Telia nostaa perusmaksua 63 %

telia-mtv3-cmore

Mini-liittymä, joka toki on kälynen ja hidas, on kuitenkin riittävä monelle, joka ei soittele paljon. Sen perusmaksu nousee 3 EUR --> 4,90 EUR. No eihän siihen hinnankorotukseen kuole, mutta prosenteissa se on aika kova.

11

690

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vielä.isommat.prosentit

      Pari vuotta sitten DNA nosti kännykkäni perusmaksun 67 sentistä viiteen euroon.

    • scuubiduubi

      Vielä vuonna halppis-liittymän 2016 perusmaksu oli 1 euro, silloin nostettin kuukausimaksu kolmeen euroon, samalla tuli yllättäen ja pyytämättä veloitukseton mininetti. Netin nimellinen nopeus on 256 kbit/sek, mutta tuntuu että operaattori tahallaan sitä vielä hidastaa, saadakseen asiakkaat vaihtamaan nopeampaan liittymään.

    • miten.käy.maikkarin

      Teelian täytyy kerätä asiakkailtaan vähän rahaa, että saa yritysostonsa rahoitettua.

      • Kaikkimukaanvaan

        Ei paljoa heidän ostoksensa kiinnosta. Äänestän jaloillani ettei heidän marmorilattianssa naarmuunnu.


    • riittijominulle

      Vielä muutama vuosi takaperin perusmaksu oli 69 senttiä kuukaudessa.
      Melkoisia prosentteja on tullut lisää ja tulee vielä enemmän!

      Minkäslainen loppu olikaan ahneella?

      Saavat tyrkytellä mitä vaan,
      vaihdan takaisin oman kylän lankapuhelimeen.

    • Ahneudenrajatvastassa

      Perusmaksun korotus 0.69 eurosta 4.90 euroon tarkoittaa 7-kertaista korotusta! Onko se edes missään suhteessa minkäänlaiseen ahneuteen?
      Moni vanhus ei tarvitse minkäänlaista nettiyhteyttä kapulaansa lisäämään automaattisia kuluja.

    • Moi 4G maksaa 6 euroa/kk. Enää ei olla 4 gt/kk nettiliittymästö kaukana..

    • xasiakas

      Telia sai parin MILJARDIN sakot lahjonnasta joten jonkun ne pitää maksaa.
      Arvatkaapa maksaako ne osakkeenomistajat vai asiakkaat? ;)

    • dnaTÖRKEIN

      Telialta olen vaihdellut pois pikku hiljaa liittymiä. Mutta osaa nämä kaikki laskuttaa kuitenkin nousu
      suhdanteisesti.
      DNA:lta olin suorastaan pakotettu lähtemään kun laskuja eivät millään osanneet lähettää oikein. Ei millään ja aina sain maksaa korkoja ja ylimaksuja ja virheet oli heidän ei minun.
      Soittelivat monta kertaa perään kun 6 liittymää vaihtui pois ja eivät millään voineet myyjät käsittää että vika on heidän itsensä ei minun joka maksan aina laskuni ajallaan vuodesta toiseen.
      Voin siirtyä dna:lle jos maksaavat tililleni 1500€ korvauksena. JA kaikki liittymät pitäisi olla irrallaan milloin vain pois siirtymisen tähden kun homoaa että taas on laskutus väärin.

      Telialla on takkuisin ja epäloogisin käyttöliittymäkin joka on yksi syy miksi valun muualle. Saunalahtielisa.

      • hövelö

        Dnan lasku on hyvin selkeä. PITÄÄ katsoa vain, miltä ajalta lasku on. Minulla on puhelinliittymät niin että laskun ilmoitus tulee 20 pv ja eräpäivä on5 pv. Tämä on kuitenkin heinäkuun lasku, joka pitää maksaa siis 5/9 . Kun maksan on uutta laskua jo yli kuukausi. Jos sanoisin irti liittymän olisi vähintään kaksi laskua vielä tulossa. Se ei mene kaikkien kaaliin selittämälläkään.


    • saaApuaValtiolta-idiooti

      Suomessa kaikki saa sen 500 euroa kuukaudessa selviytyäkseen. Vuokrakin maksetaan. Ei kyllä pitäisi olla mitään vaikeuksia maksaa liittymistä.

      Ostakaa halpa android älypuhelin ja Moi:lta rajaton 4g netti 18e/kk. Sitten asennatte chat sovelluksen ja selaimen. Älypuhelimella saa sitten kaikki asiat hoidettua ilman että tarvitsisi soittaa tai tekstata.

      Tietenkin niille jotka ei elä nykyajassa, heille pitäisi olla halpa sim millä saa soitettua ja tekstata. Tai sitten joku opettaisi kuinka asiat saa hoidettua netin välityksellä. Saa valita ihan vapaasti ottaako vanhentuneen vai paremman pienellä vaivalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      47
      5296
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      75
      3190
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      20
      3038
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      143
      2901
    5. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      30
      2158
    6. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      44
      1726
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      228
      1649
    8. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      91
      1605
    9. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      414
      1361
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      255
      1269
    Aihe