Organisaatiouudistus - susi jo syntyessään

Loviisassa on meneillään organisaatiouudistus, joka on varsinainen tekele. Johtajien määrä vähenee kolmeen, mutta entiset (jos heitä ei valita) saavat pitää nykyisen palkkansa ja vain virkanimike muuttuu! Loviisassa on ongelmana se, että kuntafuusion jälkeen yhdessä kunnassa on neljän kunnan suuruinen hallintokoneisto. Tästä aiheutuu veronmaksajille vuosittain noin 7,5 miljoonan euron lisälasku! Kuntaliitoksesta ei näin ollen ole syntynyt mitään hyötyä!

Alunperinhän oli tarkoitus saada aikaan edes miljoonaluokkaa oleva säästö, mutta sen sijaan kulut kuulemma vain nousevat! Tästä 0 pistettä ja leppäkerttumerkki!
19758
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Organisaatiouudistus on kaikkea muuta kuin kunnan (=kuntalaisten) edun mukainen. Se on epäilemättä pienehkön rkp:laisen viranhaltijajoukkion edun mukainen.
RKP on nimennyt (sanellut) kielipoliittisin perustein nimitettävien johtajien valintanäytelmää varten "haastatteluryhmät". Ryhmiin on nimitetty vain rkp:laisia ja muodon vuoksi muita, jotka tiedetään sen kanssa ns. yhteistyöhaluisiksi. Näytelmä on toisinto kaupunginjohtajan valintasketsistä.
Syntyykö tälläkin kertaa oikea tunne vatsanpohjassa heti "mieluisan" ehdokkaan ensipuhelusta?

Äänestä

Asuntomessuja varten tarvitaan vielä oma organisaatio ja tietenkin messupäällikkö. xxx-puoluetoimistolta tai Posintralta löytyy varmaan lista käytettävissä olevista huippuosaajista.
Rahoitetaanko messutkin kulujen maksimoimiseksi leasing periaatteella?

Äänestä
  • Posintran satutehtaasta löytynee myös uusi elinkeino- ja infrastruktuurikeskuksen johtaja (r), joka nostaa kaupungin johdon mielikuvituksen uusiin sfääreihin. Uutta kolmen johtajan troikkahallintoakin varmaan johdetaan johtosäännön pykälien ulkopuolelta ilman toimivaltaa annetuin politrukkien tuhoisin käskyin.
    Kaupunginkansliakeskuksen johtaja (r) on käytännössä jo valittu. Kuinka muut puolueet edes viitsivät osallistua tähän irvokkaaseen organisaationäytelämään?
    Kaikki on jo päätetty ja sopivat (r) ohittavat pätevämmät.

    Äänestä

  • Organisaatioshow kirjoitti:

    Posintran satutehtaasta löytynee myös uusi elinkeino- ja infrastruktuurikeskuksen johtaja (r), joka nostaa kaupungin johdon mielikuvituksen uusiin sfääreihin. Uutta kolmen johtajan troikkahallintoakin varmaan johdetaan johtosäännön pykälien ulkopuolelta ilman toimivaltaa annetuin politrukkien tuhoisin käskyin.
    Kaupunginkansliakeskuksen johtaja (r) on käytännössä jo valittu. Kuinka muut puolueet edes viitsivät osallistua tähän irvokkaaseen organisaationäytelämään?
    Kaikki on jo päätetty ja sopivat (r) ohittavat pätevämmät.

    Organisaatiouudistus on toisinto rkp:n tai ehkä jopa puoluetoimiston (?) kauko-ohjaamasta kaupunginjohtajan kornista valintanäytelmästä. Sopiva (r) ohitti pätevämmän hallinnosta jopa kymmenien vuosien työkokemuksen omaavan.

    Demarien pitäisi irtisanoutua rkp:ta nöyristelevästä ja sanelupolitiikkaan perustuvasta "yhteistyöstä " sekä jättää kaupunginhallitus. Antaisivat rkp:n yksin toimeenpanna nimityksiään, huonoa hallintoaan ja
    surkeita hankkeitaan, jotka vetävät kaupungin talouden suohon. Rkp laskee aivan oikein sen varaan, ettei demareista ole minkäänlaiseen ryhtiliikkeeseen. Rkp: lle olisi erittäin kiusallista mikäli
    nöyrään vaikenemiseen perustuva
    yhteistyön "harmonia" sortuisi ja asioista ei enää vaiettaisi ja niistä sekä virkavastuullisista puhuttaisiin oikeilla nimillä!
    Kok on enää pelkkä rkp:ta kumarteleva pikkuapulainen, jolla ei ole enää omaa tahtoa. Tämä ilmeni mm. kok:n rökäletappiona kunnallisvaaleissa.

    Äänestä

Tidden naamakirjan tuhansien kavereiden joukosta löytyy varmaan sopiva messubossi!

Äänestä
  • Miten olis, jos 😇 määräsi naamakirlasta presidentti Niinistön messujen suojelijaksi ja entisen xxx-puolueen toverinsa Haglundin ylikoordinaattoriksi ja leasing -vastaavaksi?

    Äänestä

Virallisen johtosääntöjen ohjeistaman organisaation lisäksi toiminnassa taitaa olla (?) jonkinlainen epävirallinen muutaman politrukin sivuorganisaatio, joka toimivallattomasti käskyttää viranhaltijoita:
...tilatkaa siltä ja tolta....jakakaa urakat paikallisille....rakennusmateriaaliksi CLT...valmistele tontin osto...nyt saat varoituksen kun et valmistellut......
...mä haluun kurssille....tää matkalasku maksuun ja heti....mun pitää päästä kaupungille duuniin..mulle palkankorotus.....mä haluun etsimään mansikkapaikkoja ja sitten lounas....mennään sinne vierailulle....avaimet pois siltä ja heti....fiksatkaa mut sinne hallitukseen.....antakaa heti sille siirto vaikka teltan vartijaks.....

Koska sivuorganisaatiota ei ole virallisesti olemassa, asioiden mennessä persiilleen se katoaa kuin kärpäset lehmän läjästä. ..

Äänestä

Johtavien viranhaltijoiden valinnat ovat olleet todella epäonnistuneita. Hallintojohtajan (r), kehitysjohtajan (r), sivistysjohtajan (r) ja teknisen johtajan (r?) virkatoiminta ei kehuja ansaitse. Puhumattakaan kaupunginjohtajan rekrytoinneista, jotka ovat menneet jo monta kertaa ketuilleen. Viimeisin kaupunginjohtajan (r) valinta näyttää kaikkien aikojen flopilta!
Nyrkkisääntönä pitäisi näyttöjen perusteella pitää sitä, ettei rkp:n tukemaa ehdokasta pidä valita!!!!

Äänestä
  • Eipä tuota kaupunginhallituksen puheenjohtajan valintakaan voi parhaalla tahdollakaan kutsua onnistuneeksi.

    Äänestä

Kaupungin+organisaatio+paisuu+kuin+bullesmeten.+Kuntarekry-sivustolla+haetaan+kaupunginkamreeria.+Palkaksi+on+ilmoitettu+4300+eur/kk!!+Ilmoituksen+mukaan+"Vahvistamme+uudistuvaa+organisaatiotamme".+Totuudenmuksisempi+ilmaus+olisi:+Vahvistamme+kallistuvaa+organisaatiotamme!Ilmoituksessa+kaupungin+osoitteeksi+on+ilmoitettu+"Mannerheimgatan+4,+Lovisa,+Loviisa".+Katuosoite+on+vain+ruotsiksi+ja+Lovisa+ennen+Loviisaa!+Ilmoituksen+yhteystiedoissa+on+kaupunginjohtaja+Jan+D+Oker-Blom.+Onko+ilmoitus+hänen+käsialaansa+tai+sanelema?Tiedoksi+vaan+Oker-Blomille+(rkp),+että+Loviisan+väestöstä+60+%+on+suomenkielisiä.

Äänestä

Elinkeino- ja infrastruktuurikeskuksen johtaja on vielä valitsematta. Yhdistelmä on suorastaan (kauniisti sanottuna) mahdoton.
Vahvimpana ehdokkaana eri kabineteissa pidetään nykyistä kaupungiarkkitehtia. Valinnan kaksi "varmaa" merkkiä: Osallistui naamakirjan mukaan kaupunginhallituksen puheenjohtajan illalliselle ja puheenjohtaja halasi häntä 19.9.2018 valtuuston istunnossa asuntomessuhakemuksen hyväksynnän jälkeen!

Äänestä

Mikäli valitaan, niin sen jälkeen palkataan uusi arkkitehti! Entinen tekninen johtajakin jäisi vahvuuteen vanhalla palkallaan vaikka titteli vaihtuisikin. Sama juttu nykyisen sivistystoimen johtajan kohdalla.
Oker-Blomin (r) eräänlaisena diplomityönä pidettävä organisaatiouudistusnäytelmä tulee todella kalliiksi. Tosin näytelmän sanoitus lienee sekin tilattu konsultilta?

Äänestä

Tosimaailmassa yritystoiminnassa tulee verokirja käteen jos homma häviää alta. Voi olla että tulee kultainen kädenpuristus mutta se ei ole auki maailman tappiin.
Nämäkään eivät ole suojatyöpaikkoja joten turha maksaa tarpeettomasti.
Tosin valinnat ovat vasta ehdotuksia, lopulliset saattava hovissa muuttua.

Äänestä

Elinkeino- ja infrastruktuurikeskuksen johtajaksi on valittu mitä ilmeisimmin rkp:lle myötämielinen. Lieneekö sitoutumaton rkp:lainen? Elinkeino ja infrastruktuuri ovat mahdoton yhdistelmä, joka jo osoittaa organisaation uudistamisen pääarkkitehtien omien kykyjen tason. Organisaatio vain pöhöttyy ja kulut sen kuin kasvavat.
Rahan käyttö vain kiihtyy joka osa-alueella, mutta se ei jatku kovin pitkään ilman valtavaa lainanottoa.

Äänestä

Organisaatio paisuu yhä lisää ja samoin
kulut veronmaksajille. Loviisaan haetaan nyt puistojen hoitoon omaa puutarhuria. Epäilemättä se liittyy asuntomessuista johtuvaan kaupungin somistamiseen. Rakenteilla on todellinen keskustan Potemkinin kulissi. Eli niitä alueita somistetaan, joilla messuvieraiden arvellaan kulkevan. Kaikki muut kaupungin alueet saavat repsottaa entiseen malliin.

Lisäksi haetaan kirjastoon johtajaa. Enää ei riitä kirjaston hoitajat, vaan tarvitaan oikein johtaja!

Äänestä

Ennestään jo ylimitoitettu organisaatio jatkaa yhä pöhöttymistään. Elinkeino- ja infrastruktuurijohtaja ei vielä riittänyt, vaan nyt nimitettiin uusi elinkeinopäällikkö. Mitä kaupunginjohtajalle enää kuuluu? Varmaan hyvää kun mitään hommia ei kohta enää ole ja iso palkka juoksee.

Tällä hetkellä elinkeinopolitiikan kärkihankkeita näyttävät olevan kaupungin
kehityksen ja tulovirtojen kannalta merkityksettömät ravintolat, nakkikioskit ja cateringkeittiöt, jotka kieltämättä ovat elinkeinopolitiikkaa edestä johtavan hallituksen puheenjohtajan vahvinta osaamisaluetta. Ehkäpä juuri siksi.

Äänestä

Ylisuuresta organisaatiosta aiheutuu veronmaksajille vuositasolla noin 7,5 miljoonan euron ylimääräimen kuluerä.

Arvoisa lukija se tarkoittaa sitä , että sinunkin lompakkosi kevenee vuositasolla noin 500 eurolla. Sinulla varmaan olisi niille
euroille tärkeämpääkin käyttöä.

Äänestä
  • Ihan sattumalta kaupungin vuoden 2018 alijäämän suuruus on noin 7,5 miljoonaa euroa!

    Äänestä

  • Huimaamenoa kirjoitti:

    Ihan sattumalta kaupungin vuoden 2018 alijäämän suuruus on noin 7,5 miljoonaa euroa!

    Asuntomessuista päätettäessä valtuustolle kerrottiin, että tilinpäätös on 200 000 euroa ylijäämäinen. Silloin oli hallinnossa jo tieto miljoonien alijäämästä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tacktilläsäfpee kirjoitti:

Loviisassa on meneillään organisaatiouudistus, joka on varsinainen tekele. Johtajien määrä vähenee kolmeen, mutta entiset (jos heitä ei valita) saavat pitää nykyisen palkkansa ja vain virkanimike muuttuu! Loviisassa on ongelmana se, että kuntafuusion jälkeen yhdessä kunnassa on neljän kunnan suuruinen hallintokoneisto. Tästä aiheutuu veronmaksajille vuosittain noin 7,5 miljoonan euron lisälasku! Kuntaliitoksesta ei näin ollen ole syntynyt mitään hyötyä!

Alunperinhän oli tarkoitus saada aikaan edes miljoonaluokkaa oleva säästö, mutta sen sijaan kulut kuulemma vain nousevat! Tästä 0 pistettä ja leppäkerttumerkki!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu