Miten lähteä etsimään vikaa, kun tietokone on mennyt mykäksi? Kaijuttimista ei kuulu mitään ääntä, paitsi jonkinlainen surina, jos kääntää volumen aivan täysille ja työntää korvan kiinni kaijuttimeen. Nämä kaijuttimet on tällaiset halvat pakettikoneen mukana tulleet pikkupalikat, niissä on oma power-näppäin ja volumesäätönamiska. Powerista kyllä syttyy valo palamaan, että virta tulee perille saakka. Tosin kaijutinten johto on matkalla kärsinyt, vähän murskautunutkin... voiko se vaikuttaa, jos power-valo kuitenkin syttyy? Mistään ei ole ääniä vaimennettu ja laitehallinta näyttää kaikista ääni-, video- ja peliohjaimista, että "laite toimii oikein".
Pelit tuntuvat vähän köyhiltä ilman ääniä =(...
Pelit tuntuvat vähän köyhiltä ilman ääniä =(...
Vastaukset 10
Vanhimmat
ju mul oli sama vika, välil päiviä et ei kuulu, ja sit taas yhtäkkiä kuulukin.. Johtu kuulemma integroidusta äänikortista, ostin erillisen ja sen jälkee on pelannu täysin!
Siis miten asensit tuon uuden äänikortin? Kun en tiedä missä tuolla Laitehallinnassa näkyy vanhan kortin ajurit tai ohjelma tai mikään, kun siellä on niin järkyn monta kohtaa siinä "Ääni-, video- ja peliohjaimet"-sanan alla. Siinä on mm. seuraavia: kuvasignaalin pakkauksenhallinta, mediaohjainlaitteet, standardi peliportti, vanhemmat videosieppauslaitteet, VIA AC 97Audio controller (tämäkö se on?)... ja vielä muita. Täytyykö se poistaa Poista-käskyllä vai poista käytöstä-käskyllä? Ja sitten asentaa uusi äänikortti? Ajureineen? Kun ainahan sanotaan, että vanhat ajurit on poistettava ensiksi. Mistä sen voi muuten varmistaa, että kyseessä on integroitu äänikortti, näytönohjainkaan nimittäin ei ollut integroitu meillä, vaikka pakettikone tämä olikin. Ja onko siis myös mahdollista vaihtaa integroitu kortti? Integroituhan tarkoittaa, että on kiinni emolevyssä, eikö? Näytönohjaimen vaihto oli helppoa, kun niitä oli yksi ainoa rivi siellä näyttösovitin-sanan alla =).
Ai niin, minkähintaisia kaijuttimia sitä sitten myydään? Kun emme todellakaan välitä mistään sähköisestä mediasta tai musiikista, ainoastaan peliäänet olisi kiva kuulla. Ja voiko vanhaan koneeseen edes hankkia uusia vehkeitä? Emolevy on hankittu vuonna 2002 ja se oli silloin sen vuoden ylijäämävarastoa jo. Emolevyynhän se kortti kai laitetaan kiinni kuten näytönohjainkin? En ole muuten eläissäni edes äänikorttia sieltä paikallistanut, vaikka lähes kaikki muut irtilähdettävät osat olen vaihtanut. Itse, kröhm! En voinut olla kehumatta hieman =).
Onko kaikki johdot kiinni? Kokeile kajareita jonkun muun äänilähteen kanssa että tiedetään onko vika kaiuttimissa. Ohjauspaneeli->Äänet ja äänilaitteet->tarkasta ettei äänenvoimakkuutta ole väännetty pieneksi
Ac 97 on integroitu (eli piiri emolevyllä) Ei sitä voi "vaihtaa" koska se on kiinni emolevyssä. Onko laitehallinnassa muuta kuin tuo poista kohta? Sillä pitäisi kuitenkin lähteä ajurit.
Voihan tuon kai biosista disabloida(Anteeksi kielenkäyttö, siis poistaa käytöstä) ja asentaa erillinen äänikortti. Ensin pitäisi kyllä saada selville onko se äänipiiri kärähtänyt.
ostat vaan jonkun äänikortin esim. bulldogista. vetäset cd:n sisään ja asennat sieltä ajurit. Sen jälkeen poistat sen vanhan kortin laitehallinnasta. näin windows ei käytä sitä.
emoon integroidut on aina pyllystä ja melkein joka emossa on sellanen. Nvidian integroitu sekoo mulla joskus ja aiheuttaa aivan järjettömän vaihevirheen. Taidan säästää PC-pa***n efektilaitteeks, kun saan rahat macciin, on meinaan sen verran upee saundi.
Äänikortteja saa pilkkahintaan. Mutta ensin pistäisin kuulokkeet kiinni kortin ääniulostuloon, jos sittenkin kuuluu huonosti, niin sit on kortti sökö, jos kuuluu hyvin, niin ne halvat matopurkit on sököt. Jos purkit on sököt, niin vedä piuha stereoihin, niin mä tein kun meni hermot "multimediakaiuttimiin".
Äänikortti on integroitu, jos miniplugirunkoliittimet ovat koneen takana vasemassa reunassa. jos ne näkyy pci-paikassa, niin silloin kyseessä on pci-kortti, mitä tosin epäilen jos olet koneen avannut, eikä korttia näkynyt.
Aina on vielä yksi vaihtoehto. apuohjelmat -> viihde -> äänenvoimakkuus, kato tuolta onko liu-ut alhaalla.
Kuulokkeilla ei kuulunut mitään. Paitsi sitä kummallista surinaa (se kuului aikaisemminkin äänien taustalla aina kun käytti kuulokkeita). Ja äänenvoimakkuudessa kaikki normaalisti "noin puolessavälissä" eikä vaimennettuna mitään.
Kiitos kovasti, seuraavaksi suuntaan siis äänikorttikauppaan.
Kiitos. Yritän kokeilla kajareita jollakin muulla. Johdot tässä on se pieni kysymysmerkki. Ne ovat tiukasti kiinni, mutta kun meidän lemmikkieläimemme...öh, rotat... jyrsivät niin pitkälle, että muutamat kuparilangat ehtivät katkeilla. Virtaa kajareihin silti tulee, vaikka juuri sitä johtoa on jyrsitty, ei niitä ohuempia johtoja, jotka lähtee alempaa sellaisesta pikku-plugista. En tiedä näiden oikeita nimityksiä. Ei vaimennuksia päällä ja xp:n oma vianmääritys tehty.
Kiitos kun jaksoitte vaivautua. Palaan sitten asiaan jos uuden äänikortin asennus tulee ajankohtaiseksi ja ilmenee lisää ongelmia.
Itselläni oli taannoin vastaava ongelma, mutta se ratkesi helposti: asensin äänipiirin ajurit uudelleen, olin nimittäin vahingossa ne poistanut. Meni jonkin aikaa, ennenkuin sain selville ongelman syyn. Kokeile asentaa ajurit uudelleen, ennen äänikortin ostoa.
Ongelma oli johdossa. Se oli jyrsitty poikki ja olimme teipanneet sen väärin. Johdon sisällä kulkikin joku ohuempaakin ohut virtajohto, joka piti juottaa kiinni. Luulimme sitä vain "vahvistuslangaksi", heh.
Kiitti kaikille.
http://kasvinsuojelu.berner.fi/kotipuutarha/tuotteet/342.html
Se on tämä xyz huumormiehii.