Kokemuksia medikaalista? Kestääkö oikeasti kolme tuntia? Saako heti tietää pääseekö läpi, ja onko täällä joku jonka medikaali olisi hylätty?
Medikaali cabin crewlle
12
943
Vastaukset
- infoaaa
Medikaali on varmaan hieman samaa kuin lentäjillekin eli koko suorituksessa jonotuksineen kestää se noin 3 tuntia. Samana päivänä tutkitaan useampia ja aina yhteen testiin voi joutua jonottamaan jonkin aikaa. Jos hyvä tuuri käy niin voi päästä aiemminkin kotiin. Ilmailulääkäri kertoo heti tuloksen.
- höpösistä
Ei se itse medikaali kestä kolmea tuntia. Ensin hoitajan kanssa tapaaminen ja sen jälkeen lääkärin. Lääkäri mielestäni sanoo heti, jos menee läpi. Minun piti toimittaa vielä lisäselvityksiä, joten toimitin ne myöhemmin. Sen jälkeen lääkäri soitti ja kertoi että medikaali on ok.
Tarvittavat rokotukset, kuulotestin ja EKG:n käyt ottamassa omalla kustannuksellasi ennen medikaalia.- Hmmmml
Itse olen menossa medikaaliin paein viikon kuluttua, mistään EKG:stä tai muista mainitsemistasi ei ole ollut puhetta..:O
- 555666
Saanko kysyä mistä asiasta piti toimittaa lisäselvitys?
- Mitäotetaan
Mitä testejä otetaan jos on jo medikaali?
- Pimpelipompeli
No varmasti riippuu yhtiöstäkin. Ensin oli hoitajan luona näkö, kuulo ym. Labraan pissatesti, olisko ollut myös verikoe? Trafia varten piti täyttää koneella selvitys aiemmista sairauksista.
Viimeiseksi ilmailulääkärille, joka teki jotain liikkuvuuteen ja koordinaatioon liittyviä testejä. Tyyliin miten pääset kyykkyyn ja kumartumaan. Värinäkö testattiin ja muistaakseni vatsaa paineltiin. Medikaalilapun sai mukaan samantien. - Toivottavastiei
Minulla ollut vuosia sitten selässä reumaa.. vaikuttaakohan tämä.,,?
- Pohtiva
Jos on saanut medikaalin, tiedättekö voiko silti esim. Finnairin oma lääkäri hylätä?
- Vastaus
Meeihän on voimassa 5vuotta, eli luulis että ei tarvi sinne tarkastukseen mennä onllenkaan? Toki on sit työhöntulotarkastus ihan normaalisti mut sen taitaa hoitaa ihan hoitaja. Ja Finskillö on terveyskysely siinä rekryn aikana, joka ei itsessään liity terveystarkastukseen ja sen perusteella voi karsia.
- Emoksi
Olikohan mun rekry tässä, kun satutin selkäni patikointireissulla ja siitä on merkintä? Söin kuurin kipulääkkeitä, enää ei kipuja.
- Ihmeissään
Miksi olisi? Ihan normaali tapaturma. Ei kyllä estä kenenkään uraa.
- heikkiurpelainen
Lentäjillä estää.
Yksikin merkintä selkäkivuista sulkee portit Finnairille. Oikeastaan liki kaikki potentiaaliset "riskit", joista jää edes pieni teoreettinen epäilys kehittyä lentokyvyttömyys vaikkapa eläkeiän kynnyksellä, estää kursseille pääsyn. Täysin terveitä hakijoita on enemmän kuin tarpeeksi, joten mitään riskejä ei haluta ottaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360