitseva

Moikka, olen vuokralla asuva henkilö rivitalossa jossa on 6 huoneistoa, yhden huoneiston eteen on montavuotta sitten tehty autotalli joka on laiton,(ja harmittaa siinä määrin kun mukava rouva joka sen autotallin edessä asuu niin ei ole koko asuinaikana nähnyt etupihalta tielle tai muualle)
Kuinka viedä tätä asiaa eteenpäin, sillai että se myös katoaisi,(lisää taustaa) (tässä talossa on 3 omistus asuntoa ja 3 vuokra asuntoa, ja kyseisen autotallin on ottanut käyttöönsä sellainen ns rikkaampi keskiluokkainen pariskunnan mies, jonka vaimo on taloyhtiön hallituksen puheenjohtaja
joka istuu päivät pitkät hieman yli 80 vuotiaan taloyhtiön isännöitsiän kanssa, joten ei ole ihme että se ei sen takia katoa tosta, ja kyseisellä isännällä on paljon vaikutusvaltaisia tuttuja kaupungilla....)
Mitä tässä voisi tehdä?
ja olisi toinenki ongelma, tässä on monella epäilykset herännyt että kyseinen isännöitsiä ei ole enää kovin kykenevä hoitamaan hommmiaan, kun neljään huoneistoon tehtiin vessaremontti, laitettiin vesieritykset ja uudet laatotukset, niin ne tulivat itse kustantaa, taloyhtiöltä ei herunut rahaa niihin.. niin nyt tänä keväänä sama homma ollaan tehty näihin kahteen isompaan asuntoon ja jossa toisessa tietysti asustaa tämä '' päällikkö '' kaksikko, niin nämä asunnot oltaisiin sit nyt maksamassa taloyhtiön rahoista... eihän se ole laillista? vai onko?
On alkanut epäilyt siltä osin heräämään että tässä kun ollaan parin naapurin rouvan kanssa juteltu
että tämä päällikkö kaksikko hoitaisi muitakin juttuja isännöitsiän kautta itselleen taloyhtiön kautta/rahoilla... mitä tehdä että saisi jonku tutkimaan näitä asioita?
Auttakaa minua.

Terveisin Jari

2

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NickNailer

      Jos rikosta epäilet, niin soita poliisille. Muilta osin ensin yhtiökokouksessa asia esille ja sitten nostat kanteen käräjäoikeudessa.

      Yleensä pienessä taloyhtiössä ei kannata rettelöidä ja viranomaisia häiritä. Sama koskee sukulaisia. Eräskin herra sai lähisukulaisellensa vankeustuomion (ehdollisen tosin), vaan enemmän hän sen seurauksista itse kärsi.

    • kieroutta

      Ota selville milloin on taloyhtiön kokous,sinulla on vuokralaisena oikeus mennä sinne,ja sopia vaikka toisen vuokralaisen kanssa,että kunhan kerran vuodessa valitaan hallituksen jäsenet,sinut voidaan valita hallitukseen,ei se edellytä omistusta,eikä edes asumista kyseisessä taloyhtiössä,että saa osallistua päätöksen tekoon.Tuon laittoman autotallin näköesteenä voi ottaa esille ja vaatia tai esittää sen purkamista jos on omin päin tehty!Kyllä näitä on nähty näitä ahneita isännöitsijöitä.Meillä vaihtui isännöitsijä juurikin tämän takia että käytti taloyhtiön rahoja oman asunnon remonttiin.näin ei saisi missään nimessä tehdä,hän on jäävi teettämään omaan asuntoonsa mitään remonttia!Kylpyhuoneremonteista sen verran,että vesieritys,ja pinnan alla oleva kuuluu aina taloyhtiölle.Kaakelit yleensä puolitetaan,eli taloyhtiö maksaa puolet,ja jos löytyy vesivahinkoa,silloin kuuluu taloyhtiön palauttaa aikasemmalle tasolle,eli jos on ollut kaakeli,niin kaakeli laitetaan taloyhtiön piikkiin.Meillä aikaisempi isännöitsijä keksi että oli muka kosteusvaurio,vaikkei ollutkaan!Ja remppeutti todella hieon kylpyhuoneen ja saunan taloyhtiön piikkiin,siinä samalla kun toisessa asunnossa oli todellinen kosteusvaurio kylpyhuoneessa,laskut sekoittuivat kivasti sen toisen piikkiin. että näin.Röyhkeydellä ei ole mitään rajaa kun saavuttaa tietyn aseman!Kiinnitin huomiota epäselviin laskuihin,ja isännöitsijä irtisanoutui tehtävästään.Nykyään kulkee nurkkapieliä pitkin kun hävettää ja asia kuulemma painaa,ja tulee kännissä äliseen mulle kun nähdään huvitilaisuuksissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      284
      6361
    2. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      54
      6272
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      92
      5814
    4. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      42
      5285
    5. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      52
      4844
    6. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      25
      4605
    7. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      228
      4194
    8. Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan

      Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe
      Maailman menoa
      4
      3991
    9. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      151
      3696
    10. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      39
      3262
    Aihe