Mikä neuvoksi kun imurin letkuun on juuttunut kangas huivi. Letku on n.6 metriä pitkä ja tukos on puolessa välissä. Imemällä se ei lähde. Olisiko kellään mitään "vippaskonstia" tähän asiaan.
Keskuspölynimurin letku tukossa APUA
6
5531
Vastaukset
- Konsti Nro 1
Pitäisi laittaa ohut vaijeri samasta imupäästä mistä tämä huivi on mennyt sisään, ja ystävällinen pieni koukku päässä joka pyöräyttämällä ottaa kiinni huiviin, aivan kuin krokotiili tappaa/paloittelee saaliinsa! Malttia ettei koukku riko letkua!
Ps. rautalankakoukku oikenee helposti ja ottaa kiinni laitoihin !- oon mätä
Hommaa viemäriraetta joka on tarkoitettu viemärien tukkeiden aukaisuun. Hoitaa syövyttämällä myös tekstiilit mutta ei vahingoita muovia.
Omalla vastuullasi tietenkin!!!!
- MINÄ
Kokeile vaijerilla, jolla avataan viemäritukokset.
TAI SIT tavallinen 10mm vaijeri teippiä vaan päähän ettei takertele turhaan - imuriin
Kokeilee imeä vielä huivia imuriin ja puristele letkua samaan aikaan siitä kohdasta, missä se on jumissa. Sain tällä konstilla ainakin paksun sukan imettyä imuriin kun se oli juuttunut letkuun.
Kerro lähtikö?- Konsti Nro 1
Kysymyksessä on keskuspölynimuri !
Muuten huivi voi tarttua rakenteiden sisällä kulkevaan putkeen!
Sain vaan sen käsityksen kun kirjoitit letkun mitaksi noin 6 metriä ?
Jos kysymyksessä on tavallinen imuri niin imua vaan !
No niin kerrotko ?
- minä tein joskus
tavallista eristetyä sähköjohtoa (ML 1.5 neliöö)
työntää toisesta päästä. Se menee tukoksesta ohi ja tulee toisesta päästä ulos (6 m menee helposti) ja sitten sinne toiseen päähän sidotaan joku rätti ja vedetään johto takaisin. Putsaa tullessaan letkun.
(joku ihmettelee että miksi juuri sähköjohtoa. No, kas kun olen sähkömies niin sitä nyt pyörii nurkissa kieppi jos toinenkin. Mutta kyllä sitä saa muutkin ostaa kaupasta, ei oo kallista)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata401380Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.981335Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l2891225- 1091095
- 191031
- 641015
- 711012
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva161009Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f176868Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!
Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju17833