mites sen voisi heittää lyhyt rikisen potsin perään paljonko pitäs konetta nostaa ja miten vaikuttaa liukuun?
pitkärikinen yamaha
40hp
41273
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Wikipediasta poimittua tietoa
https://fi.wikipedia.org/wiki/Perämoottori
"Perämoottoreita valmistetaan eri pituisia eri käyttötarkoituksiin. Moottoreiden pituudet on vakioitu kolmeen eri peruspituuteen, ns. rikipituuteen. Rikipituus mitataan moottorin kiinnityskorvakkeen perälaudan yläreunaa vasten lepäävästä pinnasta potkurin yläpuolella olevaan ventilaationestolevyyn. Lyhytrikisen moottorin riki on 15 tuumaa (38 cm), pitkärikisen 20 tuumaa (51 cm) ja erikoispitkärikisen 25 tuumaa (64 cm) pitkä [4]. Oikea rikipituus vastaa veneen perälaudan korkeutta suhteessa veneen pohjan virtaukseen. Veneen suunnittelija/valmistaja määrittelee sopivan moottoripituuden. Väärän pituista moottoria käytettäessä moottorin potkuri ja runko asettuvat veteen suunnitellusta poikkeavalla tavalla aiheuttaen ylimääräistä polttoaineen kulutusta ja/tai epävakaata ajokäyttäytymistä."
Eli perälautaa pitäisi korottaa 16 cm (51cm - 38cm = 16 cm).
Korotusosa veneen valmistusmateriaalin, tekijän taidon ja tilanteen mukaan. Vahvaa vesivaneria, alumiinia, ruostumatonta terästä, lujitemuovia tms. materiaalia. Kiinnitys vahvasti ja kestävästi.
Ei vaikuta veneen liukuominaisuuksiin mainittavasti.
Ojalan laskuopin mukaan 51 cm - 38cm = 13cm.
Saat nostettua pitkärikisen moottorin lyhkäseen perälautaan esim. ns. setback telineen avulla. Koska en voi laittaa linkkiä aiheeseen niin katso mun julkinen profiili.
Kuiva kyllästetty pattinki syrjälleen perälaudan päälle mitaksi, ympäristön hionta lasikuitupintaan asti, pattingin ruuvaus esim 8x180 ruuveilla perälautaan päältä ja sivuilta, sikaa alle ennen ruuvausta. Kuidutus reunat ja sivut esim 4x300g matolla, ja kuidutus yli 4x300g matolla, hionta ja epoksi tai toppari päälle ja uusi vaneri perälaudan ulkopuolelle. Koneen asennus -10- 25mm tapauksesta riippuen pohjan tason kanssa, ei vaikuta muuhun kuin siihen että vene ei ota niin helpolla vettä perälaudan yli kaukaloon, niin, muista kaukalon tyhjennysreikä. Päivän homma kuivumisineen.