50-luvun lipaston lakkaus

wanhaLipasto

Lakkapinta on suoraan puun päällä ja viilua ei ole käytetty,, ihan kovapuuta tuo 50-luvun lipasto. Kulumaa on paljon ja yksi iso laikku ilman lakka (5*15cm) ja muita pikkulänttejä ilman lakkaa. Lakka myös säröilee hieman mutta se ei haittaa, vaikka ajan patina jäisikin nökyviin. Lakattomat kohdat ovat paljon vaaleampia verrattuna missä lakkaa vielä on. Luultavasti lakka on liuotinpohjainen. Jos lakkaan liuotinlakalla, haittaako jos einole esim sellakkaa/selluloosalakkaa mitä tuo luultavasti on. Luin myös sävytetystä kiillotusöljystä joka kyllä kivasti paikkaa värieroja. Mietin vaan että imeytyykö juuri tuo huonekalujen kiillotusöljy puuhun asti ja jääkö jäljestä laikukas? Elämän jäljet on ihan ok näkyä, mutta laikukas lipasto ei ole mieleen. Tai jos lakkaan vaan päälle suoraan, niin eikö puu siitä sävyty itsestään? Lähinnä tuo isompi lakaton laikku mietityttää..

2

3072

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lipasto

      Upitus

    • Zirup

      Jos lakkapinta on ehjä ja kyse on ns. vesilänteistä, läntit saa pois esim. Liberonin Ring Removerilla ja 0000-teräsvillalla. Kun läntit on saatu pois, voi päälle vetää esim. sävytettyä Entisöintiöljyä. Mutta yleensä jos lakkapinta on rikki ja puu paistaa alta, vanha lakka poistetaan, tehdään hionnat, petsataan ja lakataan uudestaan. Silleen saa siistiä jälkeä.

      Korjaustusseja/petsikyniä voi tietty kokeilla. Sitä killotusöljyä voi kokeilla ensin johonkin syrjään. Älä aloita keskeltä mööpeliä.
      Jos vedät uutta lakkaa vanhan lakan päälle, vanha pinta pitää ensin puhdistaa ja hioa kevyesti. Muuten uusi lakka ei pysy.
      Sellakan päälle voi vetää uutta sellakkaa, hartsiöljylakkaa tai alkydilakkaa. Selluloosan päälle esim. alkydilakkaa.

      Ja esim. Wanhan Wiljamin blogia kannattaa lueskella. Sieltä saat hyviä vinkkejä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1632
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      842
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      618
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      131
      594
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      68
      536
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    Aihe