Mikä ilmankosteus omakotitalossanne

Mikä teillä on ollut ilmankosteus sisällä omakotitalossa.Minulla on hiushygrometri kosteusmittari.Se näyttää nyt helteellä 60-70% kosteutta,kun ulkona on 27-31 astetta hellettä ollut pidemmän aikaa. Sisällä on ihanan vilpoisaa 22 ja enimmillään vain 24. Vallox ilmanvaihtokone on 2 tai 3:lla. Meitä on vain kaks asukasta .Pyykit kuivuu itsestään kuivauskaapissa päivän aikana.
Kaikenkaikkiaan olo tuntuu miellyttävältä,ikkunoistakin tulee ilmaa mukavasti.

Mutta onko tuo kosteus% liian korkea.Ei paljon ole suihkuteltu ,uidaan järvessä.
Mittari on kalibroitu.
9501
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ihan normaali

Äänestä

Tuollainen+kosteus+on+asuintiloihin+vähän+liikaa,+mutta+eipä+sille+voi+näillä+keleillä+juuri+mitään+tehdäkään+(paitsi+ILP:n+kuivauksella+tai+erillisillä+ilmankuivain-koneilla).+Ulkona+ilmankosteus+on+päivälläkin+60%+tietämissä+ja+jos+sisäilma+on+viileämpää+kuin+ulkoilma+niin+kosteusprosentti+nousee+vielä+tuosta.+Ja+asuminen+nostaa+sitä+myös+tuottamallaan+lisäkosteudella.Pyykkejä+ei+missään+nimessä+kannata+nyt+sisällä+kuivattaa+ja+suihkun+jälkeen+kunnollinen+kylpyhuoneen+kosteuden+poisto+ilmanvaihtoa+tehostamalla+ja/tai+ikkunatuuletuksella!+Muutoin+homeet+ja+pölypunkit+kiittää...

Äänestä

Ilmalämpöpumppu poistaa kosteutta ilmasta kun se on jäähdytystoiminnassa. Vuorokaudessa ilmasta tiivistyy vettä useita litroja.

Äänestä

Ohjearvo+on+45+%.Homeiden+kasvulle+otollinen+ilman+suhteellinen+kosteus+alkaa+70+%:sta.+Joidenkin+mukaan+raja+on+80+%.+70+%+alkaa+olla+näissä+lämpötiloissa+riskirajoilla.+Lisätyllä+ilmavirtauksella++saattaisi+heikentää+homeen+elinmahdollisuuksia.+Vanhat+Valloxit+voi+tarvittaessa+vaihtaa+ilmalämpöpumpputekniikalla+toimiviin+LTO-laitoksiin,+jolloin+kesäasennossa+saadaan+viilennystä+ja+kuivatusta.+Sen+jälkeen+ei+tarvitse+miettiä+ainakaan+kosteus+%.+Vanhoihin+kanaviin+ei+sitten+tosin+voi+pistää+kovin+kylmää,+koska+kanavia+ei+luultavasti+ole+eristetty+kondessiolta.+Muutaman+asteen+voi+yleensä+pudottaa+ilman,+että+katosta+alkaa+tippua.

Äänestä
  • Normaaleilla ilmanvaihdon ilmavirroilla jää IV-koneen avulla tehdyn viilennyksen teho onnettomaksi. Tuolla "muutamalla asteella" lähes olemattomaksi.

    Edullisempi ja tehokkaampi ratkaisu on erillinen ILP. Tosin riippu vähän asunnosta eli miten hyvin yhdellä tai kahdella sisäyksiköllä saa katettua kaikki oleskelutilat.

    Äänestä

  • InsinööriX kirjoitti:

    Normaaleilla ilmanvaihdon ilmavirroilla jää IV-koneen avulla tehdyn viilennyksen teho onnettomaksi. Tuolla "muutamalla asteella" lähes olemattomaksi.

    Edullisempi ja tehokkaampi ratkaisu on erillinen ILP. Tosin riippu vähän asunnosta eli miten hyvin yhdellä tai kahdella sisäyksiköllä saa katettua kaikki oleskelutilat.

    Asensin viimeksi LTO-koneita, jotka toimivat ILP tekniikalla.

    Erillinen ILP on halpa, koska pitkistoja ei tarvitse eristää. ILP tekniikalla toimiva LTO taas on hyvin tehokas., äänettömämpi ja miellyttävämpi. Jos on varaa, niin ehdottomasti LTO ILP tekniikalla.

    Äänestä

44%+(23c)+näyttää+olevan+juuri+nyt,+ILP+hoitaa+homman

Äänestä
  • 49%(24,9c)+Siirrettävä++hoitaa+homman.+Ulkona+29,1c.+Asunto+40m2.

    Äänestä

Ilmankosteus+lisääntyy+syksyä+kohden+ja+se+on+vaan+tosiasia.++Sisä-+kosteutta+on+ollut+tapana+torjua+lämmittämisellä.++Ohjearvoja+voi+kosteudelle+olla+kenellä+ja+mitäkin.+Jos+kuitenkaan+ei+asu+pullossa+ja+on+tapana+pitää+ovia+kesällä++auki,+niin+mennään+ilmaston+ehdoilla.++Ei+siinä+mitään+riskejä+ole.+Syksyllä+lämmitetään+ja+kosteus+poistuu.++60-70%+on++syyskuussa+ihan+normaalia+ja+siinä+80%+kohdalla+voi+jo+laittaa+lämmöt+päälle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kertokaasehänelle kirjoitti:

Mikä teillä on ollut ilmankosteus sisällä omakotitalossa.Minulla on hiushygrometri kosteusmittari.Se näyttää nyt helteellä 60-70% kosteutta,kun ulkona on 27-31 astetta hellettä ollut pidemmän aikaa. Sisällä on ihanan vilpoisaa 22 ja enimmillään vain 24. Vallox ilmanvaihtokone on 2 tai 3:lla. Meitä on vain kaks asukasta .Pyykit kuivuu itsestään kuivauskaapissa päivän aikana.
Kaikenkaikkiaan olo tuntuu miellyttävältä,ikkunoistakin tulee ilmaa mukavasti.

Mutta onko tuo kosteus% liian korkea.Ei paljon ole suihkuteltu ,uidaan järvessä.
Mittari on kalibroitu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu