Stadissa vuokralla vai omistus?

miksiomistus

Stadissa hinnat ovat korkeat ja monella ei ole mahdollisuutta omistusasuntoon "hienolla alueella". Mutta vuokrallahan voi asua vaikka eirassa tai kaivopuistossa. Eli vuokra-asuminen mahdollistaa asumisen missä haluaa. Joten vuokra-asuminen on myös halvempaa, ei tarvitse eikä kannata ostaa 800 000€ kämppää vaan maksaa siitä kuukausittain vuokran enempää ei tarvitse murehtia. Mitä mieltä olette tällaisesta?

2

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lyhyt_näkö

      800 000 euron kämpässä ei kyllä ole kovin "halpa" vuokra....eikä liioin Eirassa tai Kaivopuistossa, vai puhutko nyt kokemuksesta? Ja halpa verrattuna mihin? Luulenpa että itsellesi nyt yrität uskotella jotakin ällistyttävää.

      Osta (tai leikittele samaan tapaan ajatuksilla) se 800 000 euron kämppä pistääksesi se suoraan vuokralle ja kehittele sitä ajatusta. Et varmaan päästä "halvalla" tai alle kulujen ja niin ei kukaan. Varsinkaan hiton stadissa missä kaikki menee mihin hintaan vaan pyytää.

      • Helsingissä_ehkä

        Helsingissä nimenomaan on halvat vuokrat verrattuna asuntojen hintoihin. Tai siis oikeammin sanottuna hinnat ovat aivan hirvittävän kalliit mutta vuokrat vain kalliit. Luksusasunnon ostaminen sijoitusasunnoksi ei kannata ainakaan pelkän vuokran toivossa, sillä pääomalle ei siitä saa kuin parin prosentin tuottoa. Kannattavuus riippuu hintakehityksestä.

        Sen sijaan vuokralla asuminen tuollaisella parin prosentin hinnalla saattaa jopa kannattaa. Miljoonaa lähestyvälle summalle saa tuottoa muualtakin kuin seinistä ja ehkäpä paremminkin. Mutta kyllä sitä pitää saadakin, jotta on varaa roiskaista vuokraisännälle joku 30 donaa vuodessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      106
      2679
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      113
      2004
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      69
      1596
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      28
      1294
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      25
      1139
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      85
      1044
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      53
      1042
    8. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      96
      1034
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      127
      1032
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      363
      970
    Aihe