Bh kokeen liikeistä

Hämmentynyt

Elikkäs pentu lähitulevaisuudessa tulossa ja tavoitteena ois vanhempana BH. Suurimman osan liikkeista olen aika hyvin ymmärtänyt ja saanut jonkun idean miten niitä lähteä opettamaan. Jäävät(varsinkin istuminen) on vähän epäselvä. Saako koiralle siis sanoa ’paikka’ tms jotta se tietää ettei istumisen jälkeen lähdetä seuraamaan perässä? Jos ei niin miten tehdä koiralle selväksi milloin istumisen jälkeen seurataa ja millon jäädään paikallee?

Kiitos paljon jos joku osaavampi osaa neuvoa! :)

4

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • munmunn

      Eri käskysanat koulutetaan niin hyvin, että koira tietää, mitä sana tarkoittaa (=ärykekontrolli). Kun olet kouluttanut muutamia käskyjä koiralle, kannattaa mukaan ottaa treenejä, joissa testaat, ymmärtääkö koira sanat. Jos ei ymmärrä, jatka sanan vahvistamista ja kokeile muutaman päivän päästä uudelleen. Koiralle saa ja sille pitääkin sanoa kokeessa, milloin sen täytyy jäädä paikalleen, eihän se muutoin voi sitä tietää.

      Kannattaa tutustua koeohjeeseen, siitä selviää, mitä kokeessaa saa tehdä ja mitä ei. http://www.palveluskoiraliitto.fi/media/kopa-tiedostot/bh.pdf

      • Hämmentynyt

        Mitkä ne käskysanat sitte vois olla kun se koirahan istuu molemmissa..?


      • munmunn

        Makuasia, itse käytän seuraamiseen ja perusasentoon samaa vihjesana "Sivu", tähän voi käyttää myös perusasentoon omaa "sivulle" ja seuraamiseen omaa "seuraa". Itse ajattelen tämän niin, että kun pyydän koiran sivulle, se pysyy siinä niin kauan, kunnes se vapautetaan tai se saa uuden käskyn, joten jos liikun, koira seuraa, jos pysähdyn se istuu.

        Istumisessa taas koiran takapuoli pysyy maassa niin kauan, kunnes se vapautetaan tai se saa uuden käskyn. Vaikka lähtisin koiran luota pois, koira jää paikalleen, kunnes toisin käsketään. Käytös on eri, vaikka molemmissa koira istuu, siksi ne pitää myös nimetä eritavalla, jotta koira tietää, milloin sen odotetaan seuraavan ja milloin pitää jäädä paikalleen.


    • Muistaakseni seuruun pysähdyksissä ei erikseen käsketä koiraa istumaan, ellei sekin sääntö ole muuttunut, mutta jäävässä koira pitää tosiaan käskyttää jäämään paikalleen. Istelläni 'sivu' tarkoittaa sitä, että istuu vasemman jalkani viereen ja jatketaan seuruulla, mutta 'istu' on paikalleen istumaan jääminen eli koira pysyy istumassa siinä, mihin sen jätin, vaikka itse menin johonkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3603
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2449
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      36
      2274
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      2047
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1562
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1489
    7. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1292
    8. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1289
    9. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      265
      1265
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1255
    Aihe