Cerazetten lopetus

onkovaieikö

Olen 52-vuotias. Olen syönyt Cerazettea vuosikaudet ja nauttinut runsaitten kuukautisten loppumisesta. En tiedä siis, onko minulla vaihdevuodet vai ei. Tosin ei oireitakaan ole tai ne vähäiset voivat johtua jostain ihan muusta. Asia selviää syksyllä gynellä. Haluaisin kokemuksia naisilta, jotka ovat lopettaneet kyseisen (tai vastaavan) pillerin samankaltaisessa tilanteessa. Onko tullut kuukautiset takaisin, aloittanut pillerin siksi uudestaan, tai mitä muuta tahansa asiaan liittyvää?

7

7133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minnimi

      Tämä onkin sellainen aihe, josta ei oikein ole jaossa tietoa. Olisi kiva, jos joku vastaisi, kuinka on käynyt.

      • Mukavaakesänjatkoa

        Minäkin haluaisin tietää tuosta, sillä itselläkin mielessä jos ne uskaltaisi lähi kuukausina jättää pois. Toivotaan, että joku ne jättänyt kertoisi tietoa janoaville miten kävi! ;)


    • onkovaieikö

      Olen yrittänyt etsiä keskusteluista eri medioissa jne, mutta juttua ei tosiaan oikein ole. En millään "uskaltaisi" lopettaa, kun ei yllätykselliset jättimenkat tms ajatuksena kiehdo. Kaikki on nyt niin hyvin, iho loistavassa kunnossa, samoin hiukset ja mieliala enemmän kuin kohdallaan. Turhaankaan näitä ei toisaalta haluaisi syödä ja voihan se olla, ettei gyne edes uusi reseptiä. Ja jos oikein kovat vaihtarit sitten iskeekin, niin todennäköisesti kuitenkin pyytäisin jotain oireita helpottavaa.

    • lopettanut

      Kaksi kuukautta ilman eikä mitään oireita eikä kuukautisiakaan ole ainakaan vielä tullut.

    • onkovaieikö

      Aloittaja tässä, lopetin Cerazetten syyskuun lopussa. Menkkoja tai edes mitään niihin viittaavaa ei oo näkynyt. Myöskään mitään yleisiä vaihtarioireita ei ole. Ainoa joka voisi liittyä tähän, on todella kova väsymys, mutta voi olla että se johtuu muusta sairastelusta. Voisko olla, että pääsin näin helpolla koko vaihtareista? Jää nähtäväksi, päivitän taas vaikka puolen vuoden päästä.

      • onnittelut

        Onko tuo Cerazette siis sellainen, mitä voisi alkaa syödä vaihdevuosi-iässä vielä, jos on runsaat vuodot? Oliko siitä mitään haittavaikutuksia?

        Onnea vaan sinulle, kun pääsit näin helpolla!


    • pian50

      Hei! FSH-taso mitattu nyt niin korkeaksi että vaihdevuodet on kovastikin päällä, ihan kohta 50 tulee täyteen.

      Cerazettejä syönyt noin 13 vuotta joten ei ole ollut vuotoa, enkä tiedä olisiko jos lopettaisin, tuskin. Mutta tunnen kehossani edelleen kaikki merkit kierron vaiheista. Kun olen katsellut mitä lääkitystä vaihdevuosiin voisi saada (mieliala lähinnä hankaloittaa elämää), niin minusta suositellaan että Cerazettejä jatketaan mahdollisen vaihdevuosilääkityksenkin kanssa. ne on minulle määrätty estämään endometrioosia ja ihan mukavuuden takia.

      Parin viikon päästä menen gynelle ja kuulen hänen mielipiteen. Unen paranemiseen olen pian 2 vk syönyt lääkkeitä, mutta en saisi jatkaa niitä (mielialalääkkeet), ja suurin murheeni tässä onkin että nyt kun olen pian kaksi viikkoa nukkunut hyvin niin sinnekö ne hyvät unet taas meni? Muuten mua vituttaa ihan koko ajan siihen toivoisin JONKUN lääkkeen auttavan :D

      Kuumia aaltoja ei ole, eikä limakalvojen kuivumista. Eli oireet henkistä laatua, just todettu myös korkea verenpaine mihin syön lääkkeitä, elintavoissa ei juuri parantamista. kaikki arvot erinomaiset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      62
      5182
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe