Suomessa laiskuus on yhdistettyhä suureen kokoon, valkoisiin hiuksiin, vähäiseen karvoitukseen, hobbitti kehotyyppiin ja runsaaseen alkoholin kulutukseen.
Kohtapuolin avataan kansan oma Alko puoti, valtiosta irrottettu pahemyynti jumalallisella hinnoittelulla.
Leena Paloiheinä tutkii mukavalla liksalla CIA:n salaisella apurahalla kuinka saisi varsinkin Varsinais-Suomen työttömät kuriin. Kurikan salainen tutkimuskeskus lupaa uusia tapoja olla kuten ilmainen auto, netti ja tietokone, kansalaispalkka, globaali passi.
On pohdittu työttömyyden syitä puuhun ja metsään. Puukin on työtön, niin myös suomalainen. Puu vain seisoo tekemättä mitään.
Mitä enemmän suomalainen yrittää työllistyä, sitä enemmän on työttömiä.
Ruotsalaiset osaavat valehdella, minkä pitkä monarkki kausi on opettanut heille.
He kertovat että työttömyys on 3 % kun se on suurempi.
Suomen rehellisyys on kirjattu Unescon säiliölistalle, jotta tottuus kuultaisiin muuttumattomana.
Siis työttömyys jää eikä sipilä ole muuhun tarpeen kuin pontikkapuuhun.
Puolikin milliä työtä ehkäisee seuraavat työrupeamat puolella.
Ellei kyse ole tislatusta kivikauden itseistyytyväisyysarvosta.
Suomessa on työttömien geeniperimä
2
303
Vastaukset
- Jehna
Suurella osalla on liian suuret olettamukset itsestään ja kieroon kasvaut ”minä minä”-mentaliteetti . Jukka-Petterin pitäisi saada vähintään yhtä hyvä palkka kesken jääneellä putkireiskan koulutuksella kuin seitsemän vuotta lääkkiksessä opiskelleella napurin Kalevilla. Ja vaikka se koulu olisikin loppuun käyty, niin eihän se putkireiskan työ hohdokasta ole. Ajatella nyt, kun pitää oma aika käyttää työhön ja kaiken lisäksi siitä saa palkkaa, jolla ei kateta uutta iPhonea tai plasma tv:tä ja asuntolainaa. Niin ja unohtamatta kaikkia niitä lainoja&pikavippejä, joita rahanpuutteessa on otettu. Ei. Parempi se on olla työttömänä. Toista tutkintoa ei kannata lähtä hankkimaan eri alalta, koska ei kiinnosta. Kaiken lisäksi kaverin kaveri on joskus opiskellut kauemmin kuin sen kolme vuotta, eikä siltikään saanut töitä. Ei se opiskelukaan siis kannata, parempi olla kotona turvassa maailman pahuudelta ja kaikelta uudelta, joka ei omaan pieneen kuplaan mahdu.
- tkfjfhf
Siitä vaan koittaa ihan vapaasti jos niin kannattavaa on työttömäsi ryhtyä ,taitaa tulla äitiä ikävä kovin nopeasti näillä nykynössyköillä .
Joku puhuu potaskaa kun eu kehottaa s.turvan nostoa ja Orpo paasaa työn houkuttelevaisuudesta ja sen riittämättömyydestä viitaten että ei kannata ottaa duunia mukamas vastaan saarnaansa , , epäilen tätä jälkimmäistä pälliä joka tuntuu elävän omassa kuplassaan eikä tiedä normi-ihmisen arjesta paljoakaan , tuskin ostaa edes omia paitojaankaan itse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää442239Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten672121Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211960HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363941714Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041665Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241494Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta01390Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821112Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53977- 75945