Onko koiranpennuille tarkoitettu ruoka, rodusta välittämättä,
liian vahvaa. Voiko penturuualla saada aikaan kasvuvirheitä?
Koiranpennun ruoka
10
336
Vastaukset
- meeri65
jos syötät laadukasta pentruokaa suhkot ohjeiden mukaan niin ei mitään huolta. jotkut valmistajat kehottavat syöttämään jopa 15kk ikäisille penturuokaa mutta itse olen siirtynyt aikuisten ruokaan jo omien koirieni kanssa rodusta riippuen viimeistään 6kk kohdalla.
- kasvattajakertoo
Kysy koirasi kasvattajalta mitä hän suosittelee.Minä syötin kasvattajan ohjeiden mukaan,tuli kaunis ja terve koira.Meidän koiran kasvattajalla on vuosien kokemus rodusta, ja luotan hänen tietotaitoonsa ruokinnassa.
- PenaK76
Monen valmistajan pentu ja aikuis ruuissa on suuria eroja, jos suositellaan 15kk asti kertoo se että merkin aikuis ruoka on erittäin heikkolaatuista. Kannattaa verrata tuotteen pentu ja aikuis version hinta-laatusuhteeltaan suhdetta toisiinsa.
- Jkjijjj
Millä tavalla heikkolaatuisia? Monen merkin penturuoka eroaa olennaisesti aikuisruoasta siten, että ensin mainitussa kalsiumin määrää on rajoitettu. Varsinkin suurikokoisten rotujen kanssa tämä on erittäin tärkeää koko kasvukauden, hyvinkin tuonne 15kk ikään.
- Onsehankalaa
Älä jauha kakkaa. Jos käsketään syöttämään 15kk ikään asti, niin kyse on erittäin todennäköisesti isoille (eli hitaasti kehittyville) koirille suunnattu ruoka.
- tärkeäruokinta
Ruokkiminen pentuaikana oikealla ruualla on erittäin tärkeää.Monesti näkee torilla yms myyntipalstoilla ja kaupungillakin vinokoipisia koiria.Kun pentuna väärä ruokinta on pilannut koiran jalat lopullisesti.Eri roduilla koosta riippuen on omat ruokinta tapansa ja kasvattajat niistä hyvin ovat tietoisia.Jos kasvattajan koirilla suorat kauniit jalat,ja näyttelyissäkin koiransa ovat pärjänneet, kannattaa tosiaan hänen neuvojaan noudattaa.
Joskus näyttelyissäkin näkyy valitettavasti kovastikkin ulkokierteisiä tassuja, painuneita ranteita jne.Jotka voi välttää oikealla ruokinnalla.Vanhemmiten väärin ruokittu,ja siksi nivelistään kieroon kasvanut koira kipuilee vääntyneiden jalkojen vuoksi.Joten kannattaa miettiä miten pentuaan ruokkii, ja seurata miten koiran raajat kehittyy sen kasvaessa.Väärä ruoka pilaa hyvänkin pennun.Näyttelyn ja jalostuskäyttön pilaa myös väärä ruokinta.Eikä ole ilo silmälle koira, jonka jalat on ruokinnalla pilattu. - Onsehankalaa
https://m.petmd.com/blogs/nutritionnuggets/dr-coates/2016/january/whats-difference-between-adult-dog-food-and-puppy-food
Esim. tuolla on hyvin tietoa aiheesta. Se, miten kauan penturuokaa syötetään, riippuu ihan koiran rodusta ja koosta, joten jos isoille koirille suunnatussa säkissä kehotetaan syöttämään 15kk ikään asti, niin siihen ei pienempien koirien omistajien kannata tulla itkemään, että omien koirien ruokien valmistaja käskee vaihtamaan jo aiemmin.
Myös nappuloiden sisällössä olevat erot johtuvat hyvin pitkälti siitä, millaisille koirille nappula on suunnattu. Esim. juuri jättiroduille penturuoassa on aikuisruokaa vähemmän kalsiumia, kuten joku jo totesikin, ja hyvästä syystä! Ei siis todellakaan ole hyvä idea olla välittämättä nappuloiden eroista ja ruokintasuosituksista, sillä ne on olemassa hyvästä syystä! Vaikka itse olisit liian tollo ymmärtämään syitä, niin kyllä ne ruokintasuositukset ja nappuloiden sisällöt on ammattilaisten käsialaa.- PenaK76
Kyllä ammattilais koiraihmisten vai ammattilais yrittäjien? Tässä on huomattava ero, moni penturuoka sisältää runsaasti proteiinia lihasta joka on kallista. Miten käy kun vaihat aikuis ruokaa kun "ei ole enään niin väliä" tuote muuttuukin esim. kasviproteiini pitoiseksi. Tällöin 6kk pennulle tämän syöttäminen olisi murha, kun toisilla ero on juuri vain kalsiumit ja muut pakolliset!
Pennuille 32% proteiinia tuottava tuote, muuttuu 25% mistä 5-10% tulee jostain muusta kuin lihasta on ero silloin järkyttävä tätä ei vain täysi kasvuisessa koirassa tavallinen ihminen huomaa.
Aina saa toivoo ja unelmoida, sekä olla sinisilmäinen.
Linkkisi jonka olet linkannut on koiranruoka merkin oma sivusto, tottakai he sanovat juuri noin että ostaisit sitä.. asioita voi ilmaista monella eri tavalla. Ensimmäinen vinkki on kuitenkin älä usko mainoksia ja äläkä varsinkaa kerro niistä muille jos itse uskot (tyhmyys leviää joukossa)
- minelan
Luin jostain väitteen, että liian kauan penturuokaa syötettävistä koirista tulee ylisuuria..
Ei tule ylisuuria. Geenit määrää koon, ei ruoka. Ainoastaan ihan eläinsuojelullisesti huonosti ruokkiminen voi vaikuttaa koiran kokoon.
Ruokinnan merkitys voi näkyä vaan siinä, miten koira kasvaa ja miten "terveeksi". Mutta jälkimmäinenkään ei ole yksiselitteinen, koska geenit on myös määräävässä asemassa aina myös paketissa.
Se sitten, onko penturuuat vain hyväksi tai välttämättömiä, onkin sitten oma lukunsa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!851828- 821670
- 501339
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai471265Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481172- 1161140
- 39935
Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!23932Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen59922Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket23903