Helsinkiläiset rakastavat leväkukintoja

8162
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Nii, kai ne muutenki olis jo puhdistanu jätevetensä niinkuin laki määrää. mutta lakia rikotaan räikeesti ja paskat suoraan mereen.

Äänestä

Suomen ympäristökeskuksen erikoistutkija Seppo Knuuttila arvioi perjantaina Twitterissä, että pelkästään tämän viikon aikana mereen vuotanut typpimäärä kasvattaa leviä noin 7 miljoonaa kiloa.

Varhain sunnuntaiaamuna alkanut tilanne Helsingin Viikinmäen jätevedenpuhdistamolla ei ole kääntynyt parempaan.

Vielä ei ole saatu selville, mitä puhdistusta häiritsevä aine on. Tehtyjen laboratoriotestien tuloksia saadaan odotella viikosta kahteen. Varmaa ei ole, saadaanko testeillä ongelmien lähde selville.

"Jätevesi on vaikea mittaympäristöantureille", Heinonen sanoo.

Syynä on erityisesti valtava määrä erilaisia aineita. Heinosen mukaan oikean aineen hakeminen on kuin etsisi neulaa heinäsuovasta, eivätkä jäteveden sattumat ainakaan helpota työtä.

Myös päästön lähteen selvittäminen on kiinni laboratoriotestin tuloksista. Vasta jos voidaan sanoa, mitä jätevedenpuhdistusta häiritsevä aine on, on mahdollista arvioida mahdollista syyllistä.

Heinosen mukaan Viikinmäellä ei ole puhuttu rikosoikeudellisen prosessin käynnistämisestä.

"Jos ei meillä ole mitään tarkempaa päästölähdearviota, niin se on hyvin vaikeaa sitä rikosoikeudellista prosessia viedä eteenpäin."

Lue Tekniikka & Taloudesta, miten Itä-Suomen yliopiston ympäristöoikeuden professori Tapio Määttä arvioi päästöjen mahdollisia seurauksia.
Artikkeliin liittyvät

27.7. 10:17 ”Mereen pääsee 10-kertainen määrä” – Helsingin Viikinmäen jätevedenpuhdistamolta vuotaa mereen typpeä, jonka alkuperä on mysteeri

Jaa juttu
Kommentoi juttua
Kauppalehti
Rosa Lampela
@KauppalehtiFi
Ota yhteyttä
Ympäristö

Ympäristö 27.7. 18:07 Helsingin Viikinmäen jätevedenpuhdistamon häiriö jatkuu – Viikon aikana vuotanut typpimäärä kasvattaa leviä 7 miljoonaa kiloa


TÄMÄ KYSEINEN JANNU OLI JUURI TWITTERISSÄ KIRJOITTANUT KUINKA VANTAANJOEN VARRELLA OLEVA MAATALOUS ON VANTAANJOEN SUURIN SAASTUTTAJA JA KUINKA VANTAAN JOKI SAASTUTTAA 3 KERTAA ENEMMÄN KUIN HELSINKI

Äänestä
  • Riihimäen jätevedenpuhdistamolta lorahti vantaanjokeen 571 kuutiota paskavettä viikko sitten. Arolammin koski on kuulemma jo toipunut ja kalakuolemilta on vältytty.

    Vantaanjoki on siis viemäri.

    Äänestä

  • torskainen kirjoitti:

    Riihimäen jätevedenpuhdistamolta lorahti vantaanjokeen 571 kuutiota paskavettä viikko sitten. Arolammin koski on kuulemma jo toipunut ja kalakuolemilta on vältytty.

    Vantaanjoki on siis viemäri.

    VANTAANJOKI ON AINA OLLUT JA AINA ON AVOVIEMÄRI
    https://yle.fi/uutiset/3-5338849

    Äänestä


Vitun demarien nollatutkijat.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


teramatti kirjoitti:

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/helsingin-viikinmaen-jatevedenpuhdistamon-hairio-jatkuu--viikon-aikana-vuotanut-typpimaara-kasvattaa-levia-7-miljoonaa-kiloa/CdkR4qhP

Tahallista saastuttamista!

Typpeä valuu ja valuu ja valuu.....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu