Mikä ihmeen öttiäinen tämä on?

Millä_eroon

Tällaisia; https://aijaa.com/Tdv8aM -- Ylimmässä kuvassa hieman peukaloani mittakaavaksi. Sanoisin, että ovat 1-3mm pitkiä ja hitaita, paljon hitaampia kuin esimerkiksi sokeritoukat. Alimmat kuvat taas suorassa auringonvalossa otettuna.
Huomasin näitä sankareita aluksi kuivaruokakaapeissa kymmeniä, joten putsasin kaikki keittiön komerot, imuroin, pesin ja tamppasin kaiken mahdollisen asunnosta. Nyt sitten myrkyttänyt olen koko asunnon kerran ja keittiön kolmesti, mukaan lukien kaikki raot ja uunin takaa ja joka aamu näitä näkyy 1-4 kuollutta tai elävää keittiön tasoilla, mitkä poimin paperille ja vedän pöntöstä. Ensimmäisestä myrkytyksestä on noin viikko. Myös muutaman kerran on kuolleena makuuhuoneestakin lattialta löytynyt. Ei oikein normaalisti asua voi, kun pelkona on että lähtevät läjäpäin sikiämään uudestaan.

Eli mitä nuo on ja millä ihmeellä niistä pääsee eroon, kun tuntuu että ei myrkytyskään auta?

1

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • drftgyuhjiko

      http://sisatilojentuholaiset.fi/elintarviketuholaiset/riisiharo/

      Siitä, eiköhän tuo riisihärö ole? Varmaan riittää, että pidät huoli asunnon siisteydestä, varsinkin keittiössä, ja ainakin jonkin aikaa kaikki mahdollinen ravinto hyvin pakattuna, muovipussiin, tai jonnekin laatikkoihin, mistä ei pääse ötökät ulos, eikä sisään. Noita kuitenkin voi ilmestyä uudelleen ruokapakkausten mukana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2702
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      339
      2418
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      35
      2114
    4. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1806
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1675
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1569
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1440
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1409
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1355
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1156
    Aihe