Onko yötähtäin kielletty

Haluaisin ampua rottia ilmakiväärillä käyttäen infrapunatähtäintä. Onko niin, että kyseinen metsästystapa on suomessa kielletty jopa rottia tappaessa?

7

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ilma-aseella ei Suomen lain mukaan saa ampua edes vahinkoeläimiä, vaikka luodin lähtöenergia jouleina riittäisikin.

      • ok


      • Vahinkoeläinten

        hävittäminen ei ole metsästystä. Rottahan ei sitä tiedä, ettei sitä ilmakolla ampua saisi. 70-luvulla moni siimahäntä oikeni... Mutta eihän sitäkään nykypäivän sääntö-Suomessa tehdä saa.


      • Vahinkoeläinten kirjoitti:

        hävittäminen ei ole metsästystä. Rottahan ei sitä tiedä, ettei sitä ilmakolla ampua saisi. 70-luvulla moni siimahäntä oikeni... Mutta eihän sitäkään nykypäivän sääntö-Suomessa tehdä saa.

        Siksipä minäkin kerroin ampumisesta, en metsästyksestä.

        Ei fasaanien tai muiden tarhaeläintenkään ampuminen ole metsästystä.


      • kannattaako
        Kollimaattori kirjoitti:

        Siksipä minäkin kerroin ampumisesta, en metsästyksestä.

        Ei fasaanien tai muiden tarhaeläintenkään ampuminen ole metsästystä.

        Vaikkei se jonkun mielestä metsästystä olikaan, niin eläinsuojelulaki kieltää tarpeettoman kärsimyksen aiheuttamisen. Pääsääntoisesti ilmakiväärit ovat tehottomia tappavan laukauksen ampumiseen. Toki on myös riittävän tehokkaita ilmakivääreitä, mutta lainsäätäjä ei ole nähnyt tarpeelliseksi antaa näille erivapauksia.
        Jos joku on kiellettyä, niin se on silloin kiellettyä. Kannattaa muistaa, että jos jää kiinni tämän kaltaisesta jutusta, niin aseluvat ovat tällöin herkässä. Ja tämä koskee sitten myös tulevaisuutta, eli metsästys- tai eläinsuojelurike katsotaan lupaa haettaessa esteeksi.


      • Fasaanien_ampuminen
        Kollimaattori kirjoitti:

        Siksipä minäkin kerroin ampumisesta, en metsästyksestä.

        Ei fasaanien tai muiden tarhaeläintenkään ampuminen ole metsästystä.

        on metsästystä, ellet sitten aidatussa tarhassa teputtavaa fasaania ammu hengiltä. Mutta miksi?


      • Siimahäntä_suoraksi

        Metsästysasetus muuttui keväällä. Uusi 20a § sallii eräiden rauhoittamattomien lintujen ja nisäkkäiden (paitsi kissan) ampumisen ilma-aseella rakennuksen sisällä. En rupea tässä tulkitsemaan, pitääkö ilma-aseen tuolloin täyttää sadan joulen energiavaatimus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4388
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      150
      3187
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      48
      2502
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      51
      2435
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2115
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1632
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      161
      1484
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1253
    Aihe