Toteutettiin unelma ja ostettiin omakotitalo. Omasta rauhasta, 20-v. pankkilainalla. Yritettiin eliminoida kaikki mahdolliset riskit, joita lehdet ja media on pursunnut. Kuntotarkastajakin viihtyi meillä vajaat 8 tuntia.
Muutettiin, unelma on täyttynyt.
Muutamassa viikossa huomattiin, ettei mikään ole sitä miltä näyttää. Nyt 1,5 vuotta myöhemmin asutaan taas kerrostalossa vuokralla ja kulut okt:stäa juoksee ja hermot on riekaleina. Löydettiin suosituksien kautta tällainen hometaloihin erikoistunut lakimies, joka onkin ollut ainoa lohtu, Asteen ohella.
Koska teitä on muitakin siellä, kertokaa miten olette selvinneet ja se polttavin kysymys on se, että kun talonne viat on alkaneet selvitä, kuinka pitkään olette joutuneet odottamaan rakennustarkastajan/ insinöörin tms. lausuntoa talonne nykyisestä tilasta ? Me tällä hetkellä olemme odottaneet 9 kuukautta, josta ajasta raporttia lokakuusta 2004 saakka. Insinööri on sitä lupaillut ja lupaillut, mutta vieläkään ei ole tullut ja vastahan tosta lokakuusta on aikaa 5 KUUKAUTTA ! Ja itse on aina näitä deadlinejä itselleen asettanut, ei kukaan muu. Tuntuu todella kohtuuttomalta, koska mitään muuta duunia en tiedä, missä asiat voisi noin hoitaa...
Muutettiin, unelma on täyttynyt.
Muutamassa viikossa huomattiin, ettei mikään ole sitä miltä näyttää. Nyt 1,5 vuotta myöhemmin asutaan taas kerrostalossa vuokralla ja kulut okt:stäa juoksee ja hermot on riekaleina. Löydettiin suosituksien kautta tällainen hometaloihin erikoistunut lakimies, joka onkin ollut ainoa lohtu, Asteen ohella.
Koska teitä on muitakin siellä, kertokaa miten olette selvinneet ja se polttavin kysymys on se, että kun talonne viat on alkaneet selvitä, kuinka pitkään olette joutuneet odottamaan rakennustarkastajan/ insinöörin tms. lausuntoa talonne nykyisestä tilasta ? Me tällä hetkellä olemme odottaneet 9 kuukautta, josta ajasta raporttia lokakuusta 2004 saakka. Insinööri on sitä lupaillut ja lupaillut, mutta vieläkään ei ole tullut ja vastahan tosta lokakuusta on aikaa 5 KUUKAUTTA ! Ja itse on aina näitä deadlinejä itselleen asettanut, ei kukaan muu. Tuntuu todella kohtuuttomalta, koska mitään muuta duunia en tiedä, missä asiat voisi noin hoitaa...
Vastaukset 28
Vanhimmat
Jos yhden raportin kirjoittaminen vie yli 5 kuukautta niin on aika reklamoida kirjallisesti ja vikkelään.
Niinhän sitä luulisi. Tilanne onkin sellainen, että tämä raportin laatija on sellainen ketä lakimiehemme haluaa välttämättä käyttää ja hän on kuulemma loistava eli tekee niin pikkutarkkaa työtä, että sitten ei muita tarvitse enää kutsua. Tosin meillä on ennen tätä miestä rampannut jos jonkinlaista tutkijaa ja rahaa on palanut.
Olemme siis puun ja kuoren välissä.
Aluksi soittelimme ko insinöörille kerran kahdessa viikossa ja kyselimme luvatun työn perään, mutta nyt ei yksinkertaisesti enää joulukuun jälkeen kumpikaan meistä ole siihen pystynyt. Lupailee vaan aina ja selittelee kiireistään ja työpinoista "näitä on niin paljon". Sähköposteihin hän ei vastaa.
insinööriä te odotatte. Talo on teidän ja te itse määräättesen kuka sen tutkii, ei teidän lakimiehenne. Ne eivät tee muuta kuin putsaavat asikkaansa rahat ja siihen loppuu palvelu.
Yhdessä yössä ei juurikaan kannata tuloksia odotella, olen huomannut. Jos joku pätevä löytyy, niin sitä kannattaa odottaa (kait). Paremmalta tuntuu, että joku tietää ketä käyttää, jonka tuloksista on varmuutta kuin ottaa keltaiset sivut ja tilata sieltä joku. Luotetaan lakimiehen ammattitaitoon. Ja tosin on noita keltaisia sivuaja käytetty ja kerran tullut paskaa niskaan oikein ropisemalla tämän asian tiimoilta.
Ihan kun omaa tekstiäni olisin lukenut. Meillä sama tilanne, tosin meillä myyjä vastuussa ja nyt menossa jo oikeuteen, koska tarvittavat paperit on kerätty.
Itse maksamme myös lainaa pois ja samalla kerrostalon vuokraa. Asumme kolmen lapsen ja koiran kanssa 66m2 kämpässä. Tosi unelmaa eletään mekin...
ihmiset. Tiedän omasta kokemuksesta, että välillä voi uskokin loppua koko asiaan. Yrittäkää pitää pää pystyssä, kyllä ne asiat aina selviää. Keskustelkaa muiden kanssa ja ennenkaikkea ottakaa itse asioista selvää. Asumisterveysliitosta olen itse saanut tietoa ja esim. Oulun suunnalla on perustettu Irti Homeesta niminen yhdistys. Sinnekin kannattaa olla yhteydessä.
mutta tuli paperit, kun maksettiin insinöörille. Asianajajalle ei auta maksaminenkaan se lähettelee niitä laskuja säännöllisin väliajoin.
Meillä ei taida olla siitä maksamisesta kysymys niitten papereiden kanssa. Vaan siitä, että insinööri on kova lupailemaan liikoja ja ei pysy aikatauluissaan.
En todellakaan toivoisi kenellekkään mitään tällaista.
Meidänkin pitäisi olla valmiita oikeuteen kunhan saadaan se pirun paperinivaska, mutta sittenhän vielä voi olla kysymys 2-3 vuodesta ja tuloksesta ei voi ennustaa mitään, vaikkakin meidänkin tapauksessamme myyjä on tästä vastuussa ja kaikenlisäksi vielä tiesivät tismalleen mitä myivät ja jättivät kertomatta. Eli kunhan lupa heltiää, on meneminen vielä poliisillekkin asiana törkeä petos.
Kummastuttaa silti nämä kaikenlaiset tarkastajat yms. jotka voivat vuosikausia hoitaa töitään kantamatta niistä minkään valtakunnan vastuuta. Kuten esim. kuntotarkastajat. Miten monta työtä tiedätte, joissa voi omalla allekirjoituksellaan vahvistaa mustan valkoisella, mutta vastuuta kirjoittamastaan ei kuitenkaan ole enää laskun maksamisen jälkeen saatika että meidän tapauksessamme talo ostettiin juuri kuntotarkastajan lausunnon perusteella = kaikki ok ja nyt kun kaikki onkin jotain muuta kuin silloin, niin hänellä ei ole mitään vastuuta mistään ? Tai työn, jossa tunnin työstä kuittaa min. 300 euroa alv ja max 700 euroa alv ja tietenkin kilsat päälle ? Tässä tapauksessa tarkoitan lämpökuvausta, josta tein hintavertailun ennen tilaamista (pääkaupunkiseudun alueella).
Itsekin useampia riitakohteiden vaurioselvityksiä tehneenä; raportti pitää tehdä mieluummin kolmen päivän sisällä kohteessa olosta tai edes viikon. Muuten sen kasaaminen on pirun hankalaa. Jos raportin tekeminen lasketaan kuukausissa, väittäisin, että ette tule sitä näkemään. Tai jos saatte, niin se /C:stä.
Mutta, se puhtoinen kuntotarkastusraportti saattaa olla teidän kannalta hyväkin. Ehkä voitte vedota siihen, että ostajina katsoitte ammattilaisen tekemän kuntotarkastuksen kattavan ostajan omat tarkastusvelvollisuudet.
Uskon, että saadaan raportti. Tosta pitkittymisestä olen sun kanssa ihan samaa mieltä. Miten sitä voi muistaa, vaikka onkin kuvat ja muistiinpanot ? Toivon, että kokemus puhuu tässä asiassa.
Tosta kuntotarkastajasta (joka oli tosi perseestä näin jälkiviisaan suusta)... Olin silloin ja olen edelleen sitä mieltä, että jos ammattilainen tekee tai sanoo jotain, SIIHEN PITÄÄ VOIDA LUOTTAA. Jos menen lääkärille, joka lähettää kirurgille vaikka ohitusleikkaukseen, niin pakkohan sitä on luottaa, että se tietää mitä tekee. Tai kun menen ravintolaan syömään ja olen kalalle allerginen, niin pakkohan siihen on luottaa, että kokki tietää miten toimia ja mitä ruokaani ei voi laittaa.
Tämän kokemuksen opettamana olen kyllä huomannut, että rak.alalla tuntuu olevan jos jonkinlaista veijaria, mutta se, että kaikilla ei ole samanlaista vastuuta tekemisistään ja sanomisistaan huolestuttaa. Niinkuin noi kuntotarkastukset, ne pitäisi ehdottomasti lopettaa, koska loppukädessä, mitä ne hyödyttää, koska luottaa ei voi ja tekijä voi kirjoitella mitä sattuu ja saada ostajan ostamaan jotain ihan muuta mitä oletti ostavansa "ammattilaisen" sanaan uskoen.
Kyllähän ajatuksena kuntotarkastus on ihan ok, mutta sen toteutusta pitäisi vähän muokata.
Oma lukunsa on myös se, mitä tarkastaja voi kohteessa tehdä. Jos tilaaja on talon myyjä, hän saa sitä mitä tilaa, eli esim. rakenteita rikkomattoman tarkastuksen. Vaikka tilaajana olisi ostajakin, niin kohteen omistajalla on tietty sanansa sanottavana siihen, mitä tehdään. Sinänsä typerää, myyjän etuhan olisi, että salaiset virheet tulisivat tietoon ennen kaupantekoa.
Sitten on vielä se, että jos tarkastaja saa välittäjän suositusten kautta toimeksiantoja, ei hänellä helposti ole kanttia esitellä raportissaan virhemahdollisuuksia, eli maalailla piruja seinälle. Hommat luultavasti vähenevät.
Ja tarkastajan laiskuus. On paljon helpompaa tehdä pintapuolinen tarkastus ja kirjoittaa siitä puhdas raportti kuin porailla muutama reikä ja pahimmassa tapauksessa löytää kosteusvaurioita. Saman rahanhan siitä saa... Moraali hukassa?
Kyllä minunkin jäljiltäni on luultavasti jäänyt useita salaisia virheitä löytymättä, koska kaikkea ei ole pystynyt tutkimaan. Reklamaatioiden lukumäärä on silti toistaiseksi nolla. Ainoa asia mistä yksi urpo valitti, oli se, että äijä oli katon kosteusvaurion maalannut piiloon, eikä olisi halunnut sitä raporttiin.
Mihin se alkuperäinen tarkastaja sai kulutettua 8h? Säistä puhumiseen?
Saapui paikalle ja aloitti katselemisella. Tarpoi siinä pitkin pihamaata ja kuvaili digikamerallaan. Sitten siinä meni varmaan muutama tunti kun ihmetteli talon papereita ja kyseli myyjältä talon tietoja. Ja tietenkin esitteli aiempia raporttejaan ja kertoi mitä tällainen tarkastus tarkoittaa. Mun mielestä se oli todellinen insinööri, jonkalaisena tätä "ihmisrotua" olen pitänyt ja pidän edelleenkin. Eleli ihan omassa atmosfäärissään ja käyttäytyi kuin Liisa Ihmemaassa. Vaikutti siltä, että tarkasti kaikki tosi huolella, koska loppuvaiheessa selitteli jo muutaman ikkunan repeytyneestä hyttysverkosta ! Aina kun siltä jotain kyseli ja tiukkasi, niin vastaus kesti varmaan noin 45 minuuttia. Jälkeenpäin kun reklamoitiin sen duuneista, niin puhelimessa ei koskaan selvinnyt vartissa vaan muutaman kerran kuuntelin sen löpinöitä noin tunnin ajan.
Ollaan sen jälkeen keskusteltu muutaman muun kuntotarkastajan kanssa ja kyselty, että miten he hoitavat hommansa ja molemmat ovat auliisti kertoneet. Jos tämäkin sankari olisi tarkastanut talon paperit huolella (ja ehkä ymmärtänytkin niistä jotain), vaatinut rakennusluvat ja soittanut kunnan rakennustoimistoon ja rak.tarkastajalle, me ei oltaisi nyt tässä tilanteessa. Mutta jälkiviisaistahan sanotaan kaikenlaista. Aika karvas läksy tämä on kuitenkin ollut ja vielä alkutekijöissään. Mutta, odotan innolla sitä päivää kun pääsen julkisuuteen kertomaan meidän tarinan ihan nimillä ja näillä töppäilijöiden nimillä, niin muut eivät ainakaan toivottavasti haksahda uskomaan heidän ammattitaitoonsa.
Kyseessä ei muuten ollut välitysliike vaan yksityishenkilöiden välinen kiinteistökauppa.
tarkastajan, kun itse tunnut tietävän kaiken tarpeellisen??? Jos mun töissäni joku kulkee sekkarinkaas perseentakana niin kyllä tulee kalliiksi.
Me saatiin raportti viikossa. Maksoi ihan perkuleesti, mutta se oli hyvä tarkastaja ja tarkastus ja erittäin hyvin ja huolellisesti tehty raportti, kuvineen ja pohjapiirustuksineen.
Sen perusteella lähdetään oikeuteen. Se ei siis ole mikään kuntotarkastaja vaan semmonen joka tarkastaa jo olemassa olevat/löydetyt ongelmat ja kirjaa niiden laajuuden ja pyydettäessä myös kustannusarvion.
Meillä on käynyt kuntotarkastaja, joka oli pätevyydeltään rak.insinööri, kiinteistöedustaja ja LKV-pätevyyden omaava sekä toimii 3:ssa erilaisessa vakuutuslautakunnassa etc. sekä kuluttajavalituslautakunnassa. Sitten meillä on käynyt 3 eri terveystarkastajaa ja terveysvalvonnanjohtaja. Meillä on käynyt 2 varatuomaria. Meillä on käynyt 2 rakennusmestaria. Meillä on käynyt lämpökuvaaja. Meillä on käynyt "homeiden tutkija", joka otti näytteet rakenteista poraamalla ja tämä "homeiden tutkija" oli myös tavarantarkastaja. Ja sitten tämä rak.insinööri, jonka raporttia siis nyt odotellaan edelleen (lakimies tosin ilmoitti pe, että se olisi loppusuoralla :). Kyseessä on mies, joka tekee pikkutarkan raportin talosta (piirustukset, lujuuslaskelmat, kuvat etc.) sekä kustannusarvion korjaamisesta. Häntä varten piti purkaa isohko osa, jotta saatiin esiin sitä mitä oltiin epäiltykkin pinnan alta ja siksi, että jotain laskelmia puuttui (tosin puuttuu paljon muutakin, esim. rakennuslupia). Tämän raportin jälkeen meidän puolelta ei enää pitäisi lausuntoja tarvita vaan hänen raporttinsa tavallaan sinetöi meidän puolen osuuden, jolla sitten oikeuteen lähdetään.
Väittävät että hänenlaisiaan on alle 10 Suomessa ja ovat kovin kysyttyjä ja siitä tämä aika johtuu. On tosin ollut alalla 30 vuotta, joten toivon todella että tämä odotus on raportin arvoista.
Saitteko "homeesta kärsivä" terveystarkastajilta asumiskieltoa ? Me ei, vaikka tosi moni on sitä ihmetellyt ja otin yhteyttä myös näihin spesialisti homelääkäreihin (Mussalo-Rauhamaahan ja Kanniseen), jotka toimivat lääninhallituksessa ja molemmat sanoivat, että "kokonaisuus ratkaisee". Tuntuu siltä, että kunnan terveystarkastajilla ei ole hajuakaan ammateistaan tällaisissa asioissa. Ei sitten haluttu jäädä odottelemaan, että sairastutaanko vaiko ei oikein kunnolla, koska oireet olivat jo lyhyessäkin ajassa erilaisiin homeisiin sopivia. Nyt täällä kerrostalo-unelmassa niitä ei ole.
Ps: Mitä suunnilleen maksoitte raportista ?
Maksoimme raportista 1600€. Oli kallis, mutta koko rahan arvoinen.
Terveystarkastaja on käynyt ja laittaa asumiskiellon vireille (koska terveystarkastajahan EI sitä päätä) heti, kun soitamme ja pyydämme. Me ei kuitenkaan asuta talossa tällä hetkellä ja jos menee ihan vit*** myyjiltä (niinkuin on suurimmaksi osaksi jo mennyt) niin haemme asumiskieltoa.
Me asutaan myös kerrostalossa. 5-henkinen perhe ja vasikan kokoinen koira 66m2 "kopissa". Kivaa on. Terveys on mennyt ja hermot. Itse kerkesin saada astman. Lapset luojan kiitos eivät kerenneet saada hengityelin sairauksia.
Jos haluat vaihtaa ajatuksia ihan yksityisesti niin heitä meilillä. [email protected]
Haetteko kaupanpurkua? Siis oliko talonne juuri ostettu?
Jep, vähän yli vuosi ehdittiin asua kun oli pakko muuttaa luxus-kerrostaloon.
Ostettiin ja muutettiin saman tien, enkä tosiaan olisi ihan heti uskonut, että noin nopeasti on pakko muuttaa pois ja jotain homeita ja reilusti.
Kaupanpurkua haetaan, koska juttu on silkkaa kusetusta myyjien puolelta ja korjauskustannukset ylittäisivät yli 50% ostohinnasta. Kaupanpurun lisäksi syytämme törkeästä petoksesta, koska myyjäpuoli todellakin tiesi mitä myi ja pystymme sen vieläpä todistamaankin. Ehkä tällä oli joku tarkoitus, että ostettiin se talo ja opitaan rakennusalasta yhtä jos toista. Meinaan tietous on kyllä karttunut niin paljon, etten heti muista milloin viimeksi olisin jostain imenyt itseeni näin paljon tietoa kuin tämän asian tiimoilta.
Palaan asiaan s-postitse, kiitos osoitteesta, voidaan laittaa sellainen vertaistuki-vertailu-vedonlyönti-ryhmä pystyyn (kuka vienyt ekana kaikki oikeusasteet läpi :)
Minulla on yli 5 vuotta odotusta takana...
Asia yhä kesken. 5 kuukautta ei ole mitään...
Tuntuu loputtomalle suolle. Ollaan varauduttu pitkään odotusaikaan.
Noi meidän kuukaudet, joista nyt oli kyse onkin vaan niitä joina ollaan odotettu sitä insinöörin lausuntoa talon nykykunnosta yms. Kokonaisodotusaika tulee venymään ja se mitataan varmasti vuosissa, kuten sinullakkin.
Tsemppiä ja jaksamista !!! Käytkö Asteen ryhmissä ? Niistä saa virtaa...
Ei ainakaan oikeudessa ole kestänyt niin kauaa. Ja oma on vikasi, jos annatte muitten pompotella teitä vuositolkulla. Itse vihelsimme pelin poikki, hankimme tarvittavat todistukset ja jätimme asian käräjille. Ei tarvi miettiä vuosia, kuin käy. Tosin en tiedä mistä teillä on kyse, mutta jos sama asia kuin meillä niin ohhoh...
Teitä, selvinneitä jäin kaipaamaan. Iranulla oli tilanne 5:ttä vuotta kesken, mutta miten te muut yli 2000 viestin lukenutta. Eikö joukossanne ollut tällaisen asian yli eläneitä ?
Tositarinaa Suomesta vuonna 2004. Asian totuudenmukaisuuden on tarkistanut kaksi rakentamiseen erikoistunutta tuomaria.
Ja tarina alkaa:
Ostimme upean talon, vm.1998 vuonna -03. Kuvien mukaan talo oli perustettu noin metrin syvyyteen Uusimaalaista kalliota vasten tiivistetylle soralle. Piirustusten mukaan salaojien syvyys oli yli metrin maan pinnasta. Piirustuksissa oli tarkasti esitetty salaojien sijainti tarkistuskaivoineen ja kallistuksineen. Elikä paljon vaivaa ja rahaa oli käytetty, jotta saatiin aikaan hyvät suunnitelmat, jotka sitten viranomaiset olivat vaivalla tarkistaneet ja korjauttaneet moitteettomiksi.
Mutta Miksi moinen vaiva ja rahantuhlaus, kun osaava suomalainen rakentaja vastaavan työnjohtajan johdolla osaa ja saa tehdä kaiken niinkuin parhaaksi näkee?? Muuttavat perustustavan ja -syvyyden matalimmillaan 20 senttiin suoraan kalliolle ja sijoittavat salaojan metrin etäisyydelle anturasta kymmenen senttiä anturan yläpuolelle ja homman viimeistelee kauhankeikuttaja, joka pa(i)skoo ketunmullat sokkelikehän sisään muhimaan... jne., tuloksena runsaan viiden vuoden kuluttua täydellinen Tuhnu...100-prosenttinen homelatinki ja vielä joka kammarissa...huumaavan imelä sinivalkoinen suoritus ...alustäytön kosteus kauttaaltaan yli 90-prosenttia...elikäs laatukin huipputasaista. Korjauskustannusarvio koko lattian ja osan seinien uusimisesta, ym. 93.000 euroa. Mutta...systeemi pitää huolta...tölli asumiskieltoon...asukkaat evakkoon ja nuorimmaiselle kortsonipiippu...vain home on säälimätön.
Koska tämä on maan tapa rakentaa, niin kahden tuomarin mukaan on käytännössä rahallisesti tuloksetonta yrittää saada vastaavaa työnjohtajaa vastuuseen rakennusaikana tehdyistä kustannuksia alentavista muutoksista.
Myöskään rakennusaikaisia muutoksia ei laki käytännössä edellytä kirjaamaan piirustuksiin. Eli talon voi myöhemmin myydä edelleen alkuperäisten piirustusten mukaan perustettuna.Uskomatonta, mutta totta.
Tässä vakavasti otettava ehdotus rakentajille ja viranomaisille tilanteen parantamiseksi: Ko. piirustukset korvataan luvassa maininnalla "perustus tehdään niinkuin parhaaksi nähdään". Jos tämä tuntuu liian radikaalilta, niin tilataan halvalla vaikkapa Venäjältä kaunis perustussuunnitelma,johon viranomainen kirjaa, että taloa ei ole välttämättä perustettu tämän piirustuksen mukaisesti, vaan perustaminen voi olla tehty myös perinteisesti maan tapaa noudattaen.
Tämän toimintatavan etuja ovat mm.
- etukäteisohjeistus ei hillitse rakentajien luovuutta säästöjä tuumittaessa.
- viranomaiset siirtyvät enemmän piirustusten virtuaalimaailmasta tosimaailmaan... aikaa käydä rakennuspaikalla.
- ja mikä parasta... myöhemmin rakennuksen tuleva ostaja piirustuksen tekstin nähtyään ymmärtää varautua homekoirin ja kuokin ottamaan selville talon todellisen kunnon, jolloin jää pomminrakentajat rahatta, moni itku itkemättä, moni tauti tulematta, ...ja surullista kylla moni homejuristi rahoitta,...että juristi rahoitta...,tässäkös se ongelman ydin onkin.
Tämä on valitettavasti totisinta totta ja sen välillisiä maksumiehiä tavalla tai toisella ovat useimmmat meistä...mitä maksaakaan elinikäinen astman hoito kaikkine poissaoloineen yhteikunnalle.
....tietääkös muuten kukaan ,miten on esim. Saksassa rakentamisen laatu varmistettu...onkos asiat siellä paremmin, preussilainen kuri tallella ??, Helmuteilla ainakin ä-osamäärän(103) puolesta on edellytyksiä parempaan kuin meillä(97)... germaaneista muuten tuli mieleen sana kansallissosialismi, samanlainen käsite kummajainen kuin vastaava työnjohtaja, molemmat paradoksaalisia tosi elämässä...jos vastaavalla tj;llä ei oikeasti ole vastuuta niin eikös rakennuslupapapereissa pitäisi vastuullisesti lukea vastuuton työnjohtaja ...tai vähän vastaava...siis vastaa välillä,kun kysytään...siis ymmärtää toisinaan mistä on kysymys... eikös tämä nyt olisi min.vaatimus...
Eikös suomalaisilla rakentajilla ollut Berliinin buumin aikoihin ongelmia saksalaisen valvonnan kanssa, sikäkäläiset rakentajat kun käyttävät p..een pyyhkimiseen ihan eri paperia.
Leikki sikseen...asian eteen pitäisi ihan oikeasti jotain tehdä, nykyiset päättäjät eivät siihen pysty, siitä on vuosikymmenien näyttö. Tervejärkisiä vastuullisia Liisoja pitäisi löytää lisää viemään asiaa eteenpäin...heissä on ainut toivomme. Talojen perustusten rakentaminen tulisi antaa pelkästään valtuutettujen tekijöiden tehtäväksi,joille olisi kovat sanktiot laiminlyönneistä ja vakuutus virheiden varalle.Ja toimintaa vahdittaisiin kunnon byroktratialla...tyylin, jos esim.kaivinkoneen kuski on nostellut ketunmullat alustäytöksi soran sijaan, toimilupa hyllytetään vuosiksi korvausvastuu jne...ja lisäksi rakentajat vahtimaan toisiaan...sabotöörin ilmiantajalle palkkio!...KGB:ltä opastusta.
Hihhuu !!!!!!!!!!! Raportti saapui ja kuukausien odotus on päättynyt. Raportti itsessään ei ollut mitään kovin mukavaa luettavaa ja korjauskustannuksien ja kauppahinnan erotus on nyt sitten aika pieni (n. 10000). Eli taitaa joskus joutua bobcatin alle koko talo. Ei tosiaankaan tainnut olla ihan niin ammattitaitoinen tämä kuntotarkastajan vesseli kun itse luuli olevansa.
Nyt sitten oikeuden pitkiä ja hitaita rattaita odottelemaan.
Noniin onnea vaan jatkolle. Laitoin säpoo tulemaan. Jatketaan sen kautta.
...ja luulette oikeesti, että myyjä oikudessa velvoitetaan teille koko erotus maksamaan... hah... lukekaapaa loppuun saatettuja oikeustapauksia ja ennakkopäätöksiä... ainut joka hyötyy on se teidän lakimies.
Hyvät ihmiset lopettakaa se lotraus pesuhuoneissanne ja kuivatkaa lastalla lattia suihkun jälkeen... ja se ilmanvaihto pitää pitää päällä... ja saunat sinne mihin ne kuuluu... ulkorakennuksiin.
lahonneet kattotuolit? Vissiin sinne pihasaunan toiselle puolelle puuvarastoon?!
Lue topikki kokonaan ennenkuin tulet höpöttämään vessan lattian kuivauksesta. Ei me niin hölmöjä olla, että vingutaan pikkuongelmista.
Niin ja myyjäthän maksaa... Lue itse.
Oletan saavani takaisin sen mitä olen maksanutkin sekä nämä muut todistelusta aiheutuneet kulut. Todisteluakaan ei olisi tarvittu, jos myyjällä olisi edes hitunen järkeä päässään. Mitkään "kipukorvaukset" yms. älyttömyydet eivät kiinnosta, enkä ala sellaisista vääntämäänkään vaikka lakimies on niistäkin mahdollisuuksista kertonut.
Jos korjauskustannukset ylittävät yli sen 50% ostohinnasta, niin onko järkeä maksattaa se myyjällä ? Mielestäni ei, otan mieluummin maksamani takaisin ja etsin uuden unelman muualta. Meidän tapauksessa ostohinnan ja korjauskustannuksien erotus on tosiaankin vain kymppitonnin eli korjauskustannukset melk. 100%.
Kyseessä ei myöskään ole meidän kohdallamme mitkään suihkutilat yms. tavanomaiset kosteusvaurioituneet pisteet vaan aivan vääränlainen rakentaminen, jossa rakentajalla ei ole ollut tietoakaan edes alkeellisesta hyvästä rakennustavasta ja koko yläkerta on mätää paskaa. Sisäilma pilalla ja jos haluaisimme vielä joskus sinne takaisin muuttaa, niin koko talo olisi avattava perustuksiin saakka, jotta rakentajan tekemät virheet saataisiin korjattua. Myyjät ovat olleet rakentamassa, joten suon mielelläni sen ilon heille.
Tästä pihasaunasta olen kanssasi aivan samaa mieltä ja varsinkaan talon ylimpiin kerroksiin en tule koskaan suihkua/ saunaa yms. sijoittamaan. Ja jos lakimiehemme tästä tulee hyötymään, niin senkin ilon tulen suomaan hänelle, koska sattuu olemaan 3. lakimies johon olemme olleet yhteydessä ja kuka on pätevä. Tässäkin tapauksessa pätee "hyvää ei saa halvalla". Ihminen kuka on oman alansa kiistaton ammattilainen ei voi ainakaan tehdä asiallemme hallaa ! Eikä minunkaan koskaan tulevaisuudessa tarvitse sanoa, että otin halvimman lakimiehen, jonka löysin ja näin sitten kävi, ei tiennytkään miten toimia.