Mistä kannattaisi lähteä liikkeelle, jos haluaa opetella ympäristönä linuxin? Kielenä tietysti C tai C . En tiedä hirveästi linuksin kääntäjistä enkä niistä make-juttuista. Jotain pientä ohjelmaa voisin näin lauksi. Vaikkapa komentorivi ohjelmaa aluksi ja sitten graafista.
Ohjelmointi Linuxissa
EetuC
9860
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Luettuani kysymyksesi tarjoisin sinulle kuitenkin ensin Lazarusta.
Tärkeimmät tiedot ja linkit löytyvät:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Lazarus
Kieli siinä on Pascal mutta Pascal on tehty aloittelijoille. Teet sitten graafista tai komentorivipohjaista ohjelmaa.
Mutta jos haluat ehdottomasti C niin tarjolla
on myös ilmainen g . Mutta muista että C (C ) ei sovi ekaksi kieleksi (etenkin jos haluat oppia ohjelmoimaan C:llä ellei sinulla ole hyvää opettajaa joka osaa ohjata kädestä pitäen sinua)
On mulla montavuotta kokemusta C ja C , mutta olen enempi newbie tässä Linuxissa. Tarkoitin, että mistä kannattaa lähteä. Esim. haluan portata windows _KOODINI_ linuxiin. Tuo hello.c (yhdessä vastauksessa) oli jo ihan hyvä ja selvensi vähän tätä juttua. Nyt luultavasti osaan tehdä perus komentorivi ohjelmat.
Minusta QT olis varsin hyvä ja helppo.
Tosin ainakin C :n alkeet pitää osata.
http://www.trolltech.com/download/qt/x11.html
Eikös tuo QT:n kehitysympäristö tule jakelujen mukana. Ainakin Fedorassa ja Gentoossa on.
ota CBuilderX niin ei tarvi heti katua.
www.borland.com
(mahtaakohan kukaan älähtää kun kaupallista firmaa mainostaa ;))
Käyttääkö tuo CbuilderX versio vielä
noita Cbuilder luokkia (eli tarkoitan lähinnä VCL tai CLX:ää)
http://www.borland.com/kylix/
Eikös tuo ois yhtä helppo kuin Delhi Wintoosassa?
että enemmistö käyttää Wintoosaa?
TIEDOSTO: hello.c
#include
int main()
{
printf("vittu moi!\n");
}
EOF.
KÄÄNTÄMINEN:
# gcc hello.c -o hello
blah?
foobar ...