Likainen vessanpönttö

Heikkiheppi

Saako huoltoliike vaihtaa likaisen vessanpöntön uuteen. Ongelmani on että edellinen asukas oli harvakseltaan pessyt pönttöä ja siinä on sellaista likaa mikä ei pesuaineilla lähde irti. Haluaisin että taloyhtiö vaihtaisi vanhan pöntön uuteen.

17

1067

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vai.että.uusisi.heh.heh

      Asia ei kuulu taloyhtiölle. Asukas vastaa puhdistuksesta.

    • zrias

      Pönttö kuuluu taloyhtiön vastuulle, ota yhteyttä isännöitsijään tai asunnon omistajaan.

    • Hxhjju

      Sen voi saada puhtaaksi kun käytät kuumaa vettä ja kovempia puhdistusaineita ja useita pesuja.

      Karkea harja akkuporakoneessa jolla saa kierroksia harhaan ja mekaanista puhdistusta.

    • Im_not_a_robot

      Pöntön tosi tiukkaan pinttynyt lika saattaa olla veden mukana tullutta kalkkia ja ruskea väri ruostetta putkistosta. Tällainen lika voi hyvin irrota etikalla.

      Poista vesi pöntöstä (pumppu, pyyhe) ja kaada tilalle muutama litra etikkaa. Anna vaikuttaa ajan kanssa, ehkä noin vuorokausi. Kalkin pitäisi nyt irrota helpommin. Reunuksilta ruskeat tahrat lähtee hauduttamalla niitä etikalla kastetuilla paperilla, jälleen vuorokausi.

      YouTubesta löytyy mallivideoita hakusanoilla toilet vinegar, vaikkapa tämä:

      https://www.youtube.com/watch?v=Wd6pV5lyvG8

      • Ponua

        Entä jos wc-pytty on ihan musta sieltä poistoputkesta eikä harjalla lähde?


      • Im_not_a_robot

        Tiedä häntä näkemättä.

        Voit halutessasi kokeilla tuota etikkatemppua. Minusta tuon em. videon kaverin pytty ei ollut edes likainen. Oma likaisempi pytty puhdistui etikkaliuotuksella ja harjaamisella.

        Jos ei auta, kysele parempia neuvoja, tai hanki uusi pytty. Tällöin isännöitsijäsi kertoo meneekö vaihto taloyhtiön piikkiin.


      • Paippine

        Miksi ei pois. Miksi kakka vielä siellä? Ei ne välttämättä vuokra-asuntoon vaihda pyttyä. Laitoitko talouskäsineet tai ne pidemmät keinosiementäjä-tyyppiset käsineet ja karhunkielellä hankasit puhtaaksi? Jotta pöntön pohja loistaa pitkin iltaa discopallon kanssa kilpaa


    • piikki.katkesi

      Isännöitsijä kertoo että ei mene taloyhtiön piikkiin. Puhtaanapito kuuluu asukkaalle, ei taloyhtiölle.

      • UusiPönttöAlla

        Taloyhtiön vastuulle kuuluu vain tyhjennysmekanismi ja sen toiminta.
        Ei auta muu kuin vaihtaa uuteen pönttöön.

        Putkiliike veloittaa 1- 2 h matka- aikoineen pöntön hinta vanhan poisvienti.

        Kyllä sitten taas kelpaa istuskella 10-15 vuotta....D


      • Pönttö kuuluu kylläkin kokonaisuudessaan taloyhtiön vastuulle, mukaanlukien istuinrengas ja kansi. Aloittajan todennäköisesti rautapitoisen veden värjäämän mutta muuten ehjän pöntön uusiminen ei sitten kyllä millään tasolla kuulu yhtiölle.


      • fghfghfghfghfghfgh
        Välittäjä_LKV kirjoitti:

        Pönttö kuuluu kylläkin kokonaisuudessaan taloyhtiön vastuulle, mukaanlukien istuinrengas ja kansi. Aloittajan todennäköisesti rautapitoisen veden värjäämän mutta muuten ehjän pöntön uusiminen ei sitten kyllä millään tasolla kuulu yhtiölle.

        Juu itse istuin huuhtelulaitteistoineen kuuluu nykyään (on kuulunut jo vuosia) yhtiön vastuulle. Ei sentään puhtaanapito :D Ennen yhtiön vastuulle kuului vain wc-istuimen huuhtelulaitteistot. Kulho ja istuinrengas ja kansi kuuluivat osakkaalle. ASOY-lain uudistuksessa joitain vuosia sitten vastuunjakoa selvennettiin, jolloin wc-istuin kokonaisuudessaan siirrettiin yhtiön vastuulle. Puhtaanapito edelleen säilyy osakkaan/asukkaan vastuulla.


      • Ainoa värjättymä, joka ei pesemällä lähde on rautapitoisen veden aiheuttama. Kyseessä ei siis ole liasta vaan värjäytymisestä. Uusi pönttö värjäytyisi samalla tavalla muutamassa vuodessa, joten aloittajan tapauksessa ei ole tarvetta, tai edes järkeä, uusia pönttöä.


    • Mohammad29

      Minä pyytä uusi vessapontto kerran kuukausi huolto kun se likainen.

      • Mohammad29

        Ja sosu maksa.


    • Porno-Jalmari

      Voi syynä olla myös ruokavalio jos pönttö paskoontuu.

    • tamppi

      Hae Lidlistä WC pesuainetapletit ja vuorokausi liota kyllä lähtee 20 vuoden liat pois

    • Heppiheikki

      Saako huoltoliike täyttää jääkaappini. Ongelmani on että edellinen asukas oli harvakseltaan ostanut lenkkiä ja kaljaa jääkaappiin ja muuttaessani asuntoon siellä oli sellaista ruokaa ja juomaa joita en suostunut syömään enkä juomaan eli hanhenmaksaa, kaviaaria ja Dom Pérignon -shampanjaa. Haluaisin että huoltoyhtiö toisi kaapin täyteen viinaa kaljaa ja HK:n sinistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1251
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      868
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      626
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe