köpinginmarkkinat

hautajaistunnelmaa

Köpinginmarkkinat 40 v oli kuin hautajaiset.

Joku politiikko puhua pölpötti ja muutamat vanhat ihmiset istuivat kuumassa auringonpaahteessa ilman minkäänlaista suojaa.
Sitten oli joku ilmainen soittojoukko, joka yritti soittaa toivoen uusia työjuttuja.

Kauppiaita oli kourallinen ja ihmisiä saman verran kuljeksi mitään parempaa tekemistä.

Eiköhän tälläisen järjestäjän olisi syytä irtisanoutua/irtisanoa työtehtävistään oli kyllä surkeaa.

Markkinoissa tapahtuu, mutta onko vanhoollisuus tullut köpinginmarkkinoiden teemaksi kun vuosivuodelta vain hiipuu.
Kannattaisikin mennä katsomaan vaikka Konnevedelle markkina tunnelmaa( pitäjä on yhtäpieni Isokyrö/ Vähäkyrö) mutta markkinat kukoistaa ja väki liikkuu.

5

228

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • riitaisatjärjestäjät

      Järjestäjät tappelevat, järjestysmiehet käyvät(suutaansoittamassa) vinoilemassa myytikojujen pitäjille. Ihmekös tuo jos myyjää ei pitäjä (paikka) kiinnosta.

      • Anonyymi

        Mitä mieltä tämän vuoden markkinoista? Parempi vai huonompi kuin aikaisempina vuosina?


    • Anonyymi

      Keskinkertaiset, huonomat kuin viime vuonna, mutta paremmat kuin ensivuonna.

    • Anonyymi

      Muistaakseni tuolloin 2018 oli Vaasan keskustassa samana päivänä markkinat. Joten ei mikään ihme että ei myyjiä riittänyt kahteen paikkaan.

      2019 oli parempi, mutta niin kova helle ettei silloin jaksanut kauan markkinoilla olla. Mitenköhän ensi vuonna..

    • Anonyymi

      Olihan siellä armeijan ajoneuvoja pari ja tykkikin. Nyt kun tulee jo 75 vuotta siitä kun Malmö lahjoitti taloja Vaasalle olisi aika tehdä vastapalvelus. Voisimme lähettää jääkärijoukkoja siivoamaan tuon rakkaan ruotsalaisen kaupungin niistä ulkomaisista rosvojoukoista, joita on jo 60% kaupungin väestöstä. Tsemppiä Malmööseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      117
      1379
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      131
      1012
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      37
      932
    4. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      718
    5. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      713
    6. 32
      675
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      21
      626
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      23
      600
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      543
    10. Lautturin poliisipiiritys

      Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
      Huittinen
      11
      518
    Aihe