Suomessa on työttömien geeniperimä

IsopääKivikautinen

Suomessa laiskuus on yhdistettyhä suureen kokoon, valkoisiin hiuksiin, vähäiseen karvoitukseen, hobbitti kehotyyppiin ja runsaaseen alkoholin kulutukseen.

Kohtapuolin avataan kansan oma Alko puoti, valtiosta irrottettu pahemyynti jumalallisella hinnoittelulla.

Leena Paloiheinä tutkii mukavalla liksalla CIA:n salaisella apurahalla kuinka saisi varsinkin Varsinais-Suomen työttömät kuriin. Kurikan salainen tutkimuskeskus lupaa uusia tapoja olla kuten ilmainen auto, netti ja tietokone, kansalaispalkka, globaali passi.

On pohdittu työttömyyden syitä puuhun ja metsään. Puukin on työtön, niin myös suomalainen. Puu vain seisoo tekemättä mitään.

Mitä enemmän suomalainen yrittää työllistyä, sitä enemmän on työttömiä.
Ruotsalaiset osaavat valehdella, minkä pitkä monarkki kausi on opettanut heille.
He kertovat että työttömyys on 3 % kun se on suurempi.
Suomen rehellisyys on kirjattu Unescon säiliölistalle, jotta tottuus kuultaisiin muuttumattomana.

Siis työttömyys jää eikä sipilä ole muuhun tarpeen kuin pontikkapuuhun.
Puolikin milliä työtä ehkäisee seuraavat työrupeamat puolella.
Ellei kyse ole tislatusta kivikauden itseistyytyväisyysarvosta.

2

294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jehna

      Suurella osalla on liian suuret olettamukset itsestään ja kieroon kasvaut ”minä minä”-mentaliteetti . Jukka-Petterin pitäisi saada vähintään yhtä hyvä palkka kesken jääneellä putkireiskan koulutuksella kuin seitsemän vuotta lääkkiksessä opiskelleella napurin Kalevilla. Ja vaikka se koulu olisikin loppuun käyty, niin eihän se putkireiskan työ hohdokasta ole. Ajatella nyt, kun pitää oma aika käyttää työhön ja kaiken lisäksi siitä saa palkkaa, jolla ei kateta uutta iPhonea tai plasma tv:tä ja asuntolainaa. Niin ja unohtamatta kaikkia niitä lainoja&pikavippejä, joita rahanpuutteessa on otettu. Ei. Parempi se on olla työttömänä. Toista tutkintoa ei kannata lähtä hankkimaan eri alalta, koska ei kiinnosta. Kaiken lisäksi kaverin kaveri on joskus opiskellut kauemmin kuin sen kolme vuotta, eikä siltikään saanut töitä. Ei se opiskelukaan siis kannata, parempi olla kotona turvassa maailman pahuudelta ja kaikelta uudelta, joka ei omaan pieneen kuplaan mahdu.

    • tkfjfhf

      Siitä vaan koittaa ihan vapaasti jos niin kannattavaa on työttömäsi ryhtyä ,taitaa tulla äitiä ikävä kovin nopeasti näillä nykynössyköillä .
      Joku puhuu potaskaa kun eu kehottaa s.turvan nostoa ja Orpo paasaa työn houkuttelevaisuudesta ja sen riittämättömyydestä viitaten että ei kannata ottaa duunia mukamas vastaan saarnaansa , , epäilen tätä jälkimmäistä pälliä joka tuntuu elävän omassa kuplassaan eikä tiedä normi-ihmisen arjesta paljoakaan , tuskin ostaa edes omia paitojaankaan itse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      85
      6020
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      319
      5117
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2658
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      48
      2599
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      83
      1832
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      103
      1669
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      109
      1497
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      119
      1402
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    Aihe