IT-ala kannattaa!

OlenRikasNaistenMies

7

514

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitoutumaton

      Miten niin kannattaa?

      Neuvoni sen sijaan on: älä ikinä osallistu työnantajan osakeohjelmiin, jos niillä ei aidosti ole mahdollisuutta tehdä kunnon tiliä. Yleensä näissä on kyse karkkirahoista tavis-työntekijän osalta.

      Aivan turhaan sidot itseäsi firmaan kiinni. Se tietysti on työnantajan tarkoituskin.

      Kun et sido itseäsi, voit lähteä parempaan paikkaan milloin vaan haluat tai kun hyvä mahdollisuus aukeaa.

      • kdkekkzkdkekdkd

        Tuollaiset sitouttamisohjelmat on lähinnä markkinointituubaa ilman mitään taloudellista merkitystä työntekijälle. Tai ehkä siten että ”omistajalle” ei tarvitse maksaa kunnon liksaa kun sehän saa ”osinkoja”.


    • sitoutumaton

      Puhut asiaa, veliseni.

      Naurattaa kun suurin otsikoin hehkutetaan jotain 1500 euron osakepottia uudelle työntekijälle. Tosikoodari tienaa tuon summan noin viikossa tai vähän reilussa.

      • dkkrkfnxkdkldkzk

        1500eur osakepotilla saa siis osinkoja ehkä max. 5% hyviltä osingonmaksajilta eli 75eur/v miinus verot. IT alan yrityksen maksanee 1-2% eli 15-30eur/vuosi miinus verot.

        Kannattaako tuon takia sitten luopua palkankorotuksista?


      • sitoutumaton
        dkkrkfnxkdkldkzk kirjoitti:

        1500eur osakepotilla saa siis osinkoja ehkä max. 5% hyviltä osingonmaksajilta eli 75eur/v miinus verot. IT alan yrityksen maksanee 1-2% eli 15-30eur/vuosi miinus verot.

        Kannattaako tuon takia sitten luopua palkankorotuksista?

        Ei kannata.

        Eikä kannata sitoa itseään moisesta pikkusummasta. Tällä hetkellä rauta on kuumaa ja ainakin koodarin kannattaa kilpailuttaa osaamisesta maksettava korvaus ja työskentelyn olosuhteet säännöllisin väliajoin ja pitää korvat auki. Ja tietysti samalla pitää huolta omasta osaamisesta.

        Osakkeet voi tietysti myydä pois kun pitämisen minimiaika on kulunut. Hyvällä tuurilla saa muutaman kympin tai jopa satasen arvon nousua, mutta siitäkin osakkeiden välittäjä yleensä ottaa siivun välistä.

        Mutta onhan se nyt siistiä sanoa että sain OSAKKEITA ja oon kova jätkä / mimmi.. Kaverit katsoo ihan yläviistoon sen jälkeen?


    • awerewr

      Alkaa muistuttaa 90-luvun meininkiä, rekrytointipalkkioita, sitouttamista osakeoptioilla jne. Taitaa romahdus olla alle kymmenen vuoden päässä....

      • kdkkdkfkdkekdlzll

        Nousuahan on jatkunut jo 8 vuotta IT-alalla. Romahdus tullee tuossa 2020-2021 viimeistään. Noin 30 000 koodaria irtisanotaan silloin. GPtW firmoista suurin osa. Uusia firmoja nousee mutta valitettavasti irtisanonut ovat teknologisesti jääneet jälkeen eivätkä työllisty.

        Näin on toimittu syklisellä IT-alalla 70-luvulta asti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      52
      1050
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      113
      994
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      38
      957
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      854
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      89
      806
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      3
      674
    7. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      189
      629
    8. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      25
      627
    9. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      73
      597
    10. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      57
      593
    Aihe