Hei suositelkaapas näin uudelle matkailuvaunuilijalle siistejä ja rauhallisia leirintäalueita. Toivomme laajaa ja kohtuu tasaista aluetta hienolla uimarannalla. Olisi kiva saada myös sijoittaa vaunu niin että naapurit eivät ole heti vieressä. Pesu- ja wc tilat siistit. Plussaa olisi jos vaunun saisi lähelle järveä ja että respasta saisi jotain purtavaa/ruokaa ja juomaa.
Hyvä leirintäalue suomessa
14
430
Vastaukset
- Salihowi
Yleistä leirintäaluetta vai Sfc aluetta? Jos Sfc aluetta etsit niin Hakaranranta Valkeakoskella on kaunis hiekkaranta ja vaunun saa tosi lähelle järveä. Jos taas yleistä aluetta etsit niin Ruokkeen Lomakylä Kesälahdessa ja Papinniemen matkailuvaunualue Uukunniemellä.
- Anonyymi
Nämä jälkimmäiset ovat erittäin siistejä paikkoja ja Suomen puhtaimmat vedet ja hyvät uimarannat. Keski-karjala on muutenkin aurinkoisimpiä seutuja Suomessa, suosittelen.
- Vaadit-liikoja
Missään Suomen leirintäalueella ei toteudu sinun kaikki toivomuksesi. Uimaranta löytyy suurimmalta osalta alueista, mutta ne ovatkin sitten yleensä epäsiistejä ja rauhattomia alueita.
- bloody-neighbour
Joo, on liikaa vaadittu. Naapuri on aina lähellä ja saniteettitilat sotkuiset. Toinen tykkää äidistä ja toinen marjapuurosta. Etsivä saattaa lopulta löytää, eli ei muuta kuin kantapään kautta onneen. Siinä piilee osa reissaamisen ja leireilyn viehätyksestä.
- Pihapatio
Keskisen kyläkaupan matkailuvaunu alue sopii aloittajan mieltymyksiin hyvin. Alue on tasainen ja laaja sekä uimaranta (lampi) on alueella. Vaunupaikat ovat looseja joten aivan vierivieressä eivät ole ja ruokaa sekä juomaa saa kyläkaupasta josta löytyy myös Alko.
- Laitapuolencaravaanari
Odotan aloittajalta vastausta että hakeeko hän Sfc vai tavallista lerintäaluetta. Ei ole kohtelista pidätellä vastausta kun sitä on sinulta kysytty jo reilu viikko sitten.
- Anonyymi
Mitä eroa noilla on?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä eroa noilla on?
Kaupallisella alueella (500 kpl) laskutetaan päivämaksun lisäksi myös muista palveluista sekä harrastusvälineistä erikseen. Siellä on myös palkattua henkilökuntaa.
SFC-aluetta ylläpitää paikallinen yhdistys talkooperiaatteella ja siellä päivämaksuun sisältyy mm. saunominen, veneet ja ehkä joitakin harrastusvälineitä. = halpaa .
- Anonyymi
Onkos siellä Mathildedalin lähellä paikkaa asuntoautolle missä sähköliittymä pariksi vrk 10/ 8-19--12/8-19 ?
- Anonyymi
Noin yleisellä tasolla voi sanoa, että monia leirintäalueita on pidetty jo vuosikymmeniä velko vähäisin kunnostustoimin, mikä sitten näkyy tilojen tasossa.
Sen sijaan monessa lomakylässä sen leirintä on myös paremmassa kunnossa.
Suosinkin juuri tämän seikan perusteella Itäisen Suomen siistejä alueita. - Anonyymi
Kesällä kannattaa mennä sinne puhtaan Puruveden tai Pyhäjärven rantaan. Seudulta löytyy lomakylä sekä lukuisia leirintäalueita, mistä on hyvä valita.
- Anonyymi
Hossa Karhunkainalo.Siisti metsäinen alue . hyvät huolto ja saunatilat.Myös varaussauna mahdollisuus.Ravintola vieressä ja Öllörin uinti-/sukellus ranta alueella.Hienot kalastus ja retkeily mahdollisuudet.
- Anonyymi
Se on totta että monet mainoskuvat leirintäalueista on otettu 20 vuotta sitten.
Paikat ovat sen jälkeen päässeet jonkin verran ränsistymään.
Lehdissä suuresti mainostetut ökyalueet ovat myös epäsiistejä ja meluisia
kun siellä riehuu tuhat ihmistä koko päivän, Vessat ja suihkut hiekkaisia.
Olen oppinut valitsemaan sellaiseia 50-100 paikkaisia rauhallisia alueita,
missä on tarpeelliset peruspalvelut ja sosiaalitilat pysyvät siisteinä koko päivän.
Lomakylät ovat jonkin verran tasokkaampia paikkoja kuin leirintäalueet
ainakin huoltotilojen osalta ja asiakaskuntakin on siistimpää.
Suosittelen lämpimästi loman viettoon esim. Kesälahden aluetta, missä on isoja puhtaita järviä sekä siistejä alueita ja karjalaista vieraanvaraisuutta.- Anonyymi
Olen havainnoista samaa mieltä. Siistit alueet ovat ihan muita kun nuo 5* alueet.
Jos haluaa viettää lomansa hirveässä tungoksessa niin voi mennä jättialueelle,
mutta jos haluaa levätä ja rentoutua, niin suositan kohtuukokoisia alueita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3168095Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne976309Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1743651Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee382346- 662260
- 392153
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san222136Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1962004- 831867
- 481575