Miksi matkustaa mihinkään kun voi lomailla kotona?

No, minäpä sain mielestäni kolossaalisen upean ajatuksen! Mitä jos raskaan ulkomaan matkan tai kalliin ja tylsänpuoleisen kotimaan matkan sijasta tilaisi kotiinsa aamupalat ja vuoteensijauksen joltain pikku yrittäjältä? Tämä yrittäjä voisi myös mainostaa kodissa sijaitsevaa ilmaista saunaa, johon saa käydä hakemassa polttopuut tutusta liiteristä. Baarikaappi löytyisi sieltä mistä ennenkin, kaikki juomat olisi laskettu mukaan yrittäjän velkomaan hintaan, niin ettei niitä tarvitsisi erikseen ilmoitella. Yrittäjä myös järjestäisi kotimme pihalle kerjäläisiä soittamaan viulua ja myymään tarpeetonta rihkamaa, kuten jääkaappimagneetteja, joissa lukisi "Home Sweet Home" tai "Made in Home" tai "Alla kuulun kurkihirren". Tilauksesta yrittäjä voisi järjestää pikkubussilla matkoja lähimpään s-markettiin ja viinakauppaan sekä paikkakunnan torille.

Uskon, että tälläkin tavalla saisi rahat kulumaan aika kivasti. Televisiosta näkisi tutut ohjelmat ja sänky vetäisi vertoja sille "omalle rakkaalle". Miten voi olla mahdollista, ettei kukaan ole keksinyt näin mainiota bisneskonseptia? Hittojako tuota matkustelemaan ympäri maailmaa, kun voi olla lomalla kotona.

Tänä aamuna olikin sitten ruotsinkielisissä uutisissa että semmoinen ilmiö kuin "hemester" on jo keksitty! Tulee sanoista hemma ja semester. Siitä on wikipedia-artikkelikin olemassa. Niin että muutkin ovat tajunneet, että loman voi aivan hyvin viettää kotona, on ekologista ja muutenkin loogista ellei peräti patoloogista. Mitä pirua siellä ulkomailla muka on mitä ei olisi kotona. Kaikki samat riesat ja paljon muuta löytyy ihan omasta takaa.

3

783

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkailuavartaa

      Matkailu avartaa!! Maiseman vaihdos on usein kuitenkin hyvä ratkaisu! Kotona voi tulla "mökkihöperöksi" Jatkuva tissutteluhan tuhoaa maksan....lomalla pitää olla muutakin tekemistä.

    • Vastauksena nimimerkille matkailuavartaa:

      Maiseman vaihdos tosiaankin on toisinaan ihan tarpeen. Mutta pakonomainen matkailu joka vuosi ja jopa useamman kerran vuodessa ei luultavasti ole tarpeen.

      Televisiosta näkee myös maailmaa, netistä samoin ja kirjoista lukemalla voi tutustua tottuneitten ja kohdemaahan perehtyneitten kirjoittajien mielipiteisiin. Voi olla, että osittain tekisi itse matkakohteessa samoja huomioita kuin matkakirjan kirjoittaja, mutta se kirjoittaja on saattanut jopa ottaa selvää mistä mitkäkin ilmiöt johtuvat ja mitä ne tarkoittavat. Lyhyesti paikalla pyrähtävä matkailija ei sen sijaan näe muuta kuin rakennuksia ja katuja ja vieraskielisiä ihmisiä.

      Matkakohteissa on omat vaaransa, aina ei osaa suhtautua kylmällä järjellä kaikkiaan härnääjiin ja ja muihin outoihin ilmiöihin. Kotona niihin on jo sen verran tottunut, että kääntää kaihtimet kiinni ja laittaa musat soimaan, kun naapuri on taas pihaansa haravoimassa tai muuten vain kytiksellä.

      Kotona kaikki toimii ja jos jokin ei toimi, niin siihen on jo tottunut. Matkoilla minusta parasta on runsas aamupala ja se, ettei huonetta tarvitse itse siistiä. Jos joku hoitaisi nämä asiat kotona, niin kyllä se minulle lomasta kävisi. Voisi olla jukurtit eri merkkiä kuin kotona yleensä ja saisi syödä keitettyjä nakkeja ja liian kovaksi keitettyjä munia heti aamusta jonkun toisen valmistamana. Makeana jälkipalana pakasteista ihan itse paistettua pekaanipähkinäpiirasta! Ja voisihan sen aamupalatarjoilun järjestää vaikka takkahuoneeseen, jonne olisi levitetty nuhjuinen kokolattiamaton reuhake ja sitten nauttia aamupalan kuistilla. Sinne kun tuotaisiin pieni bonsai-puu, niin voisi kuvitella syövänsä japanilaisessa puutarhassa. Iltahuviksi voisi puutarhaan hilata kylpytynnyrin. Poreet omasta takaa.

      Kotiseudulla on varmasti yhtä paljon nähtävää kuin turistikohteissakin. Rakennuksia, katuja ja ihmisiä. Ja suunnilleen samat rojut kaupoissa kuin muuallakin. Ja yhtä tyly palvelu. Tai ei palvelua ollenkaan. Mutta hinnat on kohdallaan - ainakin kauppiaan mielestä. Kyllä minä meinaan jatkossa panostaa kotilomiin. Ei siinä aina tarvitse viinan kanssa läträtä. Kymmenen kilometrin kävelylenkin jälkeen, jonka aikana on otettu sata sietämätöntä turistivalokuvaa, voi tosin taskumattipullo jotain terävää tulla tarpeeseen.

    • Anonyymi00002

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      61
      1082
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      76
      869
    3. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      72
      835
    4. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      62
      770
    5. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      52
      730
    6. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      332
      708
    7. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      67
      707
    8. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      692
    9. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      35
      642
    10. Mersumies201

      Oli tänään hyrskällä melekoosen tehokas 124 liikenteessä. Ei paljon vastamäki haitannu....
      Hyrynsalmi
      16
      540
    Aihe