Kummivanhempien muistaminen

Kummius

Olen ihmetellyt jo pidempään seuraavaa ilmiötä:

Miksi nykyään kummeilta odotetaan aina lahjoja ja muunlaista huomion osoittamista kummilapselle (lapsenvahtina oloa, viemistä Linnanmäelle ym.), mutta kummilapsi ei koskaan millään lailla huomioi kummia?

Kun minä olin lapsi, oli itsestään selvää, että muistin kummitätiäni, kun hän täytti pyöreitä, ja muutenkin lähetin kortteja jouluna ja matkoilta.

Nyt tuntuu, että kummeilla on pelkkiä velvollisuuksia, kummilapselle ei opeteta, että kummiakin voisi edes joskus muistaa, vaikka kortilla.

Onko teillä sama kokemus?

3

594

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zzxx99s

      sama kokemus. olen ajatellut että en siksi viitsi enää lähetellä 18 v. täyttäneelle kummilapsille enää korttejakaan, vähän yksipuolista touhua

    • enmuistaomaa

      Mitenköhän ihmiset yleensä edes ajattelee tuon mitä kummina olo tarkoittaa? Minä en koskaan oikein tainnut edes tietää kuka kummini oli niistä ihmisistä jotka tulivat harvoin kylään, etten olisi osannut kiittää sen enempää kuin siinä vaiheessa jos antoivat minulle jotakin.

      Ei se vaadi lahjojen tai rahan antoa minusta lainkaan, vaan sitä että antaisi lapselle omaa aikaansa ja auttaisi tätä omassa kasvuprosessissaan tai opettaisi hyödyllisiä taitoja, kun on päässyt vähän kasvamaan. Tietysti se ei ole yhtä helppoa kuin että näkee muutaman kerran vuodessa ja antaa vain rahaa tai muuta krääsää, mutta ne kokemukset olisi varmasti sentään palkitsevia, kun näkee että on voinut jättää oman jälkensä heihin vuosien varrella. :)

      • mitenköhän88

        Minulla oli hyvä tilaisuus tutustua kummipoikaani, kun hän oli pieni. Hoidin häntä usein ja teimme kaikkea yhdessä. Se oli ainutlaatuista ja palkitsevaa minulle itselleni.

        En ole samalla tavalla ollut muiden kummilasteni elämässä läsnä. Luulen, että siihen on vaikuttanut aina moni asia, esim. elämäntilanne, suhde lapsen vanhempiin jne.

        Mutta olen vähän samaa mieltä, että vähän hämärän peitossa on nykyään se, mikä on kummin rooli. Ja onko lapsella itsellään mitään suhdetta kummiin, jos kummi ei enää pidä yhteyttä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      248
      45373
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      32
      11254
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      211
      10892
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9721
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6521
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3220
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2249
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      39
      1677
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1530
    Aihe