Onko kenelläkään kokemuksia paulen family kennelistä? Itse olen miettinyt pennun hankkimista sieltä, voiko 400€ oikeasti saada terveen rotukoiran (chihuahua)?
Paulen family kennel kokemuksia
14
2737
Vastaukset
- kiinnostunutostaja
Mä oon pohtinu samaa ja laitoin myyjälle viestiä sähköpostitse. Olen lukenut vanhoja keskusteluja ja niissä ollut kehuja enimmäkseen. Linkitti minulle https://register.kennelliit.ee/index.php?page=Breeder&BreederID=316 tämän sivun. Meillä tarkoitus ottaa pentu loppuvuodesta tai keväällä. Ei osannut sanoa onko silloin pentuja mutta todennäköisesti. Jään odottamaan mihin päädyit :)
- kiinnostunutostaja
Mä kysyin itse narttua ja sanoi että maksaa 500e ja ei jalostukseen. Noilla kennelin sivuilla lukee että on tehnyt 12.1.2017 rikkeen 10/2016 pentueen kanssa. (ei vastaa voimassaolevalle jalostuksen vaatimuksille) Itse siis virolainen niin pystyn vähän ymmärtää näitä ja selvittää enemmän :D
- Emmanatalija
Minkälaisen rikkeen?
- kiinnostunutostaja
Emmanatalija kirjoitti:
Minkälaisen rikkeen?
Suluissa lukee. En tiedä sit eikö vanhempia ole tutkittu ennen pentuja tms? jos joku tietää mitä tolla tarkoitetaan niin saa vastata :)
- Emmanatalija
Mulla kaks tyttö chihua jelenalta ja en voi muuta kun kehua! Halpa hinta on joo mutta osaks myös siks että ei tarvii suomen veroja maksaa ja eläinlääkäri halvempi. Molemmat chihuani ovat terveitä ja tosi nättejä! Viimeisimmän hain viime sunnuntaina ja heti sopeutu toiseen koiraani ja on niin energinen ja rohkea. Suosittelen! Suomen kenneleistä oon kuullu enemmän huonoa
- kiinnostunutostaja
Haitko Jelenalta Lolan(valkoinen) näin videon Jelenan fb :)
- Emmanatalija
Se meni toiseen perheeseen jotka haki sen samaan aikaan kun minä :) mulla on suklaan värinen lyhytkarvainen ja uusin on musta lyhytkarvainen😊
- Anonyymi
Onko siis tämä jelena jonkin kennelin nimi vai? Ja paljon maksoi
- Emmanatalija
Noi 400e uros ja 500e narttu ei jalostukseen mutta ainakin viime vuonna hänellä oli jalostukseen tarkoitettuja pentuja 800e - - >
- Marinadi
Itse hankin pennun sieltä heinäkuussa ja täysin reippaan ja terveen pennun sain. En voi kun suositella.
"Minkälaisen rikkeen?" Yleensä tarkoitetaan( useimmissa maissa), että on jätetty vaadittavat terveystutkimukset tekemättä tai ei ole voimassa...
"Suomen kenneleistä oon kuullu enemmän huonoa" Kuulopuheet on kuulopuheita. Mutta suomesta kun ottaa, niin pystyy itse myös paljon päättelemään. Meillä kun on jalostustietokanta, josta näkee faktoja ja pystyy aika paljon myös päättelemään.
Jos ulkomailta ottaa, eikä tunne millään lailla kasvattajaa tai kukaan tuttukaan ei tunne, niin mistäs tietää yhtään mitään? Ja jos ei viitsi edes paikan päälle mennä.
Omassa rodussani on myös kasvattajia virossa. Kukaan hyvä kasvattaja ei myy "puoli-ilmaiseksi" pentujaan, ei millään selityksellä. Myös jos teettää tarvittavat terveystulokset ym.pentueen kulut,niin ei ne virossakaan ole ilmaisia. Eikä niin halpoja lekuritkaan, että voisi sen takia hintaa pienentää reilusti.
Ja jos on hyvä kasvattaja, pennut menee muutenkin...
Tuo siis yleisesti ottaen.
Jos koiria vähänkin ajattelee, niin se halpa hinta ei todellakaan saisi olla se määräävä tekijä. Valitettavasti se vaan on ... Se sitten, jos jostain oikeasti saa halvalla hyvin tutkituista koirista, inhimillisesti pidetyistä ja hoidetuista, niin mikäs siinä. Mutta nuot asiat pitäisi oikeasti tietää, ei pelkästään olla sen varassa, mitä joku netissä kirjoittaa...- Chichi
Meillä on nyt jo 5 vuotias narttu paulen family kennelistä ja aina ollut terve ja ihana luonteinen. Kasvattajalta saa tukea aina kun vain tarvitsee ja pidämme yhteyttä. Olen ottamassa nyt toista pentua samasta kennelistä. Miksi suomalaisilla on aina käsitys että jos ei koira maksa tonnia on se jotenkin huono/sairas automaattisesti?
- Koirakrina
Mulla on suomalaisesta kennelistä uros chihu jolla epilepsialääkitys ja allergioita. Tähän koiraan mennyt uskomattomat määrät rahaa sen elämänsäaikana eläinlääkäriin.
Meillä on myös vuoden nuorempi uros Paulen familyltä joka ei koskaan ole sairastanut mitään.
Tuhannen euron koira voi yhtähyvin olla
se sairass kun se "puoli ilmainen" koira. - Anonyymi
Miten saan passin koiralle joka alunperin tuolta paulen kennelistä. Itse en siis ostanut koiŕaa sieltä vaan perheestä jotka luopui siitä... ajanpuute tms.. koira toimitettiin minulle kotiin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1328384Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4857631SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2215702Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en974765Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1474654Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1094486Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su1604476Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p254375Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr144206Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03840