Voi helle watti sentään. Sitähän ollaan syksyn rappurallilla jo. Mihin se kesä (kiireinen) meni? No, lomani aloitan huomenna ja sille en ole laittanut eräpäivää.
Onks nyt jo elokuu
17
388
Vastaukset
- Bengalitikku
Tämä on merkillinen kuukausi, koska olen kohta syntynyt.
Muistaakseni Eppu myös.
Silloinkin oli sunnuntai ja aurinkoa - itse en ihan tuosta muista.
Harmi. Olisi mielenkiintoista, jos voisi het aloittaa muistamisen, kun pulpahtaa maailmaan.
Tapahtuuko vastasyntyneen muistinlaajennus vähitellen."Tapahtuuko vastasyntyneen muistinlaajennus vähitellen."
Tästä olisi tehtävä uusi aloitus, vai muutetaanko tämä siksi pohdinnaksi?
Heititpä pahan kysymyksen? Olisit vain kysynyt sitä, että tuleeko se sielu silloin ihmiseen, kun hän ensihengen vetäisee tähän maailmaan ja mistä se silloin tulee?
Oudolta tuntuu kaikki tuo ajatus, että olisime joitain entisiä "sieluja" ja mistä ne löytää meihin? No en usko tuollaiseen.- Bengalitikku
No, mä ehkä ajattelin vähän raadollisemmin.
Muistikuvani kaikki eivät ole varsin sielukkaita.
Nämä on mielestäni kaksi eri asiaa.
Sielusta en uskalla sanoa yhtikäs mitään.
Muistista vain. Tällä iällä, kun sinne on tallentanut kaikenlaista,
jokin pikkupikkulaajennus olisi hyvä.
Jonkun pitäisi rapsuttaa aivokuortain.
- hompsantuusa_
Ihanaa, kun on elokuu. Tämä tietää sitä ettei tarvitse olla ylialtiivinen kesän rientoihin ja varsinkin tämä kesä on aiheuttanut pakonomaista osallistumista, kun ei olisi jaksanut.
Ah, liìkuntaharrastukset, käsityöt, elokuvat jne. Ja ne viileät iltakävelyt :) Elokuu ja vesisadetta tiedossa. Kyllä kelpaa!
- Huhhellettä
Ei näillänäkymillä , ihanaa kalsareissa istuskella :D
- Kesä-ei-ole-ohi
Vuosien perinne, aina näin elokuussakin lähden taas maalaismaisemiin, niin harvoin on sää pettänyt. Ei jatkuvaa sadetta, ei jatkuvaa kylmyyttä, vaan kaikkea kesän säätä vuorotellen, jopa niitä helteitä.
Ensi kesänä, kun on satanut, myrskynnyt, ollut koleaa ym ja tavallista, kaihoten muistelen vuoden 2018 kesää. Jos terveenä ja vielä elossa olen
- kaiholla
Älä muuta viserrä, hihhih
- Kesä-saa-tulla2019
Joka vanhoja muistelee, sitä esterin peeceellä päin naamaa.
- Jatkuu-tänään
Eilenkin. Kuvaannollisesti. Sää räjäytti pankin, eri puolella suomea. Ukkosta, salamaa, myräkkää.
Jopa kuolleita. Mikä ikävä sivuvaikutus, kuolla salaman iskuun tai liian hauduttavaan ilmastoon. onneksi minun kesäni ei (kuten ei muutamat muutkaan viimeisimmät kesät) ole ollut kiireinen. on rauhassa saanut kesästä nauttia, mitä nyt helteistä on kärsitty, mutta niistä olisi kärsitty vaikka olisi ollut kiireistäkin. nyt laskeudun elokuun armaaseen syliin ja otan syksyn vastaan levollisella mielellä turhia murheita tuntematta. vaan vielä on kesää jäljellä, nautitaan siitä............
- Eiolepakkasta
Ei huolta ei hätää. Oma kesäni alkaa toukokuun eka ja loppuu syyskuun vika, siis melkein puolet vuodesta niin ei tartte olla aina ja kaiken aikaa vinkumassa ja valittamassa että nyt se jo loppuu.
- Kesä.on.pitkä.ei.pätkä
Niin. Miksi ihmiset ei osaa viettää täysimittaista kesää 1.5 - 30.9 vaan elävät pätkissä?
Tekee inventaarion vaikka lokakuun eka, millainen mennyt 5 kk on ollut.
Hyvät päivät, huonot päivät, varmat päivät etc. - Aikalentäätartuhetkiin
En itsekään päivistä mitään inventaariota tee, mutta jossain kohtaa elämässä alkoi sapettaa tarpeeksi perussuomalainen molliasenne kaikkiin sellaisiinkin asioihin ja aiheisiin, joille ei kukaan mitään voi. Kuten esim. säät ja vuodenajat, ne ovat mitä ovat ja niitten kanssa mennään etiäpäin koko ajan napisematta, koska napina on turhaa ja tyhmää eikä helpota pätkääkään. Ei säätä eikä varsinkaan omaa olotilaa.
Aikalentäätartuhetkiin kirjoitti:
En itsekään päivistä mitään inventaariota tee, mutta jossain kohtaa elämässä alkoi sapettaa tarpeeksi perussuomalainen molliasenne kaikkiin sellaisiinkin asioihin ja aiheisiin, joille ei kukaan mitään voi. Kuten esim. säät ja vuodenajat, ne ovat mitä ovat ja niitten kanssa mennään etiäpäin koko ajan napisematta, koska napina on turhaa ja tyhmää eikä helpota pätkääkään. Ei säätä eikä varsinkaan omaa olotilaa.
sama juttu, jos ei muita murheita ole kuin asiat joihin ei itse voi vaikuttaa, ei ole murheita lainkaan..............
- Toukokuutar
Yeap, kiwa kun on hengenheimolaisia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1224740Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa43354Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1263170Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss252593Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu602290Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy181759Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo91364Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?
Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut91233Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1171225Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky41008