Pääjohtaja itkee. Teräksen laatu ala-arvoista säästösyistä. Noloa ja ostajia petetty raskaasti.
Kobe Steel Toyota
RostRostRost
21251
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Sellaista se on. Ne nykyautot....
No koskee lähinnä riisareita. Osta länsimainen auto ja ei ruostu vastaavasti.
Uudeen toyotan oven sisäpellissä luki "Tokio Silli&Salaad".
Aikoinaan myös ooppelin ongelma kun tinkivät liikaa.
Se on sitä laatua mitä japanilainen haluaa myydä.
Niin, vaikkei noissa brittitojotissa mitään japsia ole muuta kuin keulamerkki. Moottorit ja vaihteistot polakeilta ja sähköt kuuluisaa englantilaista alkuperää. Jarrut taitaa olla Boschilta.
Ja ne "lujuusteräkset" Kobe Steeliltä. Ei hääviä noilla ainesosilla.
Upeaa yksinajattelua ääneen ilman aivoja!
Onkohan osssss vaihtanut "leiriä"?
Milloinkas se teräslaatu vaihtuu kelpopeltiin ? Meinaan, pitäis auto vaihtaa.
Toyotaan ei nyt ainakaan kannata vaihtaa, sillä siellä tehdään taas säästötoimia uusien seitsemän johtajan toimesta. Ruosteenestokäsittelyt jätettiin jo kauan sitten pois ja kaikessa on säästetty muutenkin ja se tietää ettei ne tule tulevien säästöjen ansiosta paranemaan. Viimeiset kymmenen vuotta on ollut jyrkkää alamäkeä laadun kanssa.
No nii...tässä sitä saksalaista insinöörinäytettä ja laatua audi merkkisen muodossa.
https://youtu.be/nnzgBbbRTbU
"Viimeiset kymmenen vuotta on ollut jyrkkää alamäkeä laadun kanssa."
Volkkaristako nyt kirjoittelet? Kaikki mahtuu kymmeneen vuoteen, kuten surkeat Tsi-ketjujakopäät, tolkuton öljynsyönti, Siemensin sekundasuuttimet ja nyt tuoreimpina suunnitelmallinen huijaus ja nippusideturvavyöt. Eikä tarvitse arvuutella ja ennustaa kristallipallosta mitään kun kaikki on todettua historiaa.
Miten tuo liittyy "keskustele Toyotasta" -palstalle? Vaikeaa on tojotistien keskustelu Toyotasta.
Mistäs päättelet, että on tojotistien keskustelua? Konsernilaisethan ne toyotapalstalla käyvät lohtua etsimässä niinkuin jokainen täyspäinen jo voi aloituksesta todeta. Volkkareissahan ne ongelmat asuvat kun maailman menoa on seurannut, eikä loppua ole edes näkyvissä. Ei ole volkkarimyyjänkään elämä helppoa kun Toyota näyttää, mistä kana pissii, kerran kuussa .
Volkkarin paskuus ei nosta Toydaa.
Kobe strel on siis alihankkija ja käryn jälkeen on tehty jo kunnon tavaraa, niistä huonommista osistakaan ei ole yksikään hajonnut.
Ai ei ole Toyota ruostunut hetkessä ja ollut pehmeä korinen muutenkin?? Vai on pelti nyt parempaa, sen kun näkisi.
-09 Avensiksessani sorateillä mentäessä pöly leijaili auton sisällä, kun kori oli niin notkea. Nykyisessä Mondeossa ei vastaavaa oiretta esiinny samoilla mökkiteillä.
Japanilainen teräsyhtiöjätti Kobe Steel kertoo, että yhtiöstä on ulkopuolisen työryhmän tutkinnan perusteella löytynyt merkkejä uusista tuotedataväärennöksistä. Yhtiö jäi viime vuonna kiinni siitä, että se oli toimittanut sadoille asiakkailleen kuparia ja alumiinia, joiden tuotedata oli väärennetty kuvaamaan todellista parempaa laatua.
Yhtiön mukaan laatuväärennöksistä on merkkejä yhtiöstä lähes 50 vuoden ajalta. Jo aiemmin oli tiedossa, että huijaukset ovat jatkuneet vuosia 112-vuotiaassa yrityksessä.
Yhtiö kuuluu Japanin suurimpiin teräsyhtiöihin, ja se toimittaa materiaalejaan tuotevalmistajille ympäri maailmaa. Viime syksynä paljastui, että noin 500:lle Kobe Steelin asiakkaalle on toimitettu vääränlaatuista kupari- ja alumiinituotteita. Nyt määrä on yhtiön mukaan tarkentunut 605 asiakkaasseen, joista 222 sijaitsee Japanin ulkopuolella.
Tämä lienee yksi syy ruostumiseen.