Jalkapallon sarjajärjestelmää voisi rukata...

rftyguijookp

Suomen jalkapallon sarjajärjestelmää voisi rukata siten, että ensiksi pelattaisiin alueelliset karsintasarjat, joista sitten parhaat nousee Super Liigaan aka. "Veikkausliiga". Ne, jotka eivät pääsisi Super Liigaan, pelaisivat omasta alemmansarjan tittelistä.

Olisi paljon kilpailullisia pelejä. Ja jos ulkokausi ei ole riittävä, otetaan tietenkin hallit myös käyttöön. Saataisiin myös kautta pitemmäksi ja turhan pitkää talvitaukoa lyhemmäksi.

Eikös Usan MLS ole hieman tämän tyyppinen myös?

7

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • esxdrcftvgybh

      Lisää joukkueita tarvittaisiin kipeästi sarjaan. 12 joukkueella tulee liian helposti paniikki sarjan häntäpäässä, ja tehdään epätoivoisia ratkaisuja. Pieni sarja laittaa monen joukkueen ahtaaseen tilaan.

      Hyvä olisi siirtyä vaikka Ruotsin ja Norjan tyyliin 16 joukkueen sarjaan. Joukkueilla hieman enemmän hengitysvaraa. Ylä- ja alaloppusarjat voisi tehdä, jos joku näkee ne "laadukkaat" pelit tarpeellisena.

    • esxdrcftvgybh

      Lisää joukkueita tarvittaisiin kipeästi sarjaan. 12 joukkueella tulee liian helposti paniikki sarjan häntäpäässä, ja tehdään epätoivoisia ratkaisuja. Pieni sarja laittaa monen joukkueen ahtaaseen tilaan.

      Hyvä olisi siirtyä vaikka Ruotsin ja Norjan tyyliin 16 joukkueen sarjaan. Joukkueilla hieman enemmän hengitysvaraa. Ylä- ja alaloppusarjat voisi tehdä, jos joku näkee ne "laadukkaat" pelit tarpeellisena.

      • bollis

        Muistaakseni Hesarissa kirjoitettiin tässä kuussa, että joukkueiden määrää pitäisi vähentää.


    • expotkupalloilija

      Suomen sarjajärjestelmää voisi rukata siten että Veikkausliiga voitaisiin lopettaa koska se on menettänyt uskottavuutensa.

      • hyvältänäyttääjaparanee

        Veikkausliiga tulee kyllä tuosta nousemaan kovasti. Suomi on muutamassa vuodessa noussut jalkapallomaaksi ja lisenssipelaajien määrä kasvaa valtavaa vauhtia mikä tarkoittaa sitä että laadukkaita pelaajia tulee entistä enemmän.


    • pallox

      Saattaisi paras olla jakaa Suomi puoliksi väkimäärän puolesta, Etelä- ja Pohjoislohkoon. Joku parempi tilastoija saa arvioida missä menisi tämä raja suunnilleen.

      Molempiin lohkoihin 8 joukkuetta. Pelaavat kaksinkertaisen sarjan. Eli 14 peliä jokaiselle. Sitten jaetaan lohkot puoliksi, 4 parasta molemmista Mestaruussarjaan. Jossa taas pelataan kaksinkertainen sarja, eli 14 peliä. Yhteensä siis pelejä tulee joukkueille 28 kpl.

      Lohkojen 4 viimeistä muodostavat sitten oman sarjan, jossa pelataan, olkoon sitten vaikka Ykkösdivarin mestaruudesta. Kaksinkertaisella sarjalla myös.

    • vanha_futisfani

      Nyt tuota sarjajärjestelmää ollaan taas rukkaamassa.
      Jos jollekin pitää sanoa ehdottomasti EI, ne on kaikenlaiset playoffs-pelit, joilla mestaruus lopussa ratkaistaan.
      Jalkapalloon ei kerta kaikkiaan sovi muista lajeista apinoidut keinotekoiset "runkosarjat" ja pudotuspelit.
      Meillä ja Ruotsissa niitä kokeiltiin. Mikä oli tulos? Futisfanit vierastivat niitä. Yleisömäärät olivat umpisurkeita pudotuspeleissä.
      Ken ei usko, sopii kaivaa esiin tilastoja yleisömääristä noilta vuosilta.
      Ainoa oikea sarja on kaksinkertainen sarja, joko 2X14 tai 2X16 joukkueen systeemi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      25
      2084
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      88
      1909
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1871
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1593
    5. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      488
      1446
    6. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1434
    7. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1297
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      48
      1237
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      73
      1104
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1089
    Aihe