Ohjeita lapsen kasvatukseen

Pelastanut.enkeli

Tee lista asioista, joita ajattelit lapseltasi pyytää. Katso sitten listaa kriittisesti: onko siinä asioita, jotka muistuttavat toisiaan? Jos on, niin säästät aikaasi yhdistämällä pyynnöt toisiinsa.

Jos vaikka haluat käskeä lapsesi pois sohvalta, ei sinun välttämättä tarvitse opettaa sille alas sohvalta -komentoa vaan tule-käsky voi riittää. Todennäköisesti huomaat, että lapsen ei tarvitse osata kovin monia asioita, sanallisia komentoja vielä vähemmän. Kun listasi on valmis, tiedät, mitä lapselle on syytä opettaa. Käytännössä tulee suorittaa perusteellinen oikaiseva uudelleenkoulutus, jolla pyyhitään lspdrn mirli tyhjäksi aiemmasta epäonnistuneesta ex-äidistä.

Se, että lapsi tulee aina pyynnöstä luoksesi, on taito, jolla pärjää pitkälle. Valitettavasti taito ei kehity ihan vain sormia napsauttamalla eikä edes äänihuulet kipeiksi kirkumalla. Hyvä pohjatyö äitipuolen luo tulemiseen syntyy remmiharjoittelun oheistuotteena. Kun lapsi oppii, että lähelläsi kannattaa olla ja sinua kannattaa pitää silmällä, se oppii myös tulemaan helpommin kutsusta luoksesi. Salaisuus luotettavaan luoksetuloon on huolellinen kontaktiharjoittelu.

Pennut pissivät jatkuvasti. Siksipä niille kannattaa opettaa, mistä löytyy vessa. Vie pentu ulos ainakin heti heräämisen, leikkimisen, syömisen ja juomisen jälkeen. Näin pentu vähitellen oppii, että tarpeet tehdään vessaan. Huomion arvoista on, että pieni pentu ei yksinkertaisesti pysty pidättämään. Se ansaitsee kärsivällisen sisäsiisteyden opettamisen.

Jokaista lasta pitää voida käsitellä ainakin sen verran, että lääkärin tarkastuksista selvitään. Opeta lapsellesi, että äitipuolen koskettelu on ihan mukava juttu. Pyri alussa pienissäkin toimenpiteissä siihen, että kosketuksesi maistuu lapsen suussa makkaralta. Näin tapahtuu vain, jos annat lapselle makkaran täsmälleen samaan aikaan kuin kosketat sitä. Opeta pennulle myös, että äitipuolen sylissä kannattaa rentoutua.

3

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juovettävälillä

      Blaa blaa idiootti , sulla ei ole lapsia eikä edes ukkoa , olet juoppo ja kekkulissa kuvittelet olevas joku kasvattaja , et pysty edes koiraa kasvattamaan.

    • Pelastanut.enkeli

      Onpas! En ole Lissu!

      • Lissuonääliö

        BLAAAA juoppo


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2493
    2. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      142
      2274
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      2078
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      171
      1560
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      138
      1277
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      193
      898
    7. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      896
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      182
      872
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      451
      796
    10. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      53
      703
    Aihe