saako 13v päättää kenen luona oleilee?

Eevali

Hankala tilanne, onkohan vastaavia ja mikä neuvoksi?
Miesystävälläni on 10 ja 13 v.lapset, yhteishuoltajuus (luona olo isän työvuorojen mukaan/ viikko viikko kun se on mahdollista).
Nuorempi tulee isälleen ja lähtee äidilleen sovitusti, mutta vanhempi voi miehen mielestä 12v täytettyään päättää missä asuu. Kyllä juuri sitä olen koettanut sanoa että häntä kuullaan kumman vanhemman luona asuu, mutta nyt on puolivuotta mennyt niin että lapsi tulee kun huvittaa isälleen (ilmoitus ennakkoon n.10 min kun eksä tuo pihaan) tai lähtee puhumatta ja kasaa tavarat ja soittaa äitinsä hakemaan, eli ei onnistu yhtään sovitut olemiset. Viimeksi tämä tapahtui kun mies oli yövuorossa ja ehdin olla lasten kanssa miehen kotona puolisen tuntia kun piti olla koko yö oman ja hänen lasten kanssa. Vanhempi sitten soitti äidilleen..ja teki pikaisen vihaisen lähdön..ja harmittamaan jäi minuakin kun tykkään noista lapsista. ja Äitinsähän on koko ajan hälytys valmiudessa hakemaan.. nuorempi lapsi kohtelee minua hyvin, mutta vanhempi ei. Mies on periaatteessa puolellani vaikka molemmat näemme vanhemman lapsen liikkumisen hankalaksi arkemme kannalta. Minä olen leski ja pieni lapsi siitä suhteesta. Minusta lapselle on annettu liian suuri valta päättää tulemisistaan ja menemisistään eikä lapsi noudata/eikä edes yritetä pakottaa sovittuihin olemisiin kun vikaa vanhempana ei ole kummassakaan aikuisessa, ovat hyvä isä ja äiti..enkä usko että ihan kamala äitipuolikaan olen... Omakin lapseni reagoi äkkinäisiin tulemisiin ja menemisiin,samoin keskimmäinen katsoo isompaa sisarustaan outona. lähinnä minusta lasta huvittaa olla isällään kun on jotain kivaa luvassa,eikä häntä komenneta yhtään. Mies laittaa teiniiän syyksi, minä en kaikkea. Vai alanko sanomaan että minunkin lapsi voi tehdä ja saada mitä vain kun uhmaikäinen..? Heh..ei toimi mielestäni noin..
Mikä neuvoksi?

10

721

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Meehoitoonihminen

      Ei kuulu sulle lasten ja isän ja äitinsä asiat. Sinä ole ulkopuolinen perheenrikkoja, joten perhe itse päättää lasten asiat. Olet tunkeutunut heidän elämään joten pysy erossa heidän päätöksistään, äläkä huutele yleisesti täällä toisten asioista.
      On kumma kun nämä naikkoset ei ymmärrä ettei asia heille kuulu. Jos lapset tulee isän luo, sinä voit poistua, se on lasten omaa aika isän kanssa, eikä siellä tarvi olla ulkopuolisia perheenrikkojia.
      Se on lasten oma asia isän ja äidin kanssa miten asian hoitaa, sinulla ei ole siihen mitään osaaa. Pidä huoli omasta lapsestasi.
      Mikä oikeus sun lapsella on olla siellä miten vaan, jos ei miehen lapset saa olla isä kanssa? Siitä sun lapsestas et sano mitään, se vaan on??????? Olet kateellinen ja pelkuri. Mikä oikeus sun lapsella on olla joka ikinen päivä joka tunti jatkuvasti???? Se on miehen talo ja mies ja lapset ja exä päättää.
      Surullista et sun lapses on siellä joka päivä, onko se oikein? Ei voi lapsi päättää sitä että on siellä, voisit viedä hänet isän luokse ja antaa miehen ja hänen lasten ja exän päättää koska sun lapses voi tulla ja koska ei,.

      • isäkuoli

        lues uudelleen tuo aloitus, sillä lapsella ei ole enää isää, koska se on kuollut.


      • jdkfjkdjfaajö
        isäkuoli kirjoitti:

        lues uudelleen tuo aloitus, sillä lapsella ei ole enää isää, koska se on kuollut.

        Älä takerru yhteen asiaan vaan kokonaisuuteen! Nyt oli kyse lapsen ja tämän naikkosen kiusaamisesta miehen lapsia kohtaan! Heillä on oikeus isäänsä ja naikkonen voi painua hiiteen! Heidän asiat ei kuulu naikkoselle.


      • Lukutaitokokonaisuus
        jdkfjkdjfaajö kirjoitti:

        Älä takerru yhteen asiaan vaan kokonaisuuteen! Nyt oli kyse lapsen ja tämän naikkosen kiusaamisesta miehen lapsia kohtaan! Heillä on oikeus isäänsä ja naikkonen voi painua hiiteen! Heidän asiat ei kuulu naikkoselle.

        Kyse on sun lukutaidostasi, kun et osaa lukea etkä kirjoittaa.


    • Ihannormaalia

      Murrosikäiset haluaa tehdä niin kun ne itse tahtoo, kuuluu ikään ja kasvuun, jos puutut heidän toimintaansa niin sitte nousee oikea ” paskamyrsky”.
      Parin vuoden päästä niitä ei näy ,kun suuremmissa käänteissä ,tai sitte kun rahaa tarvitaan.

    • kylläsaa

      päätttää 12- vuotta täytettyään- ei voi "lastensuojelun-" viranomaiset- ja vieraannuttaja äiti- eikä kukaan muukaan
      yhtään mitään..

    • Pelastava.enkeli

      Uusäiti päättää lapsen edusta viranomaismenettelyssä vaikka sitten perusteettomin lausunnoin. Uusäiti on samassa veneessä vieraannuttajaviranomaisten kanssa ja se on hyvä niin saadaan lapset pois sen äidiksi itseään kutsuvan horatsun ikeen alta.

      • Pelastava.isä

        Lapsen oma isä päättää perustellusti lapsen edusta
        viranomaismenettelyssä;
        vastoin perusteetonta, perätöntä "viranomais-"
        lausumaa tuomioistuimessa lapsen olosuhteista.
        Lapsen oma isä on eri veneessä "lastensuojelun-"
        vieraannuttaja viranomaisten kanssa, ja se on
        hyvä niin saadaan lapset pois sen äidiksi itseään
        kutsuvan horatsun ikeen alta.


    • Tilannehaltuun

      Tyypillinen ex-äitien ongelma. Ette osaa pitää kuria.

    • posiuhuioe

      12-vuotiasta kuullaan tapaamissopimuksia päätettäessä, mutta sen ikäinen EI voi itse päättää, missä milloinkin on, ELLEI molemmat lapsen vanhemmista hyväksy sellaista järjestelyä.

      Jos lapsen isälle järjestely ei sovi, niin hänen on sovittava lapsen äidin kanssa säännölliset tapaamiset, ja niistä pidetään kiinni. Mutta vaikuttaa vähän siltä, ettei miehellä ole oikein selkärankaa sanoa mitään, kun kuvittelee että lapsi kokee sen jonain vääryytenä? Järkevä keskustelu teinin kanssa olisi paikallaan.

      Eli, lapselta kysytään: paljonko haluat olla äidin luona ja paljonko isän luona? Haluatko olla molemmissa kodeissa yhtä paljon, vai jommassa kummassa enemmän? Sitten sen mukaan lapselle ilmoitetaan, että tämä sinun toiveesi huomioidaan, ja sovimme nyt siis niin, että sinä olet isän luona joka toinen viikko su-su... Tai miten se lapsi onkaan sitten toivonut.

      Tuon ikäiselle voi selittää, että menot ja tulot on hyvä sopia etukäteen, ettei kenellekään osapuolelle tule haasteita järjestelyistä. Että lapsi saa olla vaikka aina teillä iskän (ja sun) puolesta, mutta se pitää tietää etukäteen. Eli ei voi pomppia oman pään mukaan missä haluaa ja milloin haluaa. Täytyyhän pelkästään jo tietää se, että kuinka paljon ruokaa millekin päivälle varataan! Nämä on ihan käytännön juttuja. Tuon ikäinen tajuaa, kun rakkaudella sanoo, ja sopii asian.

      Jos lapsi haluaa olla enemmän iskällä kuin äipällä, niin sitten sopii vaikka säännöllisesti, että on äipän luona joka toinen viikko to-su, tai miten vain. Mutta säännöllisyys kunniaan. TOKI poikkeuksia välillä tulee, ja ihmisten tulee toisinaan myös joustaa. Se on selvä. :)

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      177
      16242
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3765
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      137
      3054
    4. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      26
      1769
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1514
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      55
      1471
    7. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      159
      1407
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1314
    9. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1274
    10. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1101
    Aihe