Suomenpystykorva vai lapinkoira

Maatiainen

Pidän molemmista roduista, onko perinnöllisiä sairauksia, onko voimakas suojeluvietti, haukkuherkkyys? Onko koulutus ollut helppoa, mikä on koiran aktiviteetin tarve, mitä harrastatte koiran kanssa? Miten suhtautuu toisiin koiriin? Tilantarve, onko aidatulla tontilla tai tarhassa? Kiitos vastauksista etukäteen.

1

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hismastersvoice

      Hyvin voit valita kumman tahansa. Lapinkoira on periaatteessa paimenkoira vaikka nykyään seurakoira joka tulee yleensä varauksetta toimeen kenen ihmisen kanssa tahansa.
      Suomipystis taas puhdasrotuisena on ensisijaisesti metsästäjän apulainen. Riistavietti siis kova ja hinku metsälle myös. Rotupuhtaita myydään nykyään ensisijaisesti metsästäville perheille, mutta kaikki yksilöt eivät metsällä toimi ja siksi voit löytää hyvän yksilön kotikoiraksi.

      Jos jommallakummalla niin suomenpystykorvalla, joka siis on ensisijassa yhden ihmisen koira, on ehkä enemmän sitä suojeluviettiäkin, ja siksi vieraan ihmisen on ensitutustumisella olla aavistuksen varovainen ettei tule hammasta. Ei kuitenkaan ole mikään raateleva peto, eli ei sillä tavoin mitenkään vaarallinen tai vältettävä rotu. Lapinkoirat taas on aika pehmeitä ja helposti lähestyttäviä. Molemmat ääntelee kyllä jos sen sallit.

      Perinnöllisistä sairauksista en tiedä kuin pystärillä esiintyvän epilepsiaa. Yhtä lukuunottamatta kaikki tuntemani ovat olleet olleet terveitä, lähes loppuun saakka.

      Koulutus on varsin helppoa, molemmat oppii yllättävän hyvin erilaisia asioita. Lapinkoira seurakoirana oppii lähinnä ihmisen opastuksella asioita. Kiva kaveri pallonheittoon tai piilotusleikkeihin.

      Suomipystis taas on itsenäinen ja pystyy kehittämään itseään kiinnostavissa asioissa omia taitojaan. Esim. omani, joka on todella riistaviettinen vaikkei metsällä toiminut, alussa pyydysti myyriä ja hiiriä suoraviivaisesti kaivamalla montun kunnes sai. Usein vain kippurahännän pää näkyi maan pinnalla. Myöhemmin kehitti tekniikan jossa seurasi maan alla kulkevaa käytävää kaivaen sen auki. Ja lopuksi keksi että niillä on useita uloskäyntejä, alkaen etsimään ne valiten kolme todennäköisintä. Yhtä koloa sitten kaivoi ja muita piti silmällä kunnes jyrsijä pakeni jostakin ja nappasi sen. Tekniikka toimii yllättävän hyvin ja on koiran itsensä keksimä. Mutta jos omistaja on kärsivällinen ja luova, se pystyy oppimaan myös abstrakteja käsitteitä, kuten esim. oikea ja vasen.

      Lenkkeily molempien kanssa on erittäin helppoa. Lapinkoira ei välttämättä kaipaa kovin pitkiä lenkkejä, mutta suomipystiksen kanssa on syytä varautua siihen että sen kanssa todella lenkkeillään. Mielellään pitkiä lenkkejä metsissä ja pelloilla sekä ojanpientareilla. Me lenkkeiltiin kun koira oli nuori, yli kymmenen jopa viisitoista kilsaa päivässä. Nyt ollaan koiran kymmenvuotispäivästä saakka vähennetty lenkkejä, ensin kahdeksaan, nyt tehdään jotain neljän-viiden kilsan lenkkejä. Vanha äitimuorini kertoi joskus lenkeistään hänen lapinkoiransa kanssa että noin neljän-viiden kilsan päivälenkkimäärä riitti hyvin. Suomipystiksen kanssa erityisesti ole tarkka, sillä riistavietti on kova ja saattaa sännätä kanin tai linnun perään vaikka ajotielle.

      Kun koiran otat, niin varaudu henkisesti siihen että nuoruusvuosinaan kumpikin on todella vauhdikas ja saattaa ajoittain koetella hermojasi. Se menee ohi lähes itsestään kun aikuisuus astuu kuvioihin noin kolmevuotiaana. Kouluta koko ajan vaikka oppi tuntuu valuvan kuin vesi hanhen selästä. Eli tuossa vaiheessa on mahdollista että kumpikin rotu oppii remmiräyhäksi. Siitä pääseminen on kovan työn takana. Kannattaa vältellä alussa nuorena erityisesti urosten kanssa toisten urosten tapaamisia ja ohittaa heidät lenkillä. Siitä syntyy usein tappelu(pojat on poikia ja kilpailu juoksudaameista on kovaa).

      Me koirani kanssa asumme kerrostalossa suht. pienessä kaksiossa jossa parveke. Kesäaikaan koira viihtyy siellä todella hyvin(eikä pääse hilpaseen omille teilleen). Jos asut omakotitalossa niin tee ihmeessä tarha tai mieluiten aitaa koko piha. Varsinkin pystykorvat laajentaa mielellään reviiriään vaikka naapurikylän puolelle. Seurakoiralinjan lapinkoira pysyy varmaan helpommin omalla tontilla mutta kyllä nekin saattaa lähteä kanin, riekon tai kattien perään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      341
      6860
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      67
      5938
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      194
      5416
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      80
      4221
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      48
      3428
    6. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      66
      3385
    7. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      6
      3383
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      35
      3059
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      12
      2297
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      42
      1177
    Aihe