Lesken oikeus periä kuolleen puolison

kumminkaimanvävy

Siis henkilö on leski. Onko hänellä oikeus periä kuolleen puolisonsa tulevaa perintöä.
Siis tämä kuollut henkilö saa perintöä kaukaiselta sukulaiselta-niin meneekö se leskelle?

16

702

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huhhellettä

      Kuollut ei peri, mutta on toki voinut jo kuollessaan olla perinyt jotain ja on jakamattoman kuolinpesän osakas. Tuon jo eläessä perityn osuuden voi saada leskikin.

    • Yhrääjä

      Kuten edellä, kuollut ei voi periä mitään. Jos kuolleella on elossa olevia rintaperillisiä, niin he saisivat perinnön kuolleen vanhempansa sijaan, mutta leski ei saa.

      • Lawetorder

        Yhrääjä nyhrää ihan oikein, leski ei peri kuollutta, kuin ainoastaan testamentin avulla tai sitten jos on kyse lapsettomasta avioparista, mutta sitten jos vainajalla on ollut sisaria ja on elossa, niin tällöin saa ne sisaret ja jos sisar on kuollut, mutta hänellä on rintaperillisiä, niin saa nuo rintaperilliset mitä olisi heidän edesmennyt isä/äiti saanut, mutta jos taas on, edesmenneellä jolla ei rintaperillisiä, hänen vanhempansa elossa, niin he perivät edesmenneen ja leski saa vain avio-oikeuden perusteella puolet jäämistöstä, jos hän vaatii jakoa, muutoin vainajan jäämistö jää lesken hallintaan, muttei omistukseen ja samoin on asia jos joku, jolla oikeus periä edesmennyt, niin jakoa vaatii.

        "3 luku
        Puolison perintöoikeudesta ja oikeudesta hallita jäämistöä (25.2.1983/209)
        1 §

        Jos perittävä oli naimisissa eikä häneltä ole jäänyt rintaperillistä, menee jäämistö eloonjääneelle puolisolle.

        Milloin eloonjääneen puolison kuollessa ensiksi kuolleen puolison isä, äiti, veli tai sisar tahi veljen tai sisaren jälkeläinen on elossa, saavat ne heistä, joilla silloin lähinnä on oikeus periä ensiksi kuollut puoliso, puolet eloonjääneen puolison pesästä, mikäli jäljempänä tässä luvussa ei toisin säädetä. Älköön eloonjäänyt puoliso testamentilla määrätkö siitä, mitä siten on tuleva ensiksi kuolleen perillisille.

        Jos viimeksi kuolleelta puolisolta ei jäänyt perillistä, saavat hänen osuutensa ensiksi kuolleen puolison 2 momentissa tarkoitetut perilliset. (25.2.1983/209)"


    • JudgeDredd

      mutta jos taas on, edesmenneellä jolla ei rintaperillisiä, hänen vanhempansa elossa, niin he perivät edesmenneen ja leski saa vain avio-oikeuden perusteella puolet jäämistöstä,

      Mitäköhän se lawetti taas höpöttää?

      Leski perii aviopuolisonsa jos kuolleella ei ole rintaperillisiä,jos kuolleen aviopuolison vanhemmat ovat elossa niin he eivät peri mitään.

    • JudgeDredd

      Topicin tapauksessa ensin kyllä pitää selvittää että kuka on jättänyt perintöä ja onko perintö testamentattu vai normaali perintösaanto.

      Sitten pitäs tietää että onko kuolleella aviopuolisolla lapsia.
      Vielä lisäksi olisi syytä tietää että oliko kuollut aviopuoliso elossa sinä hetkenä kun tämä perinnönjättäjä kuoli.

      Lawetin postaus on hieman sekava,meni multa jauhot pussiin ensilukemalta.
      Lawetti ei nyt ymmärrä että jos edesmennyt puoliso on saanut testamentilla perintöä niin asiat ei välttämättä mene ihan noin kun on kirjoitettu.

      • Lawetorder

        Mene nyt jo RUDGELÖPS ruikkuhousuines muualle sekoilee.

        Perimysjärjestys: Kuka perii ja kenet?
        Kuka perii ja kenet?

        Lakimääräinen perimysjärjestys rakentuu verisukulaisuuden osoittaman läheisyyden varaan. Lähinnä saavat perinnön rintaperilliset ja kukin lapsista saa yhtä suuren suhteellisen osan perinnöstä. Milloin joku lapsista on kuollut, tulevat kuolleen lapsen jälkeläiset hänen osuuttaan jakamaan. Jos perittävä oli naimisissa eikä häneltä ole jäänyt rintaperillistä, menee jäämistö eloonjääneelle puolisolle. Myös rekisteröidyssä parisuhteessa eläneet rinnastetaan laissa aviopuolisoihin. Lisäksi on syytä mainita, ettei avopuolisolla ole lain mukaan oikeutta perintöön. Perittävä on tietysti voinut määrätä jäämistöstä avopuolison hyväksi testamentilla.

        ----->Jollei perittävältä ole jäänyt aviopuolisoa tai rintaperillistä, saavat hänen isänsä ja äitinsä kumpainenkin puolet perinnöstä<------.

        ELI TÄSSÄ TAPAUKSESSA on aviovaimo ja hän saa puolet, mutta se perintö joka olisi tullut edesmenneelle ja jollei ole rintaperillisiä, MUTTA JOS ON VANHEMMAT; SAMA KUMPI ELOSSA, NIIN TUO PERINTÖ KYLLÄ MENEE TASANTARKKAAN ELOSSA OLEVILLE VANHEMMILLE.

        Lue tarkkaan rudgelöysäthousussa: avioliittolaista: " 35 §

        Kumpaisellakin puolisolla on avio-oikeus toisen omaisuuteen. Sen nojalla saavat omaisuuden osituksessa eloonjäänyt puoliso ja ---->kuolleen puolison -->perilliset<----- taikka kumpikin puoliso puolet puolisoiden omaisuuden säästöstä, sen mukaan kuin IV osassa tarkemmin säädetään."

        Tuossa ei sanota ketä perilliset ja ne on lähinnä rintaperilliset ja jos ei ole, niin niiden sijaan tulijat, ja jollei ole sisaria, niin menee vanhemmille eli periaatteella lapsi perii vanhempansa, vanhemmat perii lapsensa.

        Et sitte ole sattunut katsoon metsolat sarjaa? Erkin vaimo kuoli, lapsi syntyi kuitenkin, kuoli tunnin äitinsä jälkeen, omaisuus menikin erkille, eikä vaimon veljelle.


    • JudgeDredd

      ELI TÄSSÄ TAPAUKSESSA on aviovaimo ja hän saa puolet, mutta se perintö joka olisi tullut edesmenneelle ja jollei ole rintaperillisiä, MUTTA JOS ON VANHEMMAT; SAMA KUMPI ELOSSA, NIIN TUO PERINTÖ KYLLÄ MENEE TASANTARKKAAN ELOSSA OLEVILLE VANHEMMILLE.

      Lawettti sentään,kuten sanoin niin ensin pitää tietää että kuka on jättänyt perintöä ja millä keinolla,testamentilla vai normaalisti...ja oliko kuollut aviopuoliso elossa kun perinnönjättäjä kuoli.plus se että oliko lapsia vai ei.

      Jos kaukainen sukulainen niin ota huomioon että jos se onkin vaikkapa serkku joka on jättänyt testamentilla,eipähän enää sijaantulot ole mahdollista

      • Lawetorder

        On olemassa nimike, emähölmö, mutta nyt on pakko jo kirjoittaa, että isoemähölmö ruikkuperselöps.

        Vai serkulle sinä laittelet sijaantulijoita, HUUOOOH.

        Se kuka on perinnönjättäjä, ei ole sijaantulolla merkitystä, vaan perinnönsaajan sijaantulija.

        Se on sama, onko testamentilla perintöä jättävä kumminkaimanserkunveli vaiko naapuri, mutta testamentilla perintöä saavan sijaantulija voi olla verisukulainen, eli äiti/isä/oma lapsi tai edesmenneen sisaret tai heidän lapsensa.

        Lukisit edes kerrankin aloituskysymyksen, ettet heti menisi hakoteille, siis " kumminkaimanvävy

        3.8.2018 10:58
        Siis henkilö on leski. Onko hänellä oikeus periä kuolleen puolisonsa tulevaa perintöä.
        Siis tämä kuollut henkilö saa perintöä kaukaiselta sukulaiselta-niin meneekö se leskelle?"

        Kysymyksestä jo ilmenee, että tuo perintöä saava on siis kuollut ennemmin kuin perintöäjättävä kaukainen sukulainen, eli tässä kysyy jo edesmenneen leski, jolle on tullut tieto, että hänen edesmennyt puolisonsa on saamassa perintöä ja nyt aprikoi, saako hän tuon perinnön vaiko kuka.

        Perintökaari, ei anna yksiselitteistä vastausta, mutta avioliittolaki antaa tähäntapaan: "103 b § (16.4.1987/411)

        Ositusta voidaan sovitella, jos ositus muutoin johtaisi kohtuuttomaan lopputulokseen taikka siihen, että toinen puoliso saisi perusteettomasti taloudellista etua. Osituksen sovittelua harkittaessa on otettava erityisesti huomioon avioliiton kestoaika, puolisoiden toiminta yhteisen talouden hyväksi ja omaisuuden kartuttamiseksi ja säilyttämiseksi sekä muut näihin verrattavat puolisoiden taloutta koskevat seikat.

        Ositusta soviteltaessa voidaan määrätä:

        1) että puoliso ei saa avio- oikeuden nojalla toisen puolison omaisuutta taikka että sanottua oikeutta rajoitetaan;

        2) -----> että tietty omaisuus, jonka puoliso on ansainnut tai saanut puolisoiden asuessa erillään tai joka puolisolla on ollut avioliittoon mentäessä taikka jonka puoliso on saanut avioliiton aikana perintönä <------, lahjana ---->tai testamentin nojalla<----, on omaisuuden osituksessa kokonaan tai osaksi oleva omaisuutta, johon toisella puolisolla ----->ei ole avio-oikeutta<-----;

        3) että omaisuus, johon toisella puolisolla ei avioehtosopimuksen nojalla ole avio- oikeutta, on omaisuuden osituksessa kokonaan tai osaksi oleva omaisuutta, johon toisella puolisolla on avio-oikeus.

        Osituksen sovittelua koskeva vaatimus voidaan tehdä joko osituksessa tai osituksen jälkeen. Kun sovitteluvaatimus tehdään osituksen jälkeen, on noudatettava, mitä osituksen moitteesta ja osituksen pätemättömäksi julistamisesta on voimassa."

        Eli siis edesmenneelle tuleva perintö menee joko hänen lapsille (jos on), hänen vanhemmilleen tai edesmenneen sisaruksille, heidän lapsilleen jollei sisaruksia ole elossa.

        Eikö ole yksinkertaista, 'rakas' ruikkuperse?


    • JudgeDredd

      Lawetti on taas tuttuun tapaansa ihan hukassa, sijaantulijoina testamentilla on 2 määräystä jotka pitää täyttyä,.. 1. Pitää olla testamentin tekijän sukulainen, ylempi kuin serkku ja 2. Pitää olla testamentin saajan perillinen, eli lapsi tai lapsenlapsi. Jos kyseessä kaukainen sukulainen, vaikkapa serkku joka jättää testamentilla kuolleelle aviopuolisolle(serkku) niin silloin sijaantuloa testamentilla ei ole vaikka tällä olisikin lapsia elossa. Voipi olla että pahimmassa tapauksessa valtio korjaa perinnön.

      • Lawetorder

        Sulla se ei mene millään järkeen, että testamenttimääräykset perintökaaressa ei edellytä sukulaisuutta testamentatakseen omaisuutta, vaan se edellyttää jos testamentin saaja on kuollut, mutta ottaako se huomioon testamentin tekijän viimeisen tahdon ja toisaalta tuo 6§ on ristiriidassa oikeudesta tehdä testamenttioikeus perintöön kenelle vaan.

        Lisäksi, oletko ottanut selvää kuinka kaukainen sukulainen on kyseessä, kaukainenhan voi tarkoittaa sisarta joka asuu ulkomailla, tai enoa joka asuu kaukana???

        Sitten kun kirjoitetaan esim. ei niin läheinen sukulainen, voi tarkoittaa kahta asiaa, on sukua muttei läheinen, tai sitten että, ei ole eno tai täti/vastaava vaan on heidän puoleltaan sukua, niin tällöin voi olla serkku

        Idiootti, ota nyt huomioon kaikki asiat ja lue aina kysymys YMMÄRTÄEN.


    • JudgeDredd

      Lawetti on pihalla kuin lumiukko, testamentin sijaantulo on auttamatta ihan hakusessa. Googlaa ny hyvä mies testamentin sijaantulo. Topicin tapauksessa ratkaisevaa on se että kuka on jättänyt perintöä ja millä tavalla. Sä jauhat jostain osituksesta millä ei oo mitää tekemistä asian kannalta.

      Jos kuolleelle aviopuolisolle jätettiin testamentilla jotain niin sijaantulo edellyttää niitä kahta asiaa mitä mainitsin.

      • Lawetordee

        Sinähän se tässä kouhkaat ripulihousu, oletko edes ottanut selvää sukuasteesta joka testamentin tehnyt? ET OLE, niin miksi tuot taas kiven järven pohjasta ja selität siitä, kun on puhe järvestä.

        Oletko selvittänyt onko rintaperillisiä? ET OLE.

        Mitä leski kysyi?

        Älä lähde vessaan jos on on ruikku housuissas.


    • Kermadec

      Mitä ihmettä te meuhkaatte. Aloittajan kysymys oli, periikö leski perintöä joka olisi tullut hänen kuolleelle puolisolleen, ja siihen on aivan yksiselitteinen vastaus, EI PERI. Ja sitäpaitsi puoliso ei kyllä voi olla koskaan testamentin sijaantuloperillinenkään.

    • Kokenutkin

      Leski ei peri lainkaan kuollutta pulisoaan , hän saa käyttö ja hallintaoikeudella käyttää perintöä kun pariskunnalla ei ollut lapsia . Leski voi tehdä pesän osituksen ja näin maksaa kuolleen puolisonsa osituksen tuottaman osuuden , se on perintö pesästä .

    • Niilo65

      Siis henkilö on leski. Onko hänellä oikeus periä kuolleen puolisonsa tulevaa perintöä.
      Siis tämä kuollut henkilö saa perintöä kaukaiselta sukulaiselta-niin meneekö se leskelle?--------------------

      Jos kuollut aviopuoliso oli elossa kun kaukainen sukulainen kuoli ja jos kaukaisella sukulaisella ei ollut rintaperillisiä ja kaukainen sukulainen on jättänyt testamentilla koko omaisuuden nyt kuolleelle aviopuolisolle ja kuolleella aviopuolisolla ei ole lapsia niin silloin leski perii kokonaisuudessaan kaiken.

      Jos kuollut aviopuoliso oli kuollut ennen kaukaista sukulaista niin silloin leski ei peri tätä kaukaista sukulaista ellei sitten omaisuus ollut jätetty testamentilla ja testamentissa on toissijaismääräys lesken hyväksi.

      Asiassa nyt pitäisi ottaa selvää että kuka tämä kaukainen sukulainen oli ja mikä hänen suhteensa oli kuolleeseen aviopuolisoon,samoin olisi hyvä tietää että jättikö tämä kaukainen sukulainen omaisuutensa testamentilla kuolleelle aviopuolisolle.Sitten lopuksi olisi hyvä tietää että oliko kuolleella aviopuolisolla lapsia tai muita sukulaisia elossa.

      • Lawetorder

        Ensiksi, ei ollut elossa kun se ameeriika serkku salomaa kuoli. ilmenee jo kysymyksestä "Siis tämä kuollut henkilö saa perintöä kaukaiselta sukulaiselta", kuollut ei voi periä, eli oli jo kuollut kun tieto perimisestä tuli, mutta kyse myöskin se, mistä maasta perintö on tulossa, koska tässä toimitaan sen maan lakien mukaan, ei suomen perintökaaren, paitsi onhan sinne tupattu lisänä kansainvälisyyttä loppuun.

        Kukahan näitä kompia tänne heittelee??


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7492
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2916
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1766
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      130
      1134
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe