Tervapääskyt + paistijauheliha?

Mietteissään

Viime aikoina tullut lähipiirissä keskustelua tervapääskyn poikasista ja niiden ruokinnasta eli paistijauhelihasta. Ihmettelimme jokainen miksi juuri paistijauheliha. Netistä vastausta ei löytynyt, eikä tällaisen kysymyksen kanssa viitsi lintuhoitoloita häiritä, joten päätin kysellä täällä.
Eli tietääkö kukaan miksi tervapääskyn poikasille pitää syöttää juuri tuota paistijauhelihaa?

6

1004

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tirppanisti

      Jauheliha noin ylipäätään tarjoaa helpoimman keinon tarjota pääskylle suht sopivaa proteiinipitoista korvikeruokaa ilman että tarvitsee lähteä ötököitä metsästämään. Paistia siksi että se on yleensä täyttä lihaa ja siten parempaa ravintoa pääskynpojalle kuin rasvaisemmat ruhonosat.

      • Mietteissään

        Aa! Itse mietiskelin olisiko kyse rasvapitoisuuksista, mutta olin väärässä.

        Kiitos asiallisesta ja informatiivisesta vastauksestasi! :D


    • Tirppanisti

      No juurikin sen rasvan takia mielummin paistia kuin kuvetta tai niskaa tms jämäpalajauhelihaa. Saa toki filettäkin tarjota jos ei ole pikkurahan puutetta... :D

    • Anonyymi

      Kasvatin pesästä pudonneen tervapääskynpoikasen onnistuneesti. Syötin sille 4 tunnin välein 2-3 herneen kokoista paistijauhelihapalloa, johon murensin vähän kananmunan kuorta. Olin jatkuvasti yhteydessä Heinolan lintutarhaan ja sain sieltä asiantuntevat ohjeet, kiitos siitä! Lintu ottaa pallon, kun avaa nokkaa varovasti kynnellä. Lintu oli lentovalmis, kun mitta kainalosta siivenkärkeen oli noin 14 cm. Liian aikaisin sitä on turha yrittää saada siivilleen. Vein linnun pesäpallokentän laitaan vähän tuulisella ilmalla ja "kiihdytin lentoon" kämmeneltäni vastatuuleen. Lintu kiersi kentän kerran ikäänkuin hyvästiksi ja lensi sitten omiensa tykö. Jos tänään näen ilmassa pääskysiä, muistan tuon kesän ja tunnen pääskyset jotenkin läheisiksi!

      • Anonyymi

        Oho, jopas...


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      126
      10822
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      109
      6186
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      163
      5507
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      55
      5366
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      69
      4326
    6. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      115
      4246
    7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      24
      3797
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      51
      3791
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      13
      3466
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      77
      3061
    Aihe