Ajoin viime viikolla lahdenväylällä ohitustilanteessa moottoripyöräpoliisin tutkaan letkan ensimmäisenä. Moottoripyöräpoliisi ei kuitenkaan lähtenyt perään eikä edelläkään ollut ketään pysäyttämässä. Tietääkö kukaan ottaako moottoripyöräpoliisi kuvan ylinopeudesta? Eli tuleeko sakko postissa vai selvisinkö säikähdyksellä?
Moottoripyöräpoliisin tutka
4
6213
Vastaukset
- poliisihoitaa
Ns. kameravalvonta on vain tolppavalvontaa. Jos muutoin kohtaa poliisin ja ajaa ylinopeutta, täytyy asiasta suorittaa esitutkinta eli tulee kuulustelut paikanpäällä tai poliisiasemalla jne. Muutenhan noita sakkolappuja kirjoitteli kuka vaan ja tienaisi.
- jurrrrristi
Tuskinpa sakkoja nyt kuka vaan ryhtyisi kirjoittamaan ? Muutoinkin vastaus oli vähän sinne päin.
Ei moottoripyöräpoliisi ota kuvaa, mutta saattaahan hänellä olla silmät päässä, jolloin hän näkee rekisterinumeron. Lain mukaan ehdollinen rikesakko voidaan lähettää enintään 20 km/h ylinopeudesta ajoneuvoa pysäyttämättä postitse kuljettajaa selvittämättä rekisterinumeron perusteella rekisteriin merkitylle omistajalle/haltijalle, tai tilapäiselle käyttäjälle kolmen viikon kuluessa jos ylinopeus on havaittu automaattisessa liikennevalvonnassa, tai MUUTEN.
Jos tulee kutsu poliisiasemalle, niin poliisi suorittaa suppean esitutkinnan, joka on aivan muuta, kuin esitutkinta. Suppea esitutkinta voidaan suorittaa vaikka tien reunasssa, tai poliisiauton takapenkillä, mutta ei esitutkintaa, jota koskevat aivan erilaiset muotomääräykset. - poliisihoitaa
jurrrrristi kirjoitti:
Tuskinpa sakkoja nyt kuka vaan ryhtyisi kirjoittamaan ? Muutoinkin vastaus oli vähän sinne päin.
Ei moottoripyöräpoliisi ota kuvaa, mutta saattaahan hänellä olla silmät päässä, jolloin hän näkee rekisterinumeron. Lain mukaan ehdollinen rikesakko voidaan lähettää enintään 20 km/h ylinopeudesta ajoneuvoa pysäyttämättä postitse kuljettajaa selvittämättä rekisterinumeron perusteella rekisteriin merkitylle omistajalle/haltijalle, tai tilapäiselle käyttäjälle kolmen viikon kuluessa jos ylinopeus on havaittu automaattisessa liikennevalvonnassa, tai MUUTEN.
Jos tulee kutsu poliisiasemalle, niin poliisi suorittaa suppean esitutkinnan, joka on aivan muuta, kuin esitutkinta. Suppea esitutkinta voidaan suorittaa vaikka tien reunasssa, tai poliisiauton takapenkillä, mutta ei esitutkintaa, jota koskevat aivan erilaiset muotomääräykset.Huomiosi, että sakkolappu voidaan lähettää myös muussa kuin automaattivalvonnassa on oikea.
Mutta muuten juttusi menee mönkään ja pahasti!!
"Ei moottoripyöräpoliisi ota kuvaa, mutta saattaahan hänellä olla silmät päässä, jolloin hän näkee rekisterinumeron."
Mitäpä poliisi sillä pelkällä rekisterinumerolla tässä sitten tekee? Jos vastaaja kiistää ajaneensa autoa, ei poliisilla ole MITÄÄN todistetta siitä, että liikennerikkomukseen syyllistyi rekisteriin merkitytty omistaja/haltija tai tilapäinen käyttäjä. Rangaistusta EI VOIDA ANTAA nykyisen lainsäädännön nojalla pelkästään ajoneuvon rekisteriin merkitylle omistajalle/haltijalle tai tilapäiselle käyttäjälle. Kirjoitit siis potaskaa!
Esitutkinnasta puhuessani tarkoitin sitä yleisterminä, jolloin se käsittää sekä suppean esitutkinnan, joka voidaan suorittaa paikanpäällä tienposkessa että varsinaista esitutkintaa, jota koskee tiukemmat määräykset.
Virheellinen tietosi tien päällä vastaantulleen poliisin mahdollisuudesta antaa sakkoja pelkän reskiterinumeron perusteella ei pidä paikaansa, vaan poliisin tulee silmillään todeta myös ajoneuvon kuljettaja, jotta mainitsemastasi liikennerikkomuksesta voidaan antaa sakko. Esitutkinnassa (olipa suppea tai varsinainen) sitten selvitetään, kuka syyllistyi rikkomukseen.
Käytännössä edellä sanottu merkitsee sitä, että moottoripyöräpoliisin olisi tullut pysäyttää ajoneuvo ja selvittää, kuka ajoneuvon kuljettaja oli ylinopeutta ajettaessa. Sellaista haukan silmäistä poliisia ei Suomessa ole, joka vauhdista tunnistaa varmuudella kuljettajan ja lätkäisee tästä sakon.
- kylläsaahalvallaajaa
Selvisit säikähdyksellä. Kun poliisi ei reagoinut, oli sillä silmät toisaalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1885101- 141761
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka631626Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1271507Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s101477Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit501167Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961084Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249307980- 195941
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7830