Keskuspölynimurin letku tukossa APUA

Ankara Harmitus

Mikä neuvoksi kun imurin letkuun on juuttunut kangas huivi. Letku on n.6 metriä pitkä ja tukos on puolessa välissä. Imemällä se ei lähde. Olisiko kellään mitään "vippaskonstia" tähän asiaan.

6

5456

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Konsti Nro 1

      Pitäisi laittaa ohut vaijeri samasta imupäästä mistä tämä huivi on mennyt sisään, ja ystävällinen pieni koukku päässä joka pyöräyttämällä ottaa kiinni huiviin, aivan kuin krokotiili tappaa/paloittelee saaliinsa! Malttia ettei koukku riko letkua!
      Ps. rautalankakoukku oikenee helposti ja ottaa kiinni laitoihin !

      • oon mätä

        Hommaa viemäriraetta joka on tarkoitettu viemärien tukkeiden aukaisuun. Hoitaa syövyttämällä myös tekstiilit mutta ei vahingoita muovia.

        Omalla vastuullasi tietenkin!!!!


    • MINÄ

      Kokeile vaijerilla, jolla avataan viemäritukokset.
      TAI SIT tavallinen 10mm vaijeri teippiä vaan päähän ettei takertele turhaan

    • imuriin

      Kokeilee imeä vielä huivia imuriin ja puristele letkua samaan aikaan siitä kohdasta, missä se on jumissa. Sain tällä konstilla ainakin paksun sukan imettyä imuriin kun se oli juuttunut letkuun.

      Kerro lähtikö?

      • Konsti Nro 1

        Kysymyksessä on keskuspölynimuri !
        Muuten huivi voi tarttua rakenteiden sisällä kulkevaan putkeen!
        Sain vaan sen käsityksen kun kirjoitit letkun mitaksi noin 6 metriä ?

        Jos kysymyksessä on tavallinen imuri niin imua vaan !
        No niin kerrotko ?


    • minä tein joskus

      tavallista eristetyä sähköjohtoa (ML 1.5 neliöö)
      työntää toisesta päästä. Se menee tukoksesta ohi ja tulee toisesta päästä ulos (6 m menee helposti) ja sitten sinne toiseen päähän sidotaan joku rätti ja vedetään johto takaisin. Putsaa tullessaan letkun.
      (joku ihmettelee että miksi juuri sähköjohtoa. No, kas kun olen sähkömies niin sitä nyt pyörii nurkissa kieppi jos toinenkin. Mutta kyllä sitä saa muutkin ostaa kaupasta, ei oo kallista)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      39
      3419
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2635
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2594
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1836
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1566
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      121
      1341
    7. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      279
      1288
    8. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      90
      1259
    9. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      109
      1201
    10. Kosulan Keisari karviossa

      Non ni. Kosulan keisari karviossa käväsemässä,kamera pyöri ja tubetulot lopsahti tilille,myös VEROVÄHENNYLSIIN ajo
      Tuusniemi
      24
      1166
    Aihe