Tee lista asioista, joita ajattelit lapseltasi pyytää. Katso sitten listaa kriittisesti: onko siinä asioita, jotka muistuttavat toisiaan? Jos on, niin säästät aikaasi yhdistämällä pyynnöt toisiinsa.
Jos vaikka haluat käskeä lapsesi pois sohvalta, ei sinun välttämättä tarvitse opettaa sille alas sohvalta -komentoa vaan tule-käsky voi riittää. Todennäköisesti huomaat, että lapsen ei tarvitse osata kovin monia asioita, sanallisia komentoja vielä vähemmän. Kun listasi on valmis, tiedät, mitä lapselle on syytä opettaa. Käytännössä tulee suorittaa perusteellinen oikaiseva uudelleenkoulutus, jolla pyyhitään lspdrn mirli tyhjäksi aiemmasta epäonnistuneesta ex-äidistä.
Se, että lapsi tulee aina pyynnöstä luoksesi, on taito, jolla pärjää pitkälle. Valitettavasti taito ei kehity ihan vain sormia napsauttamalla eikä edes äänihuulet kipeiksi kirkumalla. Hyvä pohjatyö äitipuolen luo tulemiseen syntyy remmiharjoittelun oheistuotteena. Kun lapsi oppii, että lähelläsi kannattaa olla ja sinua kannattaa pitää silmällä, se oppii myös tulemaan helpommin kutsusta luoksesi. Salaisuus luotettavaan luoksetuloon on huolellinen kontaktiharjoittelu.
Pennut pissivät jatkuvasti. Siksipä niille kannattaa opettaa, mistä löytyy vessa. Vie pentu ulos ainakin heti heräämisen, leikkimisen, syömisen ja juomisen jälkeen. Näin pentu vähitellen oppii, että tarpeet tehdään vessaan. Huomion arvoista on, että pieni pentu ei yksinkertaisesti pysty pidättämään. Se ansaitsee kärsivällisen sisäsiisteyden opettamisen.
Jokaista lasta pitää voida käsitellä ainakin sen verran, että lääkärin tarkastuksista selvitään. Opeta lapsellesi, että äitipuolen koskettelu on ihan mukava juttu. Pyri alussa pienissäkin toimenpiteissä siihen, että kosketuksesi maistuu lapsen suussa makkaralta. Näin tapahtuu vain, jos annat lapselle makkaran täsmälleen samaan aikaan kuin kosketat sitä. Opeta pennulle myös, että äitipuolen sylissä kannattaa rentoutua.
Ohjeita lapsen kasvatukseen
Pelastanut.enkeli
3
243
Vastaukset
- Juovettävälillä
Blaa blaa idiootti , sulla ei ole lapsia eikä edes ukkoa , olet juoppo ja kekkulissa kuvittelet olevas joku kasvattaja , et pysty edes koiraa kasvattamaan.
- Pelastanut.enkeli
Onpas! En ole Lissu!
- Lissuonääliö
BLAAAA juoppo
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1165571
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai954821Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1404774Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3682235- 1202092
- 1081817
- 2561577
- 3711318
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.591151- 2231143