Työttömät pakkotyö laitokseen

Palveluspakon paluu


Työvoimapolitiikka on viime vuosina muuttunut yhä enemmän työttömien tarkkailun ja rankaisemisen suuntaan. Lähtökohtana on, että jokainen työtön on laiska lusmu, joka lojuu kotisohvalla tukia nauttien. Hänet pitää ajaa sieltä ylös ja patistaa ihan mihin tahansa töihin, mieluiten ilman palkkaa. . Tätä sanotaan kauniisti aktivoimiseksi.

Tarkkailijana ja rankaisijana eli tuomarina ja pyövelinä toimii TE-toimisto, joka seuraa työttömän elämää herkeämättä. Hänelle soitetaan määräajoin ja tiedustellaan, onko työllistymissuunnitelmaa noudatettu pilkuntarkasti. Hänelle lähetetään työtarjouksiksi naamioituja listauksia avoimista työpaikoista ja velvoitetaan hakemaan niitä karenssin uhalla. Jos työtön lipeää piirunkaan verran suunnitelmasta tai jättää hakematta yhtäkään määrättyä paikkaa, niin häntä rangaistaan karenssilla. Karenssien määrä on jatkuvassa nousussa
Ei riitä, että suunnitelmaa on noudatettava ja jokaista määrättyä työpaikkaa haettava, vaan työssä on myös pysyttävä. Huonostikaan palkatusta työstä ei saa lähteä pois ilman lupaa. Ei varsinkaan silloin, jos tekee työtä täyttääkseen aktiivimallin edellytykset. Silloin ei vaihdeta työpaikkaa edes paremmin palkattuun ilman rangaistusta,
Työtön katsottiin irtolaiseksi ja passitettiin pakkotyölaitokseen tai kehruuhuoneeseen tuomittujen rikollisten joukkoon. Tämä tapahtui ilman oikeudenkäyntiä pelkällä hallinnollisella päätöksellä.
Palveluspakko palaa uudessa muodossa. Enää työtöntä ei viedä pakkotyölaitokseen, vaan häntä kiristetään toimeentulon menetyksellä. Sosiaaliturvan muuttuminen alipalkatuksi työvelvollisuudeksi tapahtuu vähitellen tehdyillä päätöksillä, sillä yhdellä rysäyksellä sitä ei koskaan hyväksyttäisi. Pyrkimys on kuitenkin näkynyt jo vuosia sille, joka on osannut katsoa. Nousukausien aikana työvoimapolitiikan koventamista on perusteltu uhkaavalla työvoimapulalla, ja laskukausien aikana vedotaan rahaan. Työttömien elättäminen nähdään liian kalliiksi. Tähän on helposti saatu mukaan työtä tekevä ja veroja maksava keskiluokka, jolle on hoettu työttömien laiskottelevan heidän verorahoillaan.

Heitä on höynäytetty kaikkein eniten. Todellisena tavoitteena on palkkojen polkeminen mahdollisimman alas, kuten huomaa vaikkapa jatkuvasta työvoimakustannusten suuruudesta toitottamisesta. Palkkojen alentamiseksi on ay-liike ensin ajettava alas, ja sitä varten on propagandaa suollettu vuosikausia. Juuri siihen pyritään jatkuvilla puheilla ay-liikkeen eliitistä, joka eläää leveästi jäsenmaksujen, verovapauden ja yleishyödyllisen liiketoiminnan turvin.

Kun työttömiä tulee koko ajan enemmän tekemään työt alipalkattuina osa-aika- ja pätkätöinä tai kokonaan palkattomina kokeilijoina, niin kohta ei enää tarvita vakituisia työntekijöitä.

Tavoitteena on mahdollisimman halpa työvoima, joka on sidottu huonosti palkattuun työhönsä.
19600
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Avo leiritys työttömille on ollut käytössä jo vuodesta 1990,. Siis 28v. Jo!
. Te, TEM, typ, mopa, työkokeilu, jne jne, avoleirisysteemejä on kehitetty.
Näillä avo kulag systeeeillä muokataan tilastoja.

Äänestä
  • Työttömyys ei ole rikos . Eikä työttömät syyllisiä työmarkkinatilanteeseen,vaan ovat sen uhreja ja maksavat tilanteesta toimeentulomahdollisuutensa menetyksellä .Usein myös omaisuutensa menetyksellä.Tuollaisessa asemaan irtisanomisien kautta joutuneiden ihmisten syyllistäminen ja rankaiseminen ei ole inhimillistä vaan kohtuutonta. Josa jota kuta tulee vastuuttaa,niin nittä jotka ovat nämä ihmiset tuohon asemaan saattaneet.Irtisanomisperusteita on kiristettävä ja sanktioitava jotta voidaan valvoa niiden asianmukaisuus ja tarpeellisuus työmartkkinatilannetta vakauttaaksemme ja työllisyysastetta kohentaaksemme.

    1Äänestä

jos kekkonen olisi elossa

Äänestä

Eiköhän se sota tule tätä menoa 10 vuoden sisällä.

Äänestä

Höpö höpö! Mistä täältä löytyy aktiivisuutta ja uhrautumista vähäisempiinkään asioihin! Jos porukkaa ei saada edes vaaliuurnille niin miten sitten miljoona kertaa hankalampaan sotaan?

Äänestä

Niin aikoinaan työttömien kyykyttämisen ongelmana oli, että ei ollut paikkoja mihin työttömät olisi voinut siirtää työssäkäyvien katseilta. Nyt kun tiloja on, siirretään työttömät päiväksi kerrallaan vankilamaisiin olosuhteisiin. Joka hetki työttömien tekemisiä yhdistyksissä kytätään ja yritetään päästä selvyyteen, että hautovatko nämä peijakkaat vaikkapa vallankumousta - tai vaikkapa yhdistyksen kumoamista syrjälleen.

Äänestä

Paljon on 9:n euron työmarkkinatuen työläisiä Suomessa nykyään. Työstä ei kerry eläkekertymää, eikä ole lomaoikeutta. Kovasti työtä näilläkin ehdoilla painetaan, ollaanko me tultu hulluiksi ?. Siis eihän peruspäiväraha kovin paljon ole, eikä 9 euron ylläpitokorvaus ole riittävä. Pitäisi työttömien mennä lakkoon ja kieltäytyä näistä valetöistä.

Äänestä

Työtön joutuu ennen pitkää myymään kaiken elämänsä aikana kerääntyneen omaisuutensa ennen kuin yhteiskunta myöntää mitään tukea elämiseen. Luonnollisesti myyntihinta jää pieneksi pakkomyynnissä ja sinä aikana kun rahaa tilillä on, ei mitään apua saa, vaan ne on syötävä pois. Vasta sitten yhteiskunta paketoi työttömän kerrostaloluukkuun minimitulolle.

Äänestä

Suomen loppu.

Äänestä

Aktiivimalli on perustuslainvastainen toimi . Työttömyysturva on suomessa perustuslain takaama subkjektiivinen oikeus eikä sitä näin ollen laillisesti voi vastikkeellistaa.Hallitus on toimillaan vienyt työttömiltä perustuslaillisen viimesijaisen suojan työttömyyden varalata ja leikannut jo riittämätöntä suojaosuutta perustuslaista ja ihmisten toimeentulomahdollisuudesta piittaamatta.

http://www.eapn.fi/euroopan-sosiaalisten-oikeuksien-komitea-totesi-toistamiseen-suomen-tyomarkkinatuen-tason-riittamattomaksi/

Teko on epäinhimillinen ja ihmisarvoa loukkaava. Kuvaa hallituksen suhtautumista työttömiin ,sekä perustuslakiin johon se on jo aiemin usein törmännyt.

Äänestä

Hyviä kommentteja tässä ketjussa. Minä tein siis vielä viime vuonna palkkatukityötä ja tulevaisuus näytti hyvältä. Tämän vuoden huhtikuussa TE-virkailijat tekivät päätöksen, että minulle ei enää tarjota palkkatukityömahdollisuutta, vaikka työtodistus viime palkkatukijaksosta on erittän hyvä. Nyt olisi aloitettava joku kuntouttava työtoiminta, mutta olen jo kieltäytynyt siitä. Saan vielä toistaiseksi kassan päivärahaa, mutta en kovin pitkään kai enää. Olen suunnitellut siis jättäytymistä TE-toimiston toimintojen ulkopuolelle lopullisesti. Omaisuus kaikkiaan on minulla jotain 250 000 euroa, jos mukaan luetaan velaton asunto ja kesämökki.

Äänestä
  • Kannattaa viivytellä tuosta kieltäytymisestä kaikin keinoin. Voi vaikka yhtenä päivänä käydä siellä kuntouttavassa työtoiminnassa jossa äkillinen päänsärky/mahakipu pakottaa lähtemään heti pois, sitten ei mene enää ja kenkää tulee vasta viikon päästä.
    Usean lain mukaan tuosta kuntouttavasta työtominnasta pitäisi tehdä valituskelpoinen päätös mutta ilmeisesti ei ole ikinä kenellekkään tehty. Sen sijaan pakotetaan tekemään "sopimus" jollaista mikään laki ei tunne.
    Lainkohdat:
    Suomen perustuslaki 2 luku 21§
    https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731#L2P21
    Laki kuntouttavasta työtoiminnasta 1 luku 4§ 3 mom
    https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2001/20010189#L1P4
    Laki sosiaalihuollon asiakkaan asemasta ja oikeuksista 2 luku 6§
    https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2000/20000812#L2P6

    Tuo perustuslain 21§ on sellainen jota virkanilkit rikkoo jatkuvasti koska jos asiaks valittaa niin "pataan" saattaa tulla. Samoin lain sosiaalihuollon asiakkaan asemasta ja oikeuksista 2 luku on todella hankala virkanilkeille kun se antaa asiakkkaaalle oikeuksia.

    1Äänestä

JOKAINEN SUOMESSA TARVITSEE TUKIA/AVUSTUKSIA

Hyvässä asemassa olevan on turha valittaa siitä, miten köyhät ja sairaat vievät valtion verorahoja. Jokainen meistä Suomessa asuvista on joskus saanut valtiolta avustuksia.

Jo syntymisesi sairaalassa ja opiskelusi koulussa on maksanut valtiolle. Me kaikki kuljemme verorahoin rakennetuilla kaduilla. Kun heität roskan maahan, valtio maksaa siivouksen. Kun poliisi pitää järjestystä yllä ja on turvanasi, valtio maksaa.

Me kaikki suomalaiset olemme kuin yksi suuri perhe. Meillä on omat taskurahamme, omat tulomme ja omat menomme, mutta meillä on myös perheen yhteiskäyttöön tarkoitetuttuja rahoja ja yhteisiä kuluja. Perheen yhteiseen käyttöön tarkoitetut rahat eivät jakaudu tasaisesti jokaiselle perheen jäsenelle, mutta jokainen saa kuitenkin niin paljon kuin on tarvetta.

1Äänestä

Muutama politiikko rampauttaa puoli Suomea, järjestää työttömille paskaiset olot saas nährä kauanko kansa jaksaa katsoa. Tervejärkinen ihminen tajuaa että tää 500 euron työmarkkinatukeen kajoaminen pitää loppua, ei tässä voi elää pelkällä pyhällä hengellä urpot!

1Äänestä

Työvelvoite kaikille ajattelu on tullut suosioon viime aikoina Suomessa. Ajatellaan, että työttömät ovat päässeet liian helpolla entisaikoina ja nyt annetaan sitä keppiä takautuvasti. Ainahan työmarkkinatuki perusmuodossaan on hyvin alhainen ollut, markka-aikana muistan sen joskus olleen 180 mk/kk, sekin taitaa olla nykyrahaan suhteutettuna melko hyvä, mitä se silloin oli. Kahvikupponen maksoi joskus markan baarissa ja pennilläkin sai irtokarkin ja oli 5:n pennit tikkarit.

Äänestä

Eletään vaikka piruttain .

Äänestä

Hitler osasi työllistää aikoinaan ja sama malli tarvittaisiin Suomeenkin. Työhaluttomille löytyisi sitten omat keinonsa miten heistä päästään eroon.

Äänestä

Ja sitten istut vankilassa loppu elämäsi.

Äänestä

Tämä oli erittäin hyvä aloitus ja sitä on kommentoitu myös hyvin. Mielestäni olemme samalla polulla kuin Stalinin ja Maon ja Hitlerin tyrannioissa. Joku kansanryhmä ensin syyllistetään, sitten tehdään epäihmiseksi mediassa, josta tavismassa kopioi ajatuksensa. Niinkuin nyt meitä työttömiä, tuota vihattua ryhmää kohdellaan syyllisinä asemaansa, velvollisena korvaamaan yhteiskunnalle aiheuttamansa inkvisition ja kyttäyksen tarpeen. Samaan aikaan meitä pilkataan juopoiksi luusereiksi, kouluttamattomiksi laiskureiksi, mieleltämme sairaiksi, rikollisiksi kansalta varastajiksi ja muuta sellaista.

Mikä on tavoite? Se saattaa olla yleisen mielipiteen valmistelua hyväksymään riemumielin työttömyyskorvausten lakkauttaminen tai entistä suuremmat leikkaukset siihen. En näe vielä kaasukammioita putkahtelevan Suomeen, mutta jollakin pakkotyöleirillä joku hirviöfirma voisi tienata mukavasti. Ja estäähän se ainakin jonkin verran tämän suuren kansanosan nousua vaatimaan kansalaisoikeuksiaan, jos heidät pidetään lukkojen takana ja jatkuvassa valvonnassa. Mielisairaaloihin he saattavat alkaa sulkea meitä myös, neukkulan tyyliin. Lääkefirmoille meitä voisi tukkumyydä lääkkeiden 'vapaaehtoisiksi' kokeilijoiksi. Kaiken tämän mahdollistaa yltiötottelevainen virkailijakunta, ja he myös voisivat tyssätä tyrannian, jos päättäisivät ryhtyä ihmisiksi.

Kirjoittaminen on vielä tässä vaiheessa puolustautumiskeinoni. Kirjojen polttaminen varmaan aloitetaan sekin aikanaan, ja sähkökirjojen julkaisuun ehkä aletaan vaatia lupa, Tai ei tarvita lupia eikä estoja, koska nykysysteemi ajaa saman asian: määritellään kirjan julkaisuut työtön kokoaikaiseksi yrittäjäksi ja katkaistaan hänen tukensa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


morkolla kirjoitti:

Palveluspakon paluu


Työvoimapolitiikka on viime vuosina muuttunut yhä enemmän työttömien tarkkailun ja rankaisemisen suuntaan. Lähtökohtana on, että jokainen työtön on laiska lusmu, joka lojuu kotisohvalla tukia nauttien. Hänet pitää ajaa sieltä ylös ja patistaa ihan mihin tahansa töihin, mieluiten ilman palkkaa. . Tätä sanotaan kauniisti aktivoimiseksi.

Tarkkailijana ja rankaisijana eli tuomarina ja pyövelinä toimii TE-toimisto, joka seuraa työttömän elämää herkeämättä. Hänelle soitetaan määräajoin ja tiedustellaan, onko työllistymissuunnitelmaa noudatettu pilkuntarkasti. Hänelle lähetetään työtarjouksiksi naamioituja listauksia avoimista työpaikoista ja velvoitetaan hakemaan niitä karenssin uhalla. Jos työtön lipeää piirunkaan verran suunnitelmasta tai jättää hakematta yhtäkään määrättyä paikkaa, niin häntä rangaistaan karenssilla. Karenssien määrä on jatkuvassa nousussa
Ei riitä, että suunnitelmaa on noudatettava ja jokaista määrättyä työpaikkaa haettava, vaan työssä on myös pysyttävä. Huonostikaan palkatusta työstä ei saa lähteä pois ilman lupaa. Ei varsinkaan silloin, jos tekee työtä täyttääkseen aktiivimallin edellytykset. Silloin ei vaihdeta työpaikkaa edes paremmin palkattuun ilman rangaistusta,
Työtön katsottiin irtolaiseksi ja passitettiin pakkotyölaitokseen tai kehruuhuoneeseen tuomittujen rikollisten joukkoon. Tämä tapahtui ilman oikeudenkäyntiä pelkällä hallinnollisella päätöksellä.
Palveluspakko palaa uudessa muodossa. Enää työtöntä ei viedä pakkotyölaitokseen, vaan häntä kiristetään toimeentulon menetyksellä. Sosiaaliturvan muuttuminen alipalkatuksi työvelvollisuudeksi tapahtuu vähitellen tehdyillä päätöksillä, sillä yhdellä rysäyksellä sitä ei koskaan hyväksyttäisi. Pyrkimys on kuitenkin näkynyt jo vuosia sille, joka on osannut katsoa. Nousukausien aikana työvoimapolitiikan koventamista on perusteltu uhkaavalla työvoimapulalla, ja laskukausien aikana vedotaan rahaan. Työttömien elättäminen nähdään liian kalliiksi. Tähän on helposti saatu mukaan työtä tekevä ja veroja maksava keskiluokka, jolle on hoettu työttömien laiskottelevan heidän verorahoillaan.

Heitä on höynäytetty kaikkein eniten. Todellisena tavoitteena on palkkojen polkeminen mahdollisimman alas, kuten huomaa vaikkapa jatkuvasta työvoimakustannusten suuruudesta toitottamisesta. Palkkojen alentamiseksi on ay-liike ensin ajettava alas, ja sitä varten on propagandaa suollettu vuosikausia. Juuri siihen pyritään jatkuvilla puheilla ay-liikkeen eliitistä, joka eläää leveästi jäsenmaksujen, verovapauden ja yleishyödyllisen liiketoiminnan turvin.

Kun työttömiä tulee koko ajan enemmän tekemään työt alipalkattuina osa-aika- ja pätkätöinä tai kokonaan palkattomina kokeilijoina, niin kohta ei enää tarvita vakituisia työntekijöitä.

Tavoitteena on mahdollisimman halpa työvoima, joka on sidottu huonosti palkattuun työhönsä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu