Taas vuotaa linuksreititin!

Satojatuhansia linuksreitittimiä orjuutettu – louhivat rahaa rikollisille!

https://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/satojatuhansia-reitittimia-orjuutettu-louhivat-rahaa-rikollisille-6734895

Tällaisia ovat siis linukspohjaiset reitittimet, jotka tulevat halvaksi valmistaa:
https://metis.fi/fi/verkot/mikrotik-fi/
9234
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kyllä on Windows-käyttäjällä ikävää kun kone louhii ja vielä reititinkin.

Äänestä
  • Ei ei, luit väärin. Linukshan se on, josta siinä kerrotaan ja vieläpä linkitysten kanssa!

    Äänestä

Eiköhän se vaan kari olekin kädetön ja osaamaton, kun linuks-reitittimet vuotaa.
Näinhän se tuhannen-palstan linukshihhuli aina väittää.

Äänestä

Kari vain käy vähän kovemmilla kierroksilla näin helteillä kuten olette kuluvana kesänä varmasti huomanneet! Tahtii hiipuu kyllä säiden viiletessä joten malttia, malttia..

Äänestä
  • Saattaahan se olla auringonkin syytä, mutta miten ihmeessä se tuohon aloitukseen liittyy? Miten kari onkin voinut vaikuttaa linuks reitittimiin, kun ne noin vuotavat?

    Äänestä

  • Linuks_Suuri_Valhe kirjoitti:

    Saattaahan se olla auringonkin syytä, mutta miten ihmeessä se tuohon aloitukseen liittyy? Miten kari onkin voinut vaikuttaa linuks reitittimiin, kun ne noin vuotavat?

    Kari käyttää Windowsia muttei Windows-reititintä.

    Äänestä


  • Linuksin_Loppu kirjoitti:

    https://aijaa.com/vOAdBl
    https://aijaa.com/nh7fGQ

    Ovatkohan nuo sinunkin tubuttimessasi olevat haittikset "karin" tekemiä vai hänen osaamattomuuttaan?

    Tikkusilmä ei sitten löytänyt kuin vuoden ja kaksi vanhoja juttuja.
    Jos Windowsissa kestää korjaaminen kauan niin se on niiden "ammattilaisten" vika.

    https://worldmap3.f-secure.com/
    Katsele tuolta tämän hetken tilannetta.

    Äänestä

Windows-reitittimiä ei ole, koska Windows ei tuollaisissa olosuhteissa (jatkuva nettiyhteys, usein laiminlyödyt päivitykset) kestäisi hetkeäkään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eikä_loppua_näy kirjoitti:

Satojatuhansia linuksreitittimiä orjuutettu – louhivat rahaa rikollisille!

https://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/satojatuhansia-reitittimia-orjuutettu-louhivat-rahaa-rikollisille-6734895

Tällaisia ovat siis linukspohjaiset reitittimet, jotka tulevat halvaksi valmistaa:
https://metis.fi/fi/verkot/mikrotik-fi/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu