Kaava-alueesta tiedottaminen

PISTÄÄVIHAKSI

Tilalla ei ole rakennusoikeutta koska on tehty kuntaliitos ja tila Y kaavoitettu virkistysalueeksi. Eikö tästä olisi pitänyt tiedoittaa tilan Y omistajia?
Miten yksityisomistuksessa olevan tilan voi kaavoittaa virkistysalueeksi?
Tilan Y omistanutta pariskuntaa ei tietääkseni koskaan lähestytty tässä kaava-asiassa. Eikö tästä olisi pitänyt tiedottaa kyseisen tilan omistajia.
Kaavasta ei voitu valittaa koska ei tiedetty. Omistajat olivat kaavan voimaan tulon aikaan sairaina. Mies oli vakavasti sairas ja rouvalla oli todettu muistisairaus.
Vaikka tästä kaavasta olisikin julkaistu jokin tiedote,vaikka sanomalehdessä:että kaava XX nähtävillä kaupungin talolla aikana 00,eiväthän he olisi käsittäneet,että ko.kaava koskee juuri heitä.

1

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luciuspox

      MRL 6 §
      Vuorovaikutus ja kaavoituksesta tiedottaminen
      Kaavaa valmisteltaessa on oltava vuorovaikutuksessa niiden henkilöiden ja yhteisöjen kanssa, joiden oloihin tai etuihin kaava saattaa huomattavasti vaikuttaa, siten kuin jäljempänä tässä laissa säädetään.
      Kaavoja valmistelevien viranomaisten on tiedotettava kaavoituksesta sillä tavoin, että niillä, joita asia koskee, on mahdollisuus seurata kaavoitusta ja vaikuttaa siihen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      49
      2339
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      150
      1920
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1865
    4. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      33
      1567
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      111
      1528
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      55
      1181
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      69
      1106
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1105
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      891
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      877
    Aihe