Uuteen halpakoneeseen?
Jossa w10 on aivan liian hidas.
se powerin tarjouskone kyseessä.
Miten asentaa XP
28
581
Vastaukset
- Hohhoijaatiii
jos kyseessä on ASUS R417WA-GA052T 14"
https://www.power.fi/tietotekniikka/kannettavat-tietokoneet/asus-r417wa-ga052t-14-kannettava-tietokone/p-894024/
Mutta mikä hiivatti on Windows 10 Pro S ?????
Sen PassMark luku jopa 1903, tuo riittä jo Ubuntulle ihan kohtalaiseen toimintaan.
Myös Mintille.
XP asennus pitäisi onnistua ulkoisella dvd asemalla ja säätämällä bios kohdalleen, ton koneen biosasetuksia en tunne."Mutta mikä hiivatti on Windows 10 Pro S ?????"
Se on semmoinen versio Windows 10:stä mistä poistettu kaikki ylimääräinenr raskaus, että on hyvin kevyt. Siinä käytetään puhtaita Windows 10:lle tehtyjä ohjelmia, eli sellaisia jotka toimivat Edge selaimella tai joita ladataan Windowsin sovelluskaupasta.- buahhhahahahhhhaaaa
M-Kar kirjoitti:
"Mutta mikä hiivatti on Windows 10 Pro S ?????"
Se on semmoinen versio Windows 10:stä mistä poistettu kaikki ylimääräinenr raskaus, että on hyvin kevyt. Siinä käytetään puhtaita Windows 10:lle tehtyjä ohjelmia, eli sellaisia jotka toimivat Edge selaimella tai joita ladataan Windowsin sovelluskaupasta.S = Jakkarawindows
- Ajurit
Kait asennus onnistuu. Ainoa ongelma on ajurit...
- Yhtähelvettiä
Kyllä!
XP:n ei saa ajureita uusiin laitteisiin - iuiuiuiiuiiui
XP yhteisö kyhää ajureita, tai allekirjoitaa uudempia XP:n sopivaksi.
Windows on se sama sisältä, joten ne toimii. MS vaan haluaa arjoitaa vanhojen tukea. - vaikeetaon
Vaikeeks menee näiden paskojen ja windowsien kanssa!
Hitaita ja sit ei ajureita ja vakoilee ja kaatuile ja ei mahdu.
Asenna Ubuntu
Älä edes harkitse. XP ei edes natiivisti osaa SATA-levyjä, joten pitäisi etsiä ajurit ja panna ne asennusmedialle (XP osaa lukea ajurit vain disketiltä asennuksen yhteydessä, jos niitä ei ole asennusmedialla. Tämä osoittaa miten vanha ko. käyttis on.)
- Hohhoijaatiii
Eihän kymppikään, ajureilla sekin levyt hoitaa.
XP ssä ei ole mitään ongelmia asentaa sata levyihin, monessa xp koneessa on ollut satalevy.
Mutta nyky selaimmen saaminen XP:n on ongelma. - bööörb
XP SP3 on sata ajurit mukana
Hohhoijaatiii kirjoitti:
Eihän kymppikään, ajureilla sekin levyt hoitaa.
XP ssä ei ole mitään ongelmia asentaa sata levyihin, monessa xp koneessa on ollut satalevy.
Mutta nyky selaimmen saaminen XP:n on ongelma.Kummasti, kun minä asensin, jouduin netistä etsimään ajureita ja lisäämään niitä asennuslevylle, kun laitteen omat palautuslevyt eivät toimineet.
- Hmmmmm
okaro kirjoitti:
Kummasti, kun minä asensin, jouduin netistä etsimään ajureita ja lisäämään niitä asennuslevylle, kun laitteen omat palautuslevyt eivät toimineet.
Ei tainnut olla SP3 asennus
Hmmmmm kirjoitti:
Ei tainnut olla SP3 asennus
Oli SP3, ko. julkaisun lueminut tiedostosta: "Tähän Microsoft® Windows® XP:n versioon sisältyy Service Pack 3 (SP3). Tämä tarkoittaa sitä, että kun asennat tämän Windows XP Home Edition- tai Windows XP Professional -version, SP3 asennetaan automaattisesti samalla kertaa."
- Kävisköööö
Mitäs se win10PE ?
- UbuJaWayland
Heh...
Avaajan on syytä pyytää jotain kurua asentaan sille Ubuntu 18.04 lts ja wayland ja chrome selaimmeksi. niin toikin kone toimii ihan kohtuullisesti.
Jos on pakko asentaa toinen järjestelmä niin mieluummin vaikkapa Ubuntu Mate joka on varsin kevyt. XP on niin vanha että tuskin toimisi tuossa hyvin ja tukikin loppunut jo 4-vuotta sitten.
- höpönhöpötuki
Onko joku witun tuki sitten muka itsetarkoitus? Ehhei!!!
- oili3333
järji ratkaisu on keventää joko win10 tai asentaa Ubuntu ja keventää sitä tarvittaessa.
- threadripper
"XP SP3 on sata ajurit mukana".
Kyllä XP on ihan kelpo peli poikkeustilanteissa silloin, kun
a) sillä ei mennä nettiin ja se ei verkossa nettikoneiden kanssa
b) kun syystä tai toisesta jollekin hyväksi koetulle oheislaitteelle ei löydy ajuria edes seiskalle ja
c) kun jonkin tietokoneen suorittaman yksinkertaisen tehtävän kannalta on täysin yhdentekevää, mikä käyttöjärjestelmä koneessa on.
Itse törmäsin tähän problematiikkaan mökillä, jossa on kaksi PC:tä. Toiseen asentaessani Windows seiskan huomasin harmikseni, että seiskassa ei wanha hyvä TV-tikku enää toiminutkaan (eli digiboxi antennitalouksiin, piuha usb-digiboxista seinään). Asensin siihen XP:n ja jälleen toimi hyvin. Prosessorina vanha Intel Core2 E8600 ja näytänohjain vanha nVidia 210. Kuvanlaatu hyvä. Näyttönä 28" BenQ 1920 x 1080. Muuta käyttöä tuolla värkillä ei sitten olekaan.- Winvakoilee
Windows kovin nettiin menemätön
- vcxvvsdsdsdsdsdsdx
Winvakoilee kirjoitti:
Windows kovin nettiin menemätön
Jakkara-Matti meneekin ihan johonkin muuhun
Todennäköisesti ei mitenkään.
- WinOnVakoilu
Windows kovin asentumaton
- xcvdsfgfgdfgdfddf
WinOnVakoilu kirjoitti:
Windows kovin asentumaton
Jakkara-Mattiin asentuu setien tikut
- erteteteyruyrurrr
xcvdsfgfgdfgdfddf kirjoitti:
Jakkara-Mattiin asentuu setien tikut
Persetreikä-Peter alkoi winhihhuloimaan taas
- Linux-Rules
no eiköhän joku linux pelasta taaaaas tänkin koneen :)
- xxxpxxxp
Win10 on kevyempi kuin XP, esim käynnistys XP 30-40sek ja W10 15-20sek.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki141612Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2641589- 1331210
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1251114- 83797
- 164720
Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä168711Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala406624- 52582
Tajuan kyllä
että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa52525