autotieto kirjoittaa
"Erityisesti PSA-konserni on kunnostautunut oman osaamisensa jakamisessa, sillä mm. uusi Toyota Proace on käytännössä Toyotan logoilla varustettu Citroën Jumpy."
"Erityisesti PSA-konserni on kunnostautunut oman osaamisensa jakamisessa, sillä mm. uusi Toyota Proace on käytännössä Toyotan logoilla varustettu Citroën Jumpy."
Vastaukset 29
Vanhimmat
Ei todellakaan ole Proace tehdään Ranskassa mutta Toyotan osia kaikki sähköt moottorin vahvistus rungon vahvistus ja nivelet. Proace tehdään täysin omalla linjalla johon ranskalaiset ei pääse kopioimaan. Tämän vahvistanut Toyota myyjä. Älkää tuollaista paskaa levitelkö.
Hehee, ei muuta kuin logo.
..ja nekin on tehnyt sama alihankkija kuin Citroenin ja Peugeotin logot!
"Tämän vahvistanut Toyota myyjä. Älkää tuollaista paskaa levitelkö."
Toyota-myyjä pitää tyhmiä maksaviakin asiakkaita pilkkanaan niin etteivät nämä sitä edes huomaa.
Myyjät useasti tietää jopa vähemmän kuin ostaja. Hatusta heittänyt. Sitroään Prooeis suoraan padongikaupasta :) ja tuulipuku kahisten ostamaan...
ai että vahvistaa oikein "myyjä" :-DDDD aika tero kun kaikkia myyjiä uskoo . myyjän tehtävä on vain myydä niitä surkeita ropposia
Joutuuko kukaan muu kuin tero kusettamaan itseään näin vahvasti ja joka päivä?
Onko tojon tekeminen ikeasti noin päin persettä että valehtelu on ainoa keino?
Lapset lapset älkää sekaantuko asioihin joista ei ymmärrystä Proace on aito Toyota isolla. Lla uskon automyyjää ja hänen ammattitaitoaan kuin lapsellista vänkäämistä Kaikki nivelet ja sähköt ja muut krriitset on Toyotan käsialaa eivät anna fransmannien tehdä paskaa ja laittaa Toyotan arvokasta lokoa siihen päälle miettikää mitä kirjoitatte
Jos kantti kestää, vertaa autojen osia varaosanumerolla. Sama varaosanumero tarkoittaa samaa osaa. Saman originaaliosan saat Peugeotin, Citroenin tai Toyoatn tiskiltä. Saattaa olla vielä pakkauksessa kaikkien logot ja pari muuta kaupan pälle.
Varaosat voi olla samoja ne tulee kaikki Toyotalta siksi melkein takuu aikana kannattaisi kaikki sähkö osat nivelet ja muut Toyotan omat laatuunvaikuttavat muutokset vaihattaa näihin citikoihin ja muihin patonkeihin Toyotalla on ihan oma linja ja osat muuta samaa ei ole kuin ulkonäkö joltain osin.
Vertasin vierekkäisillä nostureilla olleita Peugeot Expertiä ja Toyota Proacea, niissä ei merkkejä ja puskureita lukuunottamatta ole mitään eroa! Ei koneessa eikä alustassa. Proace on täysin PSA-tuote ja hyvä niin, tojotalla on mallistossaan tarjota nykyaikainen ja järkevä pakettiauto.
No juuri näin, ainakin on sitten yksi Toyota jonka uskaltaa ostaa.
ToyotaTerolle on kova paikka kun he eivät osaa tehdä laillista pakua. Nyt on pakko yrittää konstilla vaikka millä saada joku maksamaan ylimääräistä samasta autosta johon on liimattu Toyotan vassankasilogo kansipeltiin.
No sittenhän se on sama tilanne kuin Volkswagenilla joka ei tunnu osaavan tehdä yhtään laillista autoa markkinoille, kestävyydestä puhumattakaan. Skodasta en viitsi edes mainita enempää vaikka 90-luvun puolivälissä Octavia olikin markkinoille tullessaan paremmin tehty kuin Volkswagen.
Holisti nyt on puhe osa/Toyota yhteistyöstä. Aina kun jäät alakynteen niin yrität siirtää huomion toisaalle. Mutta sen sanon sinulle Toyota RUOSTUU.
Miten keskustelu Toyosta kääntyy aina volkkariin?
Vastaus: Täytyyhän paskamerkillä olla samantasoinen kaveri.
Ovat kuin kaksi paskaa, ei kun marjaa...
Siksihän keskustelu kääntyy Volkkariin ja sen mokailuihin ja huijauksiin koska ne ovat todellisia toisin kuin sairaan trollin keksimät Toyotan viat ja heikkoudet.
Niinpä aina muuttuu juttu volkkarin haukkumiseksi vaikka aina moni niillä kurvailee kuten skodallakin mutta kun piti sanoa siitä että proace on citroen niin mitä sitten??
Volvossani on citroenin turbo diesel moottori s60 2011 ja hyvin mänkii pian 400 000 km vedetty d3 ja longlife öljyt vaihdettu kerran vuoteen, uskaltaisitko lexuksen D4D 2 ,3 d4d litran corollan koneella,?
Siinä Volvossa taisi olla myös sama Aisin-Warnerin 6-vaihteinen automaatti, jollainen on myös omassa C5:ssa. Sama automaatti löytyy myös joistakin Lexuksista, mutta ilmeisesti se on liian kallis Toyotalle, kun on päädytty halvempiin ratkaisuihin. Tai onhan se Toyotalla, Proacessa valittavissa.
tehdäänhän nykyiset skodatkin moskwitshin tehtaalta jääneillä ylijäämäosilla ja peltiprässeillä. se on kansainvälisyyttä.
Holisti olet kyllä nolo ja tyhmä.
Ja Skodassa on kaalin ja mahorkan haju vakiovarusteena.
Osaat kyllä vakuutta kaikki, voi sinä Holisti.
Miksi muuten tojotisteille on noin kova pla hyväksyä se että tojo teettää osan autoistaan muilla valmistajilla? ProAce, Aygo ja GT86 ovat tojoja ainoastaan nimeltään ja se on aivan selvä fakta ja kaikki sen tietävät. Miksi tero tekee itsestään pellen yrittämällä kieltää sen?
Heikko itsetunto, selittely ja perustelujen keksiminen huonolle valinnalle.
Ei ole mitään järkeä ostaa samaa autoa Toyotan logolla kun sen saa Peugeotina halvemmalla ja 5 vuoden kilometrirajoittamattomalla takuulla myös ammattikäyttöön.
https://www.peugeot.fi/hyotyajoneuvot.html?utm_source=facebook&utm_medium=SMP_SOC&utm_campaign=2018_05_range-b2b_vn_hya-takuu-5v_promo_time-limited_ap_fi_local_smp_soc_tf
Saa mitä saa. Sama perusrakenne noissa on, mutta se vanhempikin ProAce tehtiin eri linjastolla ja pyöränripustukset ja sähkölaitteet olivat eri kuin Pösössä.
Ette kai te nyt usko, että Toyota tahallaan pilaisi maineensa käyttämällä samoja osia kuin ranskalaiset?
Hehee, Toyotalla nuo mainitsemasi asiat on huonompia. Samaa kuraa ovat samalta linjalta.
" Sama perusrakenne noissa on, mutta se vanhempikin ProAce tehtiin eri linjastolla ja pyöränripustukset ja sähkölaitteet olivat eri kuin Pösössä."
Ja paskanmarjat. Taas tero valehtelee että korvat heiluu.
Ja kaikki nauraa kun tero joutuu valehtelmaan päivät pitkät ja tekee itsestään pellen.