Oliko Michael Jackson suuruudenhullu narsisti?

erree

Jackson oli lahjakas mies, mutta kehittyikö hänelle epäterve kaipuu mahtipontisiin tunnustuksiin ja nostatuksiin?

HIStory-patsaat, Earth Songin kaltaiset tekopyhät laulut, Neverland-koti joka oli kuin "paratiisi maan päällä".

Mutta vielä enemmän hänen tempauksensa, kuten se että hän ilmoitti seurustelevansa Rockin Kuninkaan kanssa. Oliko kyseessä aito rakkaus vai liiankin itsestäänselvä julkisuustemppu? Entä se kun Michael osti Beatlesin kappaleiden omistukset? Miksi hän halusi jatkuvasti samaistua popmusiikin muihin suuriin artisteihin ja pönkittää itseään siinä samalla?

Lukemattomat suuret artitit, jotka pyydettiin Michaelin levyille. Name dropping -ilmiö.

Michael jopa nimesi adoptiolapsensa suurimman kilpakumppaninsa Princen mukaan.

Miksi We Are The Worldin loppukertosäkeen toisto pyrkii olemaan "80-luvun Hey Jude"?

Jne.jne.jne.

Loputon lista merkkejä sairastuneesta mielenlaadusta. Voin olla väärässä.

2

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Voin olla väärässä."

      Varmasti oletkin.

    • Anonyymi

      Lähes yhtä suuri narsisti kuin John Lennon. Saa manipuloimalla tyhmät palvomaan itseään.

      Hänellä oli outo lapsuus. Häneltä oli testosteroni lakkautettu ja siitä seurasi outo käytös, valkoinen iho, nenän putoaminen, äänen muuttuminen tyttöäkin vähemmän maskuliinimmaksi.

      Joe Jackson oli kauhea tyyppi! Sen takia Michaelista tuli oman aikansa Judy Garland, lapsi joka istutettiin musateollisuuteen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      262
      4606
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      43
      2776
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1604
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      58
      1351
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1129
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1128
    Aihe